توسعه ریسک پروژه های انتقال آب در حال حاضر و آینده اصرار برخی مسئولان بر اجرای طرح های غیرکارشناسی


معاون آب و خاک سازمان محیط زیست با اشاره به تغییر اقلیم در منطقه زاگرس نسبت به انتقال آب در این شرایط هشدار داد و گفت: به جای انتقال آب باید مدل کشاورزی را تغییر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، «تورج فتحی» معاون اداره منابع آب و خاک سازمان محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به وضعیت کم آبی در مناطق پرآب مانند شهرکرد، گفت: مسئولان آب باید پاسخگو باشند علت قطعی آب در یک هفته، جیره بندی یا محدودیت آن چیست؟ اما یکی از مشکلات ما در مناطقی مانند چهار محال و بختیاری تامین آب شرب مناطق جمعیتی استان مانند شهرکرد، بروجن و غیره است.

وی افزود: یکی از مشکلات ما در بالادست رودخانه کارون در استان چهار محال و استان بختیاری و سرایت آن به مناطق دیگر است. شاخه اصلی رودخانه کارون رودخانه کوهرنگ است که سرشاخه اصلی رودخانه کارون است و در سرچشمه رودخانه کارون را تشکیل می دهد.

وی افزود: انتقال آب از شعبه اصلی کارون از دهه ۳۰ آغاز و از چشمه کوهرنگ به زاینده رود انجام شد. مشکل مهمتر قبل از انتقال آب، کم شدن آب حوضه کارون به دلیل تغییرات اقلیمی است. در واقع تغییر اقلیم باعث شده رودخانه های دائمی که سرچشمه کارون هستند به رودخانه های فصلی تبدیل شوند.

کاهش سه برابری جریان آب از چشمه کوهرنگ

وی تصریح کرد: مهمترین سرچشمه رودخانه کوهرنگ چشمه کوهرنگ است. دبی این چشمه در سال ۱۳۵۲ توسط یکی از اساتید دانشگاه شیراز اندازه گیری شد. امسال دبی ۳۶۰۰۰۰ لیتر در دقیقه داشت. در سال آبی ۱۳۹۸ و فرودین پرآب ترین ماه سال بله، دبی این چشمه ۱۱۰۰۰۰ لیتر در دقیقه بوده که در این ۴۶ سال تقریباً سه برابر کاهش یافته است.

در زردکوه برف نباریده است

وی ادامه داد: کوه زردکوه یکی از مرتفع ترین قله های ایران با ارتفاع ۴۱۰۰ متر در دهه ۵۰ به عمق تقریباً هفت متری برف رسید و این برف آب چشمه کوهرنگ را در سرتاسر کارستی و آب این سرچشمه تامین می کرد. توسط ذوب برف تامین می شد. اکنون در این چند سال عمق برف در زردکوه به ۲ متر و حتی یک و نیم متر می رسد که حتی پس از دو ماه کاملاً آب می شود. الان هم در پنجمین ماه سال هیچ برفی در آنجا نیست، در حالی که در دهه ۱۹۵۰ همیشه در همه ماه های سال شاهد برف در زردکوه بودیم. این برف در تمام طول سال آب می شد و چشمه کوهرنگ را سیر می کرد.

چشمه ها از برف های زردکوه تغذیه می شدند

وی ادامه داد: در این حوضه نه تنها چشمه کوهرنگ از برف زردکوه تغذیه می شود، بلکه چشمه هایی مانند مروارید، صمصامی، رستم و … نیز وجود دارد که آبدهی آنها نیز نسبت به ۴۶ سال قبل کاهش یافته است. دبی های حوضه آبریز کارون در استان های چهارمحال و بختیاری در دهه های ۵۰، ۶۰، ۷۰، ۸۰ و ۹۰ را بررسی کردیم و روی نمودار رسم کردیم که متاسفانه شیب منفی داشت.

