حراج چوب کاج رستم آباد منابع طبیعی و جامعه پاسکاری


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، یکی از پتانسیل های گردشگری شهرک رستم آباد در شهرک رودبار، تفرجگاه بستان کاج شهرک است که از دور چهره زیبایی به بام شهرک می بخشد، اما با قدم گذاشتن بر آن، می گذرد. عمق فاجعه را درک کنید

بیش از یک دهه بود که پارک کاج رستم آباد مکانی آرام، سرزنده و سالم برای شهروندان رستم آباد و حومه آن بود. امروز به منبع سگ های ولگرد، نخاله های شهر و ساختمان و پارکی متروک تبدیل شده است، اگر این همه بی تفاوتی نسبت به این پارک را کنار بگذاریم و از کنار آن بگذریم، نمی توان از قطع کاج های این پارک بگذریم.

اسناد و مدارک نشان می دهد که بیش از ۲۰۰۰ اصله درخت جوان پارک کاج رستم آباد قطع شده است و با توجه به قدمت درختان می توان حدس زد که این اتفاق تلخ حداقل یک دهه پیش رخ داده باشد.

انتقاد از متروکه شدن پارک کاج رستم آباد

حجت یکی از شهروندان رستم آبادی با اشاره به اهمیت توجه به تامین امکانات اجتماعی و زیرساخت های اوقات فراغت در این شهر، گفت: نگاه مدیریت شهری این است که علاوه بر توجه به امکانات و فضاهای تفریحی و تفریحی را تامین کند. زیرساخت های عمرانی با اشتیاق

در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بلاتکلیفی یک دهه پارک کاج رستم آباد، این منطقه را راهی مناسب برای ارائه محیطی آرام به خانواده ها و شهروندان دانست و افزود: پارک کاج رستم آباد اکنون به بیابانی ترسناک و شبح آور تبدیل شده است. تبدیل شد.

این شهروند رستم آبادی از قطع درختان جنگل کاج آن شهر گلایه کرد و گفت: جنگل کاج رستم آباد سالهاست که تنها مانده و درختان بی شماری قطع شده و هیچکس پاسخگو نیست.

حجت با بیان اینکه رستم آباد فاقد امکانات تفریحی و پارک های مجهز است، گفت: این شهر در تقاطع دو نقطه خورگام، رحمت آباد و بلوکات قرار دارد و جمعیت قابل توجهی در این شهر سکونت دارند و یک پارک چندمنظوره وجود دارد که پاسخگوی نیازهای مردم است. نیاز است.» این شهر .

وی با تاکید بر ساماندهی پارک کاج رستم آباد تصریح کرد: اگرچه قطع درختان این پارک مدتی است که ادامه دارد، اما این دلیل بر سستی در قبال عاملان آن نیست.

برخورد جدی با عاملان قطع درخت کاج در رستم آباد

رحمانی یکی دیگر از شهروندان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: حفظ طبیعت، جنگل و درختان یکی از وظایف ذاتی انسان است و انسان برای بقای خود به طبیعت اطراف خود نیاز دارد.

وی با اشاره به بی توجهی مدیران قبلی به باغ کاج رستم آباد افزود: انتخاب درخت کاج برای نهال از ابتدا کار حرفه ای و اصولی نبوده و می توانستند برای بهره وری بیشتر از ارقام دیگر مانند زیتون استفاده کنند.

این شهروند رستم آبادی در خصوص کمبود امکانات تفریحی در این شهرستان گفت: به دلیل نبود پارک مناسب برای تفریح ​​آسان مجبوریم فرزندان خود را به رودبار یا مرکز استان ببریم.

رحمانی با بیان اینکه وجود امکانات رفاهی و تفریحی یکی از حقوق شهروندی است، افزود: کارهای عمرانی خوبی در شهرستان رستم آباد در حال انجام است و خواستار اقدام در زمینه تامین زیرساخت های فرهنگی و اوقات فراغت است.

وی برخورد با عاملان قطع درختان این پارک را مطالبه حقوق شهروندی دانست و افزود: مسئولان مربوطه باید در این زمینه پاسخگو باشند و در قبال اشتباهات انجام شده در این سال ها پاسخگو باشند.

