حجامت مفید یا مضر؟ مجله سیب


تاریخ ارسال: ۲۲ جولای ۱۴۰۱

حجامت چیست؟

حجامت یکی از روش های درمانی تاریخی است که در طب سنتی چین، ایران، یونان و بسیاری از کشورهای دیگر وجود داشته است. امروزه این روش درمانی دوباره رایج شده و طرفداران جدیدی پیدا کرده است. از این رو در این مقاله از سری مقالات پزشکی سایت سیب تاریخچه این روش درمانی را بررسی می کنیم و با بررسی فواید آن به پایان می رسیم.

تاریخچه حجامت

در واقع ساده ترین روش حجامت، مکش نیش یا زخم حشرات است که گاهی انجام می شود. شاید این توصیه را شنیده باشید که در صورت ابتلا به نیش زنبور یا حشره، مکیدن ناحیه گزیده شده و خارج کردن محتویات آن از دهان می تواند از گسترش عفونت جلوگیری کند. البته لازم به ذکر است که در مورد نیش مار و عقرب نباید اینگونه باشد.

حجامت و باد درمانی

تاریخچه حجامت و فن درمانی

استفاده از حیوانات برای ساکشن، همانطور که در «زالو درمانی» دیده می شود، یکی از اولین ابداعات بشر در زمینه درمان بیماری ها بود. این روش در تمام نقاط جهان گزارش شده است. با این حال، اولین خاستگاه تاریخ حجامت را می توان به قرن ۱۵ قبل از میلاد جستجو کرد. در مصر باستان در آن زمان، آنها از شاخ حیوانات و بامبو به عنوان فن استفاده می کردند.

شواهد ساکشن درمانی نیز در طب سنتی چینی از اهمیت بالایی برخوردار است و از آنجا به اکثر نقاط جهان از جمله یونان باستان و ایران گسترش یافته است.

در طب سنتی چینی اعتقاد بر این است که دو انرژی در بدن ما و در کل جهان وجود دارد که یین و یانگ نامیده می شوند. دو نیروی مکمل و در عین حال متضاد و از سوی دیگر قابل تبدیل به یکدیگر (مانند شب و روز، ارتفاع و ایجاز، تاریکی و روشنایی، نر و ماده). از تعادل این دو نیرو، کائنات و بدن انسان سالم است و هر نوع عدم تعادل باعث بیماری می شود. بر اساس این باور، فن می تواند با ایجاد تعادل بین یین و یانگ، هارمونی و سلامتی ایجاد کند.

تاریخچه حجامت در ایران

همانطور که گفته شد تاریخچه حجامت در چین باستان بسیار مهم بوده و به ایران نیز رسیده است. فن تراپی و حجامت از دیرباز در تاریخ طب سنتی ایران وجود داشته و در واقع سابقه حجامت در ایران به زمان ابوعلی سینا و رازی برمی گردد که از این روش برای درمان بیماری ها استفاده می کردند.

حجامت و حجامت از دیرباز در طب سنتی ایران نقش برجسته ای در درمان بیماری ها داشته است. امروزه علم پزشکی هنوز اثربخشی یا بی اثر بودن این روش را ثابت نکرده است; اما فواید حجامت در کتب ابن سینا به طور واضح و مکرر ذکر شده است. او معتقد بود که حجامت در پشت شانه ها، زیر چانه، در رگ گردن و در پاها هر کدام فواید سلامتی خاص خود را دارند.

روش حجامت منطبق با پیشینه مذهبی ایرانیان، طی قرون متمادی توسعه یافت و به موفقیت های زیادی دست یافت. حکیم جرجانی نیز در کتاب مخزن خوارزمشاهی، اولین و مهم ترین کتاب طب سنتی به زبان فارسی، فصل ویژه ای را به حجامت و حجامت بادی اختصاص داده و از احکام و زمان مناسب آن صحبت می کند. در اروپا تا قرن ۱۸ از حجامت استفاده می شد. اما با گسترش دانش پزشکی مدرن به تدریج منسوخ شد.

حجامت چیست؟

در واقع به آنچه به عنوان حجامت می شناسیم حجامت می گویند. در روش بادکش درمانی ابزاری فنجانی شکل روی پوست قرار می گیرد و با مکش خون در آن ناحیه جمع آوری می شود.

ونتیلاتور با مکشی که ایجاد می کند، جریان خون را از اعماق به سطح می آورد و انسداد و گرفتگی را از بین می برد. به همین دلیل می تواند مواد سمی و سموم را از بدن دفع کند. ظاهراً با افزایش جریان خون، روند تغذیه سلولی و اکسیژن رسانی سلول ها نیز افزایش می یابد.

تفاوت حجامت و فن درمانی

در واقع هیچ تفاوتی بین حجامت و بادکش درمانی وجود ندارد و در حجامت که نوعی بادکش درمانی است، قبل از قرار دادن این بادکنک ها روی پوست، چندین خراش در آن موقعیت ایجاد می کنند و سپس بادکش را روی آن قرار می دهند و باعث خون می شوند. با اعمال خلاء خارج شود. پیروان این روش معتقدند این کار خون را تصفیه می کند و فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارد.

ایده حجامت اعتقاد پیروان آن به طب ترکیبی است. داروی مختلط به معنای مشارکت چهار عنصر خون، بلغم، صفرا و سودا در سلامت بدن است. بر اساس این باور بیماری های ناشی از خون اضافی در بدن با حجامت درمان می شود. دو مورد تحقیقاتی از سال ۲۰۱۱ در مورد اثرات تسکین دهنده درد حجامت و فن درمانی نشان می دهد که این دو روش در صورت استفاده همراه با داروهای رایج، اثر درمانی قابل توجهی دارند.

