تنها راه حل برای بحران کمبود آب صرفه جویی است – اقتصاد برتر


عضوکمیسیون انرژی مجلس گفت: وضعیت منابع آبی کشور در حوزه شرب، کشاورزی و دامپروری برای هیچکس ناشناخته نیست و تنها راه حل کوتاه مدت کاهش مصرف و در درازمدت است. برای ساخت سدها و بهره برداری از منابع آب دریا.

تهران – اختازبرتر – ۲۷ آبان ۱۴۰۱

به گزارش #اکونومیست به نقل از ایسنا، احمد مرادی با تاکید بر لزوم مدیریت صحیح منابع آبی کشور، اظهار کرد: مدیریت منابع آبی کشور از چند حوزه نشأت می گیرد؛ بنابراین مدیریت منابع آبی کشور از چندین حوزه نشأت می گیرد. یکی از این حوزه ها منابع آبی پشت سدهاست که کمیسیون انرژی نیز در آن نقش دارد. بخشی دیگر به توزیع آب برمی گردد. امروز مشخص است که پس انداز ما در حوزه آب، یعنی منابع آب زیرزمینی تمام شده است.

  • حتی بارندگی مداوم هم مشکل آب را حل نمی کند

وی در ادامه با بیان اینکه به گفته کارشناسان حتی اگر هر سال بارندگی های متوالی داشته باشیم باز هم با مشکل آب مواجه هستیم، تصریح کرد: یکی از راه حل های روی میز برای حل این مشکل شیرین سازی آب دریا است، استان های نزدیک به دریا می توانند از آب دریا استفاده کنند. منابع آب در دریا این مورد امید کشور در حوزه تامین آب است. نمک‌زدایی آب دریا بیش از ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان در هر مترمکعب برای دولت هزینه دارد، در حالی که جمع‌آوری آب‌های سطحی و تقویت منابع آب زیرزمینی هزینه بسیار کمتری دارد.

نماینده مردم بندرعباس در شورای اسلامی تصریح کرد: بهترین گزینه موجود صرفه جویی و کنترل صحیح مصرف آب است. از سوی دیگر باید در راستای مدیریت آب های سطحی نیز گام برداریم. معدود باران هایی که در کشور اتفاق می افتد همگی به دریاها سرازیر می شوند. اگر بتوانیم این منابع آبی را جمع آوری و استفاده کنیم، امروز استفاده بهینه از این منابع آبی وجود ندارد.

  • برنامه مدیریت منابع آب واقعی وجود ندارد

وی با بیان اینکه متاسفانه با مشکل مدیریت منابع آب مواجه هستیم و برنامه ریزی مناسبی در این زمینه وجود ندارد، گفت: بارندگی ها به شدت کاهش یافته و آبرسانی به سدها نیز با مشکل مواجه است. امروز باید برای ساخت سدهای کوچک قدم برداریم. کارها باید در حوضه های آبریز انجام شود. باید بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو تعامل برقرار شود.

مرادی افزود: کم آبی به دامداری و کشاورزی کشور آسیب می زند، امروز در بسیاری از روستاها دام ها به دلیل بی آبی تلف می شوند، این وضعیت دامنگیر عشایر نیز شده است. چگونه یک دامدار که هزاران حیوان دارد می تواند منابع آبی برای حیوانات تهیه کند؟ وضعیت منابع آب شرب نیز کاملاً مشخص است، بنابراین باید برنامه ریزی مناسبی برای کنترل مصرف در این حوزه انجام شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.