تکنسین ها و ابرانقلابیون/ مدیران جدید جهادی با شلوار گلی می آیند!


قالیباف و زاکانی

رویداد۲۴ به قلم میشم سعادت: اتفاقات زیادی در پشت صحنه سیاست رخ می دهد که مردم از آن بی خبرند، اما به هر حال نشانه های روشنی از آنها در عرصه سیاسی به چشم می خورد. یکی از این اتفاقات، اختلافات جدید جبهه پایداری با حامیان قالیباف است. البته از سال ۸۴ این اتفاق به طور متناوب رخ داده است، اما در فضای غیرانتخاباتی عموماً این اختلافات علنی نشده است.

روزنامه همشهری که این روزها در اختیار تیم زاکانی است، با انتشار گزارشی با عنوان «پشت پرده مجلس» قالیباف را به باد انتقاد گرفت و به اختلافات تیم رئیسی و قالیباف در انتصابات قانونگذاری پرداخت. همچنین در بخشی از این گزارش، اهداف قالیباف به وضوح با انتخابات پیوند خورده است: «اهداف البته ارتباط تنگاتنگی با انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ دارد و به همین دلیل مخالفت ها علیه او دوچندان شده است».


بیشتر بخوانید: دلیل اصلی اختلاف اصولگرایان چیست؟


در همین گزارش آمده است که قالیباف به دلیل مشکلات انتخاباتی بدون نور استیضاح و نصب خود را در مجلس انجام می دهد: «همه این موارد تنها گوشه ای از اتفاقات مجلس است، قالیباف پشت پرده همچنان مشغول استیضاح و نصب است. و نیروهای مورد نظر خود را در سمت های مختلف مجلس قرار می دهد، اما با این تفاوت که این بار خبری از این انتصابات در رسانه های اصلی منتشر نمی شود.

روزنامه تیم زاکانی با اشاره به انتصابات با عنوان حضور اتوبوسی تیم قالیباف در مجلس، نوشت: «رئیس فعلی مجلس که روزگاری خواستار شفافیت بود و می گفت مردم باید بدانند در مجلس چقدر اقدامات انجام شده است، دستیاران خود را مخفیانه به مجلس آورد. مجلس و اتوبوس یاران به اصطلاح به ساختمان هرمی شکل میدان بهارستان می رسند.

به نظر می رسد صداوسیما در کنار روزنامه همشهری نظری مشابه درباره قالیباف نداشته باشد. این بار در سفر استانی رئیس مجلس شرایط متفاوت بود. قالیباف مصمم بود به سفر استانی برود و فکر می کرد همه مسئولانی مثل دولت روحانی جلوی او می ایستند و صدا و سیما در همه حوزه های خبری نشان می دهد که سخنگوی مجلس چگونه به تک تک مسئولان استانی و در عرض یکی دو نفر توهین کرده است. هفته‌ها بعد مستندهایی از دیدارهای میدانی آقای رئیس از شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شود. اما این بار خبری از سفر قالیباف گسترده نبود. این بار شما از رهبران تجاری صحبت کردید، نه رهبران معنوی!

به گزارش رویداد۲۴، صدا و سیما حالا رویکرد جدیدی داشتند و مدیران آنها نمی خواستند قالیباف بر مدیران اصلی چیره شود و دستور بدهد. اگر قرار باشد تصویری از مدیریت جهادی به مخاطبان از وزیر کشور تا شهردار تهران ارائه شود، حاضرند کفش و شلوار خود را کثیف کنند. هم مثل قالیبافان از نهادهای نظامی می آیند و هم با شعارهای انقلابی و جهادی جایگاه و سرمایه اجتماعی را در بین اصولگرایان به دست می آورند.

در نظر داشته باشید که زمانی صدا و سیما و دیگر رسانه های حکومتی برای انتشار تصویر قالیباف با لباس گلدار صف کشیده بودند تا «مدیریت جهادی» را به تصویر بکشند. اما اکنون نماد این دولت زاکانی شده است و این یاران زاکانی هستند که مورد برخورد رسانه های اصولگرا هستند.

لباس گلدار فرش بافی

علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی

قالیباف در بازگشت از کهگویه و بویراحمد نشان داد که مرد عمل هم هست. اگرچه مجلس یازدهم در حوزه مشکلات اقتصادی مردم و فشار بر اقشار آسیب پذیر و… عملکرد موفقی نداشته است، اما به معنای ضعف قالیباف در پاسخگویی به رقبای داخلی نیست.