ایجاد زیرساخت های اوقات فراغت یکی از اولویت های مدیریت شهری رستم آباد است

«علی رجبی» شهردار رستم آباد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به توجه ویژه مدیریت شهری به ایجاد فضایی آرام و شاد برای شهروندان اظهار داشت: ایجاد زیرساخت های اوقات فراغت از اولویت های شهرداری شهر رستم آباد است.

وی ادامه داد: این باغ در سال های گذشته در اختیار جامعه قرار گرفته بود اما به دلیل اجرای نشدن طرح از سطح جامعه حذف شد.

شهردار رستم آباد همچنین با اشاره به قطع درختان کاج در این شهر با بیان اینکه در سال های اخیر این اتفاق افتاده و هیچ کمکی نکرده است، گفت: حق پارک کاج رستم آباد اجحاف شده و برای جذب آن به یاد می آورند. سرمایه گذاران برای اجرای طرح گردشگری این شهر ما یک باغ هستیم.

وی با اشاره به وام اخذ شده از سوی پروژه جنگل کاج در سال های اخیر افزود: برای اجرای طرح جنگل کاج رستم آباد در سال های اخیر ۴۰۰ میلیون تومان دریافت شده است که مشخص نیست چه هزینه ای شده است.

منابع طبیعی باید پاسخ دهند

شهردار رستم آباد در ادامه منابع طبیعی را متولی اصلی جنگل کاج این شهر معرفی کرد و گفت: منابع طبیعی باید پاسخگوی سازمان و همچنین چرایی قطع درختان این پارک باشد.

رجبی از تمایل شهرداری رستم آباد برای ساماندهی پارک کاج خبر داد و افزود: در حال حاضر این پارک در اختیار شهرداری نیست و منابع طبیعی درخواست ارائه طرحی برای واگذاری به شهرداری کرده است.

وی معتقد است با تسهیل شرایط واگذاری منطقه بستان کاج می توان این منطقه را احیا کرد.

منابع طبیعی را در اختیار جامعه قرار دهید

«جواد قانع» که به تازگی سرپرستی اداره منابع طبیعی رودبار را بر عهده گرفته است، با ابراز بی اطلاعی از موضوع قطع درختان جنگل کاج رستم آباد، گفت: تیم کارشناسی برای بررسی مشکل قطع درختان در حال تشکیل است. درختان جنگل کاج و ساماندهی این پارک برای بررسی میدانی و شکل دقیق این موضوع.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شبهات قطع و خشک شدن درختان برای تبدیل کاربری منطقه به معدن، افزود: من این موضوع را رد می کنم و اجازه چنین کاری را به کسی نمی دهم.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری رودبار با بیان اینکه این اداره در تامین پایه های چوبی مشکلی ندارد به قطع درختان برای فنس کشی مناطق ییلاقی پاسخ داد، افزود: گفته می شود از کاج های رستم آباد استفاده می شود. برای حصار کشی مناطق تابستانی جدا شده و استفاده می شود، درست نیست.

قانع با بیان اینکه زمانی جنگل کاج متعلق به شهرداری رستم آباد بوده است، بیان کرد: مسئولیت قطع درختان جنگل کاج بر عهده شهرداری رستم آباد است نه منابع طبیعی.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ سال از قطع درختان جنگل کاج می گذرد، افزود: جای تامل دارد که چرا در این سال ها اقدامی برای بررسی و پیگیری قطع درختان انجام نشده است!؟

رئیس منابع طبیعی رودبار به مساعد قول داد که شخصاً از جنگل کاج رستم آباد مراقبت کند و گفت: در بحث حفظ و حراست از منابع طبیعی و جنگل ها با هیچکس رقابت نمی کنیم.

بوستان کاج ظرفیت گردشگری دارد

اسماعیل رستمی دادستان رودبار که به همراه شهرداری رستم آباد و برخی مسئولین در محل از وضعیت جنگل کاج رستم آباد بازدید کرد در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به محض اینکه گزارش قطعی درختان در جنگل کاج رستم آباد را دریافت کنیم یکی خواهد شد. پیگرد قانونی انجام شد این موضوع را در دستور کار قرار دادم.