معاون دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست با بیان اینکه دلیل اصلی کم آبی شهرکرد تغییر اقلیم است، گفت: به عنوان مثال میزان بارندگی در منطقه کوهرنگ کاهش یافته است که میزان بارندگی در آن حدودا بوده است. ۱۴۰۰ میلی متر، اکنون زیر آن به هزار میلی متر رسیده است. از طرفی نوع بارندگی نیز تغییر کرده و در زمستان به جای برف آب گیر می بارد. این تغییر در سیستم بارشی باعث شده منابع تامین آب رودخانه های این حوضه به شدت کاهش یابد و برخی از آنها از دائمی به فصلی تبدیل شود.

لزوم عدم انتقال آب در شرایط تغییر اقلیم

فتحی تصریح کرد: در صورت تغییر سامانه بارشی و کاهش میزان آب باید بر این اساس برنامه ریزی کرد، میزان آب موجود و تجدیدپذیر کاهش یافته و در سال های آینده مجددا کاهش می یابد. بنابراین در این شرایط به عنوان مثال نمی توان آب کارون را به زمین های کشاورزی حوضه زاینده رود و زمین های برنجکاری رساند.

افزایش بیش از ۲۵ برابری سطح زیرکشت برنج در اصفهان

وی افزود: در سال زراعی ۱۳۵۸ سطح زیرکشت برنج در منطقه لنجان و سده در منطقه زاینده رود به زحمت به ۹۰۰ هکتار رسید، چهل سال بعد و در سال زراعی ۱۳۹۸ سطح زراعی زاینده رود. حوضه آبریز رود به ۲۰۰۰۰ هکتار رسید و بیش از ۲۵ برابر کشت برنج اضافه شده است. این موضوع جای بحث دارد و باید تعجب کرد که چرا خشکی و خشکسالی در منطقه ای و در منطقه ای که قرن هاست بر سر آب و خاموشی کشمکش و منازعه وجود داشته و باعث شده است که دانشمندانی مانند شیخ بهایی، پدیده ای شناخته شده است. در دوره صفویه حق آبه مصرفی در این منطقه ایجاد شده و سندی برای مقابله با این درگیری ها تنظیم شده است.

فتحی تصریح کرد: در زمان شیخ بهایی جمعیت اصفهان به ۲۰ هزار نفر و سطح کشاورزی کمتر از ۱۰ هزار هکتار بود، اما در این مدت همچنان مشکل تامین آب وجود داشت و به همین دلیل شیخ بهایی منصوب میراب شد. و سند آب را با محاسبه میزان آب و سهم جمعیت و کشاورزی تنظیم کرد. برخی از کشاورزان منطقه اصفهان همچنان می گویند این مدارک را دارند. البته امروز عده ای از دهقانان هم می آیند و تقاضا می کنند که بر اساس این سند به آنها آب داده شود، حتی اگر آب هم نباشد، معتقدند دولت باید برود و هر کجا که می تواند برای آنها آب بیاورد. اما آب نیست و حتی اگر هزاران سند هم داشته باشند، کاری از دست دولت برنمی آید.

کشت نشدن زمین زیر کشت در اصفهان و اصرار بر انتقال آب از کارون!

فتحی تاکید کرد: سوالی که مطرح می شود این است که چرا زمین های زیر کشت را در آنجا کشت نمی کنند و همچنان اصرار دارند که آب از کارون به اصفهان منتقل شود؟ از دیدگاه کارشناسان انتقال آب از جایی که منابع آبی به دلیل تغییرات اقلیمی کاهش یافته و این روند کاهشی همچنان ادامه دارد و پدیده خشکسالی در آنجا تشدید شده است، نه مفید است و نه منطقی.

به جای انحراف آب، الگوی کشاورزی باید تغییر کند

این مسئول سازمان محیط زیست در ادامه با بیان اینکه آب حتی برای شرب خود نیز نباید از منبعی که مردم دچار کم آبی هستند منحرف شود، گفت: متأسفانه افرادی که اصرار به انحراف آب دارند بیهوده و غیرحرفه ای هستند. در عوض، آنها باید الگوی کشاورزی را در این حوضه تغییر دهند و از کشت محصولاتی مانند برنج، چنار، یونجه و محصولات جاذب آب جلوگیری کنند تا ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند. اگر این میزان آب در بخش کشاورزی حوضه زاینده رود صرفه جویی شود بیش از ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب مازاد خواهیم داشت.

