حراج خودروهای قاچاق ۱۵ مهر – اقتصاد برتر


مدیرعامل سازمان اموال تملیکی گفت: با توجه به تصمیم مقام قضایی در خصوص خودروهای قاچاق یا قاچاق کشف شده؛ مزایده سراسری ۱۰۶۲ خودرو ۱۵ مهرماه در انبارهای سازمان املاک برگزار می شود.

تهران – اختازبرتر – ۳۰ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش #اکونومیست به نقل از سازمان جمع آوری و فروش اموال، سید عبدالمجید اجتهادی گفت: شرکت کنندگان در این مزایده باید ۱۵ درصد قیمت پایه هر خودرو را به عنوان ضمانت نامه بانکی واریز و در مزایده شرکت کنند. ، طبق قوانین مزایده بالاترین قیمت را پیشنهاد داده و در نظر گرفته شده است که خریدار خودرو باید حداکثر تا سه روز باقی مانده قیمت خودرو را پرداخت و دریافت کند. تمامی این خودروها حجمی کمتر از ۲۵۰۰ سی سی دارند و از نظر پلاک و خرید و فروش در داخل کشور مشکلی ندارند، اما به دلیل اینکه این خودروها با جعل ثبت سفارش وارد کشور شده اند، به ظن قاچاق توقیف و در حال حاضر طبق اعلام قانون دستور مقام قضایی طی مزایده فوق العاده به ۵۶۵ خریدار و شخص ارسال شد.

مدیرعامل سازمان املاک و مستغلات در خصوص عدم عرضه خودرو از طریق بورس کالا گفت: ابتدا خود وزیر امور اقتصادی تصمیم گرفت که خودروهای قاچاق از طریق بورس کالا عرضه شود. اما این خودروها که سال‌ها در بنادر و فضای باز زیر آفتاب و بد آب و هوا نگهداری می‌شوند، کیفیت لازم برای عرضه از طریق بورس کالا را ندارند، زیرا ماهیت عرضه توسط بورس، تعهداتی دارد و پس از آن خدمات فروش باید ارائه شود. اما در حراج مشتری و پیشنهاد دهنده خودرو را می بیند و آن را خریداری می کند و پس از خرید هیچ تضمینی از سوی فروشنده وجود ندارد، بنابراین بهترین مسیر برای این خودروها از طریق حراج است.

وی گفت: نتیجه مزایده ۲۵ مهرماه از طریق سایت سازمان مدیریت املاک اعلام می شود، البته قیمت پایه هر نوع خودرو از ۱۵ مهرماه از طریق سامانه سازمان مدیریت املاک برای همه در دسترس خواهد بود و داوطلبان می توانند ۱۵ درصد از مبلغ را دریافت کنند. مبلغ پایه را هنگام شرکت در مزایده واریز کرده و تا روز چهارشنبه ۲۲ مهرماه می توانند از طریق همین سایت سازمان اموال ایران از شرکت در مزایده انصراف دهند و کسانی که برنده نشوند بلافاصله وجه تضمین شده از طریق سامانه آزاد می شود. اما هرکس در مزایده برنده شود باید ظرف سه روز باقیمانده قیمت خودرو را به حساب خزانه واریز کند.

اجتهادی خاطرنشان کرد: طبق قانون مزایده در شرایط مساعد مردم و حتی مالکان خودرو برگزار می شود و قیمت خودرو به حساب دولت واریز می شود اما در صورت امکان پس از آن مالکان خودرو این کار را انجام دهند. مزایده، برائت در دادگاه، قیمت خودروها توسط خزانه دولت پرداخت می شود، آنها برگردانده می شوند تا خود مالکان خودرو بتوانند در مزایده شرکت کنند و بالاترین قیمت را پیشنهاد دهند و برنده مزایده شوند. در این مزایده علاوه بر اشخاص حقیقی دارای شماره ثبت کشور، اشخاص حقوقی و شرکت ها نیز به شرط داشتن شماره ثبت مشاغل و تعداد خودروهای قابل خرید نامحدود می توانند شرکت کنند.

مدیرعامل سازمان اموال تمیلیکی همچنین درباره توقف فعالیت تعدادی از تجهیزات راهسازی، معدن و ماشین آلات سنگین از جمله جرثقیل، لودر و حتی تانکر در کمپ های تمیلیکی گفت: این خودروها مربوط به مصوبه سال ۸۴ دولت است که مصوبه آن ابلاغ شده است. خودروهای راهسازی و مواد معدنی وارداتی باید کمتر از پنج سال عمر داشته باشند. اما از آنجایی که این خودروها بیش از پنج سال از عمرشان گذشته بود امکان ترخیص وجود نداشت و اکنون پس از گذشت سال ها بیشتر این خودروها فرسوده و از کار افتاده اند و منتظر تایید دولت هستیم تا اعلام کنیم که این امر برای خودروهای سنگین نیز اجباری است. و وسایل نقلیه معدنی

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.