حذف کبد؛ از نسخه تا عملکرد و عوارض جانبی


بیوپسی کبد چیست؟

گاهی برای تشخیص دقیق یا تایید تشخیص، نمونه ای از بافت بدن گرفته می شود و برای بررسی دقیق به آزمایشگاه ارسال می شود. یکی از اندام هایی که معمولاً به دلایلی نیاز به برداشت دارد، کبد است. در این مقاله مطالب پزشکی سایت سیب مایلیم بعد از آشنایی با روش ها و دلایل تجویز آن، برداشتن کبد و عوارض بیوپسی کبد را بررسی کنیم.

بیوپسی کبد چیست؟

تا به حال ممکن است در مورد نمونه برداری از کبد یا بیوپسی کبد زیاد شنیده باشید. اما من دقیقاً نمی دانم بیوپسی کبد چیست. کبد عضو مهمی در بدن ماست و وظایف زیادی دارد. می توان گفت که کبد مانند یک پالایشگاه در بدن عمل می کند. بسیاری از آنزیم ها و مولکول های مهم در بدن ما توسط کبد ساخته می شوند.

همچنین این اندام نقش بسیار مهمی در سم زدایی و پاکسازی مواد مضر دارد. بسیاری از مواد حیاتی نیز در کبد ذخیره می شوند.

بیوپسی کبد یک روش تشخیصی پزشکی است که از روش های مختلفی برای برداشتن مقدار کمی از بافت کبد برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه استفاده می کند.

بیوپسی کبد معمولاً زمانی انجام می شود که در تشخیص بیماری فرد مشکلی وجود داشته باشد. این روش برای ارزیابی بیماری هایی مانند سیروز یا تشخیص عفونت، التهاب یا سلول های سرطانی استفاده می شود.

اگر آزمایش خون یا آزمایش تصویربرداری نشان دهد که مشکلی در کبد شما وجود دارد، پزشک ممکن است بیوپسی کبد را تجویز کند.

آیا برداشتن کبد خطرناک است؟

حذف کبد برای چیست؟

تا اینجا ما در مورد نمونه های کبد یاد گرفتیم. حال بهتر است ببینیم هدف از حذف کبد چیست و چرا این فرآیند انجام می شود. پزشک ممکن است برای تشخیص شرایط عفونی، التهابی یا سرطانی بیوپسی کبد را تجویز کند. این فرآیند همچنین گاهی اوقات برای ارزیابی میزان آسیب کبدی انجام می شود.

افرادی که برای آنها بیوپسی کبد تجویز می شود معمولاً یک یا چند مورد از علائم زیر را دارند:

 • مشکلات دستگاه گوارش؛
 • درد مداوم شکم؛
 • توده در ربع فوقانی راست شکم؛
 • آزمایشات آزمایشگاهی که نشان دهنده مشکلات کبدی است.

بیوپسی کبد معمولاً زمانی انجام می‌شود که سایر آزمایش‌های کبدی نتایج غیرطبیعی را نشان دهند، تومور یا توده‌ای در کبد وجود داشته باشد یا زمانی که فرد تب مداوم و غیرقابل توضیحی دارد.

در حالی که تست های تصویربرداری مانند سی تی اسکن و سونوگرافی می توانند به شناسایی مناطق نگران کننده در کبد کمک کنند. با این حال، آنها همیشه نمی توانند تشخیص دقیق یا بهترین گزینه های درمانی را تعیین کنند. در چنین مواردی، بیوپسی مورد نیاز است.

نمونه برداری معمولاً برای تشخیص سرطان انجام می شود. اما اگر پزشک شما این آزمایش را تجویز کرد، به این معنی نیست که شما سرطان دارید. بیوپسی کبد همچنین به پزشکان اجازه می دهد تا ببینند که آیا چیزی غیر از سرطان باعث ایجاد علائم شده است یا خیر.

پزشک می تواند از بیوپسی کبد برای تشخیص یا نظارت بر تعدادی از اختلالات کبدی استفاده کند. برخی از شرایطی که بر کبد تأثیر می گذارد و ممکن است برای تأیید تشخیص نیاز به بیوپسی داشته باشد عبارتند از:

 • بیماری کبد الکلی؛
 • هپاتیت خود ایمنی؛
 • هپاتیت مزمن (B یا C)؛
 • هموکروماتوز (وجود آهن اضافی در خون و تجمع آن در کبد)؛
 • کبد چرب غیر الکلی؛
 • سیروز صفراوی اولیه (در نتیجه بافت اسکار در کبد)؛
 • کلانژیت اسکلروزان اولیه (که بر مجاری صفراوی کبد تأثیر می گذارد)؛
 • بیماری ویلسون (یک بیماری ارثی کبدی ناشی از مشکل در متابولیسم مس در بدن).

آیا برداشتن کبد خطرناک است؟

با توجه به اینکه برداشت کبد باعث حذف بافت این اندام می شود، ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا برداشت کبد خطرناک است یا خیر؟

به طور کلی، برداشتن کبد بی خطر است و هیچ مشکل جدی ایجاد نمی کند، اگرچه می تواند عوارضی داشته باشد. هر عمل پزشکی که شامل بریدن و عبور از پوست باشد، خطر عفونت و خونریزی را به همراه دارد. در حالی که برش برای برداشتن کبد بزرگ نیست. با این حال، هنوز خطر خونریزی وجود دارد زیرا کبد دارای رگ های خونی زیادی است.