وی به صراحت از موضع رئیس مجلس در قبال ابرانقلابیون گلایه کرد و گفت: اینکه ما تنبل باشیم، زبان باز کنیم، حرف های نپخته بزنیم و خودمان را انقلابی بنامیم، درست نیست. به قول حضرت آقا فوق انقلابی. به بعضی ها نگاه می کنیم، هر چه نگاه می کنیم چه کار کرده است؟ او هیچ کاری نکرد. اما او مدیون همه است. هرکس دیکته ای نوشته، احتمالاً اشتباه کرده، گله می کند که آقا چرا اشتباه می کنید؟ خب تو هیچ غلطی نکردی و عمرت را تلف کردی! حداقل شما حق ندارید از طرف انقلاب صحبت کنید.»

علیمحمد نمازی، فعال سیاسی اصلاح طلب، می گوید که آقای قالیباف بی رحمانه و شفاف به ابرانقلابیون می پردازد: «دو احتمال ایجاد می کند. یکی اینکه می خواهد بگوید من مخالف آفاتی هستم که کشور و نظام را تهدید می کند و هشدار می دهد که ممکن است دیگران جلوی آن را بگیرند و مطلق گرایی به مدعیانی که معتقدند مواضعشان کاملاً صحیح است و درک درستی رفتارشان تهدید است. به سیستم این احتمال هم وجود دارد که از افشاگری های خانواده اش ناراحت باشد و بخواهد با این عنوان و این پوشش این ماجرا را محکوم کند. به هر حال این صحبت ها نشان می دهد که اگر با پشتوانه ابرانقلاب، جمعیتی را در یک کشور آزاد بگذاریم و اجازه دهیم هر موضعی داشته باشند و هر اقدامی که می خواهند انجام دهند، نظام تهدیدی جدی است. نظام، ملت و کشور زمانی با ثبات و صلح آمیز خواهند بود که حاکمیت قانون محوریت داشته باشد.

محمدصادق کوشکی از اصولگرایان اطرافیان خود را چهره های کوتاه قدی خواند که به رئیس مجلس توصیه های نادرست می کردند. وی گفت: از پیشینه ای که قالیباف از آن برخوردار بود، توانست نماینده فرزندان رزمندگان، رزمندگان و جهادگران درون دولت باشد، اما متأسفانه هرگز از این توانایی به هیچ عنوان استفاده نکرد. که در اطراف او، کسانی که در جایگاه مشاور او هستند و با مشاوران اشتباهی که به او می‌دهند، قالیباف را از جایگاهی که می‌توانست به دست آورد، دور کردند… اینها که به عنوان قالیباف- مشاوران، افرادی هستند که از قالیبافی سوء استفاده می‌کنند. به نوعی قالیباف در سیاست راه درستی را طی نکرده است.

امیرحسین ثابتی از چهره های نزدیک به این جریان نیز در شبکه های اجتماعی نوشت: قالیباف با تهاجمی تعریف جدیدی از واژه انقلابی را به منتقدان ارائه کرد و آن را مترادف با کارآمدی توصیف کرد. دقیقاً یکی از علل مشکلات کنونی کشور این است که به جای بهشتی و مطهری و غیره، تکنوکرات ها و تکنسین هایی مانند قالیبافان وارد بحث های نظری می شوند و پا جای پای روشنفکران می گذارند.

اما این نمایش صحنه های دیگری داشت. قالیباف روز سه شنبه در جلسه جمعه ائمه جماعات سخنرانی کرد که ظاهراً علیه دولت ابراهیم رئیسی بود. وی گفت: در بودجه سال ۱۴۰۰ حقوق مالکیت معدن ۶ هزار میلیارد تومان بود که مجلس با پیگیری دقیق و قاطع خود در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ این رقم را به ۴۲ هزار میلیارد تومان رساند. این ارقام نشان می دهد که بسیاری از سرمایه ها به دلیل ضعف ساختار از بین رفته است، بنابراین معتقدم مشکل کشور پول نیست، مشکل تامین و حکمرانی صحیح است.

البته بعید است قالیباف تنها یک سال پس از روی کار آمدن رئیسی را بیهوده خطاب کند. همچنین بودجه ۱۴۰۰ نیز در همین مجلس تصویب شد. اما به هر حال شوخی های قالیباف باعث ناراحتی نزدیکان رئیسی شده است.

۴۰ روز است که رئیسی کار خود را به مجلس ارائه نکرده است و حدود یک ماه است که در مهلت دو ماهه رئیس مجلس برای تغییر ساختار وزارتخانه سکوت کرده است. اما خبری از این تغییرات نیست. شاید ریشه تفاوت ها در همین جا باشد. ممکن است اتفاقات دیگری بیفتد. با این حال، واضح است که نمی توان تفاوت ها را انکار کرد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.