خواص حجامت برای بدن

حجامت چه ویژگی هایی دارد؟

تا اینجا دیدیم که حجامت چیست و با تاریخچه آن آشنا شده ایم. حال بهتر است ببینیم حجامت چه ویژگی هایی دارد. امروزه پس از افت نسبتاً طولانی در علوم طبیعی مانند حجامت و باد درمانی، این روش های درمانی کهن بار دیگر در طبقات مختلف اجتماعی طرفدارانی پیدا کرده اند. تحقیقات در مورد این درمان ها گسترده نیست. با این حال، تعدادی از اثرات درمانی حجامت از نظر علمی شناسایی شده است، از جمله:

 • کاهش درد: بر اساس نظریه دروازه درد، حجامت با تغییر خواص بیومکانیکی پوست، مواد سمی و درد را در پوست کاهش می دهد.
 • آرامش عضلانی: بر اساس تئوری اکسید نیتریک (ماده ای در بدن که باعث گشاد شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون به بافت ها می شود)، حجامت باعث نرم شدن و شل شدن عضلات از طریق تغییرات موضعی در جریان خون در داخل عضله و احساس عضله آن می شود. ساختار خوب که یکی از ویژگی های حجامت نیز می باشد.
 • هنوز مشخص نیست؛ اما به نظر می رسد که از خواص حجامت می توان به تنظیم سیستم ایمنی و غدد درون ریز بدن اشاره کرد.
 • نظریه دیگر این است که حجامت با حذف مواد زائد، فلزات سنگین در خون و سموم به پاکسازی یا سم زدایی خون کمک می کند.
 • بر اساس تحقیقات انجام شده، به نظر می رسد حجامت در مردان باعث کاهش لیپوپروتئین با چگالی کم یا LDL می شود. از سوی دیگر، لیپوپروتئین با چگالی بالا یا HDL چربی خوبی است که از بدن در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. حجامت نسبت LDL به HDL را کاهش می دهد و کلسترول خون را کاهش می دهد.
 • از جمله خواص حجامت برای بدن این است که حجامت باعث افزایش توده گلبول های قرمز و افزایش تولید آنها می شود.
 • یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ اثرات مولکولی روش درمانی حجامت را بررسی کرد. در پاسخ به محیط خلاء و کمبود موقت اکسیژن در طول درمان، سلول های پوست سیگنال های بیوشیمیایی منتشر می کنند که حتی بر بیان یا عدم بیان ژن ها در هسته سلول تأثیر می گذارد. خراش های سطحی روی پوست در حین حجامت نیز واکنش ترمیم پوست را تحریک کرده و ژن های دخیل در فرآیندهای ترمیم پوست را فعال می کند.

بهره گیری از فواید مختلف حجامت نه تنها شامل موارد فوق می شود، بلکه دستیابی به اهداف و فواید فوق موجب بهره مندی از ویژگی های دیگر نیز می شود. به عنوان مثال، خواص حجامت برای آکنه گفته می شود که باعث افزایش گلبول های سفید، کاهش چربی و تصفیه خون می شود که می تواند آکنه را کاهش دهد. به خصوص در افرادی که آکنه زیاد و زیاد دارند.

ویژگی های حجامت سر

دمیدن و حجامت نیز از طریق سر انجام می شود و در طب سنتی مواد مختلفی برای خواص حجامت سر وجود دارد. گفته می شود این عمل در نواحی بدون مو به خصوص در افراد طاس بهتر انجام می شود تا پنکه به خوبی روی پوست قرار گیرد.

در طب سنتی درمان بیماری های روانی مانند جنون و افسردگی، سردرد و تقویت چشم و مغز از مهم ترین خواص حجامت است، اما هیچ مبنای علمی دقیقی برای این ادعاها وجود ندارد.

اگر در مورد حجامت سوالی دارید، سوالات خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع

 1. نیمروزی م; مهبدی ع. جلادت در صبح؛ صادق فرد ع; زرشناس MM (2014). «حجامه در طب سنتی ایرانی: خطرات و فواید». J داروی مکمل مکمل مبتنی بر شواهد. ۱۹ (۲): ۱۲۸-۱۳۶
  دارماناندا، سابهوتی. “حجامت”. itmonline.org. موسسه طب سنتی. بازیابی شده در ۲۰۱۶-۰۸-۱۰.
  ۳. البداح، عبدالله م.ن، و همکاران. حجامت درمانی از دیدگاه پزشکی: اثرات و مکانیسم های عمل مجله طب سنتی و مکمل، ۱۳۹۸، ۹.۲:۹۰-۹۷.
  ۴. ابوشناب، تامر س. السناد، سعود. حجامت درمانی: نگاهی اجمالی از دیدگاه طب نوین. مجله طب سوزنی و مطالعات مریدین، ۲۰۱۸، ۱۱.۳:۸۳-۸۷.

سوالات متداول در مورد حجامت

حجامت چیست؟

در واقع به آنچه به عنوان حجامت می شناسیم حجامت می گویند. در روش بادکش درمانی ابزاری فنجانی شکل روی پوست قرار می گیرد و با مکش خون در آن ناحیه جمع آوری می شود.

حجامت در ایران چند ساله است؟

تاریخچه حجامت در ایران به زمان ابوعلی سینا، رازی و حکیم جرجانی برمی گردد که از حجامت برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کردند.

حجامت چه ویژگی هایی دارد؟

خواص زیادی برای حجامت در طب سنتی ذکر شده است; با این حال، تنها تعداد محدودی از این موارد از نظر علمی به اثبات رسیده است، از جمله کاهش فلزات سنگین در خون و تصفیه خون، افزایش تعداد گلبول های قرمز خون، کاهش کلسترول بد، تسکین درد و کاهش تنش عضلانی.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.