بر اساس گزارش موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی، در ۱ مورد از هر ۵۰۰ نمونه برداری از کبد، خونریزی رخ می دهد. خونریزی عمده در ۱ از ۲۵۰۰ نمونه رخ می دهد.

در موارد شدید خونریزی، ممکن است نیاز به تزریق خون یا جراحی باز باشد تا خونریزی متوقف شود.

شرایط استخراج کبد چگونه است؟

برای انجام نمونه برداری کبد شرایط خاصی وجود ندارد و نیاز به آمادگی زیادی ندارد. بسته به شرایط شما، پزشک ممکن است از شما بخواهد که یک یا چند مورد از موارد زیر را انجام دهید:

 • انجام معاینه فیزیکی؛
 • سابقه پزشکی کامل خود را ارائه دهید.
 • مصرف داروهایی که بر خونریزی تأثیر می گذارند، از جمله مسکن ها، داروهای ضد انعقاد و برخی مکمل های غذایی را متوقف کنید.
 • آزمایش خون برای بررسی فاکتورهای انعقادی و موارد دیگر انجام دهید.
 • ۸ ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و ننوشید.

با توجه به دردناک بودن این روند، بهتر است یک نفر در هنگام بازگشت بیمار را همراهی کند.

عوارض بیوپسی کبد

بیوپسی کبد چگونه انجام می شود؟

قبل از برداشتن کبد می توان داروهای مسکن یا بی حس کننده را تزریق کرد. جمع آوری کبد به یکی از سه روش اصلی انجام می شود:

 • از راه پوست: به این بیوپسی سوزنی نیز می گویند. در این روش یک سوزن نازک از طریق پوست وارد کبد می شود و نمونه بافت مورد نیاز گرفته شده و سوزن خارج می شود.
 • از طریق ورید ژوگولار: در این روش برش کوچکی در گردن در نزدیکی ورید ژوگولار ایجاد می شود. یک لوله نازک و انعطاف پذیر از طریق سیاهرگ گردن در گردن وارد می شود و این لوله به کبد منتقل می شود. این روش در افراد مبتلا به اختلالات لخته شدن خون استفاده می شود.
 • لاپاراسکوپی: در این روش از ابزارهای لوله مانند برای جمع آوری نمونه از طریق یک برش کوچک در شکم استفاده می شود.

نوع بیهوشی که پزشک شما تجویز می کند به نوع بیوپسی کبد بستگی دارد. بی‌حس کننده‌های موضعی در بیوپسی از راه پوست و ترانس جوگولار استفاده می‌شوند. این بدان معنی است که پزشک شما فقط ناحیه آسیب دیده را بی حس می کند. بیوپسی لاپاراسکوپی نیاز به بیهوشی عمومی دارد. بنابراین، در طول عمل در خواب عمیقی خواهید بود.

وقتی بیوپسی شما کامل شد، پزشک هر برش را با بخیه و بانداژ می بندد. پس از عمل معمولاً باید چند ساعت در رختخواب دراز بکشید. در این بین، پزشکان علائم حیاتی شما را تحت نظر خواهند داشت.

عوارض بیوپسی کبد

همانطور که قبلاً گفتیم، بیوپسی کبد می تواند عوارضی داشته باشد. بنابراین، بهتر است به عوارض بیوپسی کبد رسیدگی شود. عوارض بیوپسی کبد عبارتند از:

 • درد: درد در محل بیوپسی شایع ترین عارضه بعد از برداشتن کبد است. معمولاً درد خفیف است و با داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک قابل تسکین است.
 • خونریزی: خونریزی ممکن است پس از بیوپسی کبد رخ دهد. خونریزی بیش از حد ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای انتقال خون یا جراحی برای توقف خونریزی داشته باشد.
 • عفونت: علاوه بر خطر عفونت در محل برش، ارگانیسم های بیماری زا می توانند وارد خون یا حفره شکمی شوند.
 • آسیب تصادفی به اندام های مجاور: در موارد نادر، سوزن ممکن است به اندام داخلی دیگری مانند ب. کیسه صفرا یا ریه ها.

عوارض بیوپسی کبد به روش ترانس جوگولار عبارتند از:

 • تجمع خون (هماتوم) در گردن؛
 • مشکلات موقتی عصب صورت؛
 • مشکلات صوتی موقت؛
 • سوراخ شدن ریه

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد بیوپسی کبد، سوالات خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع

سوالات متداول در مورد استخراج یا بیوپسی کبد

بیوپسی کبد چیست؟

بیوپسی کبد یک روش تشخیصی پزشکی است که از روش های مختلفی برای برداشتن مقدار کمی از بافت کبد برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه استفاده می کند.

آیا برداشتن کبد خطرناک است؟

به طور کلی، برداشتن کبد خطرناک نیست و مشکلات جدی ایجاد نمی کند، اگرچه می تواند عوارضی مانند خونریزی یا عفونت ایجاد کند.

حذف کبد برای چیست؟

بیوپسی کبد معمولاً زمانی انجام می‌شود که سایر آزمایش‌های کبدی نتایج غیرطبیعی را نشان دهند، تومور یا توده‌ای در کبد وجود داشته باشد یا زمانی که فرد تب مداوم و غیرقابل توضیحی دارد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.