وی یادآور شد: در این شرایط کم آبی می خواهند پروژه انتقال آب بهشت ​​آباد را اجرا کنند، در صورت وجود آبی که بخواهند در این پروژه انتقال دهند ۲۲۰ میلیون متر مکعب آب منتقل می شود اما همانطور که گفته شد اگر ۳۰ درصد مصرف شود. آب کاهش می یابد، ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب وجود دارد و می توانیم این آب را به گاوخونی برسانیم و در تمام ماه های سال آب در زاینده رود جاری خواهد بود. این امر تنها با صرفه جویی در مصرف آب در کشاورزی با تغییر الگوی کشت و بهبود آبیاری از سنتی به بارانی، قطره ای و تحت فشار محقق می شود.

اصرار برخی مسئولان اصفهانی بر اجرای طرح های غیرکارشناسی

وی یادآور شد: به جای هزینه ۱۲ میلیارد تومانی در طرح انتقال آب بهشت ​​آباد، در صورت وام ۳ میلیارد تومانی در حوزه کشاورزی برای تغییر الگوی کشت و سیستم آبیاری، حتی می توانیم تا ۴۰ درصد صرفه جویی کنیم. حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب و تمام مشکلات اصفهان را حل کرد. متأسفانه برخی از مسئولین ما در اصفهان بی هدف و غیرکارشناسانه بر طرح هایی اصرار می ورزند که جدا از ایجاد اختلاف قومیتی بین مردم دو استان، طرح های ناپایداری ایجاد می کنند که با تداوم افزایش مصرف آب و صرف میلیاردها بیت المال، آرام آرام هیچ چیز متفاوتی به همراه ندارد. .

رودخانه بهشت ​​آباد اصلا آب ندارد

معاون منابع آب و زمین سازمان محیط زیست گفت: در حالی که طرح بهشت ​​آباد در حال اجراست، رودخانه بهشت ​​آباد اصلا آب ندارد و اگر بود مردم چهارمحال و بختیاری دچار کم آبی نمی شدند.

وی مدعی شد: مافیای آب به طور مداوم بر اجرای پروژه های انتقال آب اصرار می ورزد و علاوه بر سوء استفاده از چندین هزار میلیارد تومان هزینه این پروژه ها است، در حالی که هیچ توجیهی برای این پروژه ها از نظر فنی، تخصصی و حتی قانونی وجود ندارد. چشم انداز. .

فتحی با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی در حوضه آبریز زاینده رود باید مورد بازنگری جدی قرار گیرد، گفت: صنعت نیز از آب استفاده می کند و در حوضه زاینده رود نیز آب زیادی مصرف می کند، اما مصرف آن سه برابر بخش کشاورزی است.

وی یادآور شد: در این مناطق گیاهان آب گیر زیادی وجود دارد، به عنوان مثال در باغ بهادران اصفهان چنار می کاریم تا از چوب آن در بازار اصفهان بهره ببریم، در حالی که چنار درختی آب گیر است و همیشه آب از زیر آن جاری است یا برنج، محصولی که بسیار جاذب است این آب از کجا می آید؟ این آب در اثر انتقال آب از کارون ایجاد می شود.

توسعه ریسک پروژه های انتقال آب در حال حاضر و آینده

فتحی با بیان اینکه پروژه های انتقال آب چه در حال حاضر و چه در سال های آینده خطرناک است، گفت: باز هم تاکید می کنم که الگوی کشاورزی این منطقه و همچنین کشاورزی که در این منطقه برنج می روید باید تغییر کند. دولت باید دو فهرست محصولات کشاورزی مجاز و محصولات ممنوعه را در اختیار کشاورزی قرار دهد و اگر کشاورزی محصولات ممنوعه کشت می‌کند باید به شدت برخورد شود.

شکاف
این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.