وی با بیان اینکه قطع درختان کاج در رستم آباد ۱۰ سال است که ادامه دارد، افزود: در این ۱۰ سال چندین مدیر تغییر کرده اند و هیچکس به طور جدی به این موضوع رسیدگی نکرده است.

دادستان رودبار با بیان اینکه جنگل کاج ظرفیت گردشگری دارد، افزود: تلاش داریم با کمک مسئولان مربوطه با جذب سرمایه گذار، این جنگل را احیا کنیم.

رستمی با تاکید بر اینکه حفظ انفال هدف اصلی دستگاه قضایی است، تصریح کرد: احیاء و تقویت منابع طبیعی و جنگل کاج رستم آباد اولویت اصلی دستگاه قضایی شهرستان است.

وی با رد شبهه استفاده از جنگل کاج برای استخراج معادن، افزود: دستگاه قضایی اجازه نمی دهد یک منطقه سرسبز و جنگلی به معدن تبدیل شود.

رسیدگی به علل قطع درخت کاج در رستم آباد قابل پیگیری است

جنگل کاج رستم آباد در ۱۰ سال گذشته مورد بی توجهی قرار گرفته است دادستان رودبار گفت: به جای درختان قطع شده نهال کاشته شود.

رستمی با بیان اینکه برخورد با عوامل قطع درختان کاج در رستم آباد قابل پیگیری است، تصریح کرد: متولی اصلی این پارک منابع طبیعی است و این سازمان می تواند با طرح شکایت مشکل قطع درختان را پیگیری کند. دادگاه.

وی در خصوص نقش نظارتی خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها افزود: خبرنگاران بهترین گزارشگران فساد در بخش‌های مختلف هستند و باید در این زمینه دست ما را بگیرند.

۱۱۷ میلیارد برای ۱۳ درخت، جریمه ۲ هزار چیست؟!

قطع بیش از ۲۰۰۰ اصله درخت از نظر زیست محیطی و حفاظتی جرم بزرگی تلقی می شود و اینکه یک دهه از آن حادثه تلخ می گذرد و تا به امروز علل آن شناسایی و آغاز نشده است. برخورد قانونی و قضایی با آنها صورت نگرفته است. این یک “جنایت” دیگر محسوب می شود.

در هفته های گذشته خبری مبنی بر «خشک شدن ۱۳ درخت در خیابان ولی عصر(عج) پایتخت» در رسانه ها منتشر شد که بازتاب زیادی داشت و پس از آن رئیس کمیسیون محیط زیست تهران شورای شهر جریمه ۱۱۷ میلیاردی برای خشک کردن درختان این خیابان را اعلام کرد. پدر و حتی مدیر عامل سازمان فضای سبز تهران در پاسخ به این موضوع گفت: این موضوع جرم محسوب می شود و مالک موظف است ۱۳ اصله درخت را در یک مکان و با یک محیط بکارد و این موضوع توسط نظارت بر این موضوع انجام می شود. شهرداری و سازمان پارکها».

سوالات بی پاسخ در ذهن شما رژه می روند

حال فرض کنید برای قطع ۲۰۰۰ درخت، فرد یا افراد مقصر باید جریمه شوند؟ و چرا برای برخورد با مقصران کاج های حراج شده اقدامی نشده است؟ مباشر اصلی این تاریخ، جامعه یا منبع طبیعی یا نهاد دیگر کیست؟ تکلیف تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی که شهردار سابق با نام بوستان کاج تحویل گرفت چه شد؟ تامین فضای سبز و تفریحی وظیفه مهم شهرداری هاست چرا در سال های اخیر طراحی جنگل کاج مغفول مانده است؟ و چرا این جنایت بزرگ علیه طبیعت از چشم نهادهای نظارتی، مدیران و رسانه ها پنهان مانده است؟ و بسیاری از سوالات بی پاسخ در ذهن مخاطب رژه می روند که هیچ مسئولی حاضر به پاسخگویی به آنها نیست.

از آنجایی که اصحاب رسانه و خبرنگاران صدای مردم و مسئولان هستند و بر اساس رسالت مطالبه گرانه، موضوع جنگل کاج را تا نتیجه و پاسخ روشن برای بیدهای کاشته شده در کنار کاج های قطع شده ادامه خواهیم داد.

شکاف
این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.