تورم نیازهای نقدینگی تولیدکنندگان را افزایش داده است – اقتصاد برتر


اقتصاد برتر

به گفته نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، دور زدن تحریم ها هزینه نقل و انتقال پول و حمل و نقل را افزایش می دهد، بنابراین هزینه های واردات افزایش می یابد و در نهایت مصرف کننده داخلی باید این هزینه ها را متحمل شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ تیر ۱۴۰۱

عباس آرگون با بیان اینکه در اقتصاد کلان، پیش بینی پذیری، ثبات و رقابت پذیری در فضای کسب و کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: ۶۰ درصد اقتصاد ایران بر خدمات و کمتر از ۴۰ درصد بر تولید متمرکز است. مولفه هایی مانند نوسانات نرخ ارز و تورم چالش های جدی برای فرآیند تولید ایجاد می کنند.تراکنش های بانکی خود را از طریق صرافی ها پیگیری کنید.

آرگون با اشاره به دشواری تامین مالی واحدهای تولیدی خاطرنشان کرد: تورم در کشور نیاز نقدینگی واحدهای تولیدی را دو برابر کرده است. به عنوان مثال اگر واحد تولیدی با تعداد مشخصی در ۶ ماه آینده سطح عملیاتی مشخصی تولید کرده باشد، نمی تواند با همان موانع مالی به تولید خود ادامه دهد، زیرا حداقل در این مدت نرخ تورم ۳۰ درصد افزایش یافته است. تورم در سه ماهه نخست امسال حدود ۲۰ درصد است. از آوریل تا می، شرکت مجبور شد منابع مالی خود را حدود ۲۰٪ افزایش دهد. در اینجا این سوال مطرح می شود که این شرکت اقتصادی و تولیدی چگونه می تواند منابع را تامین کند؟ به نظر می رسد تورم همه حوزه های تولید، تجارت و خدمات را تحت تاثیر قرار داده است.

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران با اشاره به کاهش قدرت خرید مصرف کننده گفت: تورم در کشور بر سطح تقاضا نیز تاثیر گذاشته است. درآمد بخش قابل توجهی از مردم در طول سال ثابت بوده و این در حالی است که در سه ماهه اول سال شاهد تورم ۲۰ درصدی بودیم و در صورت تداوم این افزایش ملایم تا پایان سال شاهد تورم ۴۰ تا ۵۰ درصدی خواهیم بود. سال % تجربه سال. شرایط صادرات معمولاً برای فعالان اقتصادی در ایران ارائه نمی شود. یعنی توانایی برقراری ارتباط مالی و تجاری با هیچ کشوری را نداریم و دور زدن تحریم ها هزینه نقل و انتقال پول و حمل و نقل را افزایش می دهد، بنابراین هزینه واردات افزایش می یابد و در نهایت مصرف کننده داخلی باید این هزینه ها را متحمل شود.

آرگون با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری برای تولیدکنندگان با چالش‌های جدی مواجه شده است، افزود: به نظر می‌رسد باید در بخش‌های کلان و خرد اقتصاد سیاست‌ها و تدابیری اتخاذ شود تا بتوانیم به بهبود آنها امیدوار باشیم. مهمترین اقدامات عبارتند از: تعامل دولت و بخش خصوصی، پرهیز از نگاه از بالا به پایین، تدوین برنامه محوری برای تسهیل روابط با جهان، تقویت دیپلماسی اقتصادی، حمایت از بخش‌های مولد، به حاشیه راندن و جذب بخش‌های غیرمولد، ایجاد ثبات و اصلاح قوانین و مقررات، از تصویب قوانین برای ایجاد ساعت خودداری کنید. آزمون و خطا به جایی نمی رسد و باید چشم انداز تولید را ترسیم کنیم و بر اساس آن عمل کنیم.در حال حاضر، اصلاحات جزئی دیگر جواب نمی دهد و باید استراتژی خاصی تدوین کنیم و بر اساس آن عمل کنیم. .

وی در پایان با طرح این سوال که امروزه تولیدکنندگان داخلی چقدر از دانش و فناوری استفاده می کنند؟ وی افزود: مدیران چقدر از دانش روز بهره می برند؟ آیا بهره وری مورد نیاز در صنایع مختلف از فولاد گرفته تا خودرو را داریم؟ برای تولید یک تن فولاد چقدر انرژی مصرف می کنیم و در کشورهای توسعه یافته چقدر انرژی مصرف می شود؟ اینها مشکلاتی است که باید برطرف شود و راهکارهایی برای حل آنها ارائه شود که متاسفانه نبود مدیریت صحیح در کشور روند فرار مغزها از کشور را تسریع کرده است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.