تلاش تولیدکنندگان نفت خلیج فارس برای افزایش صادرات گاز – اقتصاد برتر


تولیدکنندگان نفت و گاز خاورمیانه از فرصت برای قراردادهای بلندمدت تامین LNG در اروپا استفاده کرده اند.

به گزارش #اکونومیست به نقل از اویل پرایس، خاورمیانه، بزرگترین منطقه صادرکننده نفت جهان، همزمان با افزایش تقاضای داخلی و جهانی برای گاز طبیعی در آینده، به دنبال افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی است. چند سال. قطر، یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی مایع (LNG) در جهان، مدت‌هاست که بزرگترین تولیدکننده گاز در خاورمیانه بوده است، در حالی که سایر کشورهای تولیدکننده گاز در منطقه خلیج فارس در توسعه پروژه‌های گازی عقب مانده‌اند.

اما وضعیت تغییر کرده است. عربستان سعودی و امارات متحده عربی که تولیدکنندگان عمده نفت اوپک هستند، در تلاش برای افزایش تولید گاز طبیعی داخلی هستند و پروژه هایی را در کنار پروژه های ترسیب کربن برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای برنامه ریزی کرده اند. عمان که عضو اوپک نیست اما عضو گروه اوپک پلاس است، تولید بیشتر گاز و توسعه اکتشاف و تولید گاز جدید را هدف قرار داده است. نوسانات بالا در بازار جهانی گاز از زمان تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و تقاضای شدید برای LNG در اروپا که سعی در قطع وابستگی به واردات روسیه دارد، عوامل مثبتی برای تولیدکنندگان نفت و گاز خاورمیانه است که به دنبال افزایش تقاضای LNG برای صادرات هستند.

  • احیای تقاضا برای LNG

تقاضا برای گاز غیرروسی در اروپا در سال‌های آینده قوی خواهد بود زیرا این بلوک به دنبال یافتن جایگزینی برای واردات گاز روسیه از طریق خطوط لوله در اسرع وقت است. خریداران LNG برای تضمین عرضه بلندمدت گاز غیرروسی و محافظت در برابر افزایش ناگهانی و شدید قیمت هر محموله، به قراردادهای بلندمدت بازگشته اند. خاورمیانه که صادرکنندگان عمده نفت و گاز آن معمولا قراردادهای بلندمدت را ترجیح می دهند، می تواند تا پایان این دهه نقش بسیار بیشتری در عرضه جهانی LNG ایفا کند. قطر با اجرای بزرگترین پروژه توسعه LNG در جهان، رهبری خاورمیانه را در پاسخ به تقاضای جهانی LNG بر عهده گرفته است. سایر تولیدکنندگان خلیج فارس قصد دارند تولید و صادرات گاز را افزایش دهند و مصرف گاز داخلی را برای تولید برق افزایش دهند تا نفت بیشتری برای صادرات آزاد کنند.

  • ابر پروژه LNG قطر

سال گذشته، قطر پروژه Northfield East را اعلام کرد که بزرگترین پروژه LNG در جهان است. این پروژه ظرفیت تولید سالانه LNG قطر را از ۷۷ میلیون تن به ۱۱۰ میلیون تن افزایش می دهد. این پروژه ۲۸.۷۵ میلیارد دلاری قرار است در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۵ تولید خود را آغاز کند. قطر در حال پیگیری فاز دیگری از توسعه در میدان گازی شمال است که بزرگترین میدان گاز طبیعی جهان است و با ایران مشترک است. فاز دوم توسعه پروژه شمال فیلد جنوبی خواهد بود که ظرفیت تولید سالانه LNG قطر را از ۱۱۰ میلیون تن به ۱۲۶ میلیون تن افزایش می دهد و قرار است در سال ۲۰۲۷ به بهره برداری برسد. شرکت دولتی قطر انرژی اخیراً غول های بین المللی ExxonMobil، ConocoPhillips، Shell، Eni و Total Energies را به عنوان شرکای پروژه توسعه North Field East انتخاب کرده است.

  • امارات در حال پیشبرد پروژه های توسعه گاز و LNG است

در امارات متحده عربی، ADNOC دولتی ناوگان LNG خود را در راستای برنامه‌های استراتژیک برای حمایت از تجارت LNG ADNOC و برنامه‌های رشد قابل توجه این شرکت توسعه می‌دهد. ADNOC در حال برنامه ریزی برای احداث یک مرکز صادراتی جدید به نام “فجیریه LNG” است که انتظار می رود بین سال های ۲۰۲۶ تا ۲۰۲۲۸ عملیاتی شود و شامل یک کارخانه LNG با ظرفیت کل ۹.۶ میلیون تن در سال باشد. در اوایل سال جاری، این شرکت دولتی قرارداد طراحی مهندسی نهایی (FEED) را برای این تأسیسات به مک درموت واگذار کرد.

چند روز پیش، ADNOC قراردادهای حفاری برای یک پروژه توسعه گاز را اعلام کرد که بخشی از بزرگترین توسعه گاز ترش فراساحلی در جهان است و بخش مهمی از برنامه‌های ADNOC برای خودکفایی امارات در تولید گاز است و اخیراً گاز دوم را ساخته است. کشف در بلوک ۲ دریایی ابوظبی که توسط شرکت انی ایتالیا اداره می شود.

  • تلاش عمان برای افزایش گاز بالادست

عمان همچنین سرمایه گذاری های زیادی در زمینه گاز انجام داده است و صادرات LNG این کشور به خریداران آسیایی از جمله کره جنوبی و ژاپن سالانه ۸ درصد در نیمه اول سال جاری رشد داشته است. این سلطان نشین در نظر دارد تا تولید گاز را توسعه دهد و در نظر دارد تا پایان سال جاری یک شرکت جدید برای مدیریت تأسیسات گازی تأسیس کند. عمان وارد مرحله مذاکره مجدد قراردادهای فروش خود می شود که در سال ۲۰۲۵ منقضی می شود. با این حال، یک منبع آگاه به اطلاعات انرژی گفت: مدیریت بخش نفت و گاز در عمان اخیراً شاهد تغییرات مدیریتی زیادی بوده است و تیم LNG در وزارت نیرو نسبتاً بی‌تجربه است. با پیش‌بینی افزایش تقاضای جهانی برای LNG در سال‌های آینده، تولیدکنندگان عمده نفت خلیج‌فارس اکنون در حال پیوستن به قطر در توسعه گاز بالادستی و طرح‌های پروژه برای صادرات LNG هستند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.