تب کریمه کنگو چیست؟ از علائم تا درمان مجله اپل


تب کریمه کنگو چیست؟

تب کریمه کنگو، یک بیماری ویروسی است که می تواند با ایجاد اختلال در سیستم انعقادی، انواع خونریزی ها را در بدن ایجاد کند، در مناطق خاصی از جهان یافت می شود و مردم این مناطق مستعد ابتلا به این عفونت هستند. در این مقاله مطالب پزشکی سایت سیبابتدا متوجه می شویم که تب کریمه کنگو چیست و سپس علائم، تشخیص و راه های پیشگیری از این بیماری را بررسی می کنیم.

تب کریمه کنگو چیست؟

قبل از بررسی روش تشخیص تب کریمه کنگو و علائم آن بهتر است ببینیم تب کریمه کنگو چیست. تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) در اثر عفونت با یک ویروس منتقله از کنه (Nairovirus) از خانواده Bunyaviridae ایجاد می شود.

این بیماری اولین بار در سال ۱۹۴۴ در کریمه شناسایی شد و به نام تب خونریزی دهنده کریمه شناخته شد. سپس، در سال ۱۹۶۹، به عنوان عامل بیماری در کنگو شناسایی شد که منجر به نام فعلی این بیماری شد.

تب کریمه کنگو در اروپای شرقی، به ویژه اتحاد جماهیر شوروی سابق، در سراسر منطقه مدیترانه، شمال غربی چین، آسیای مرکزی، جنوب اروپا، آفریقا، خاورمیانه و شبه قاره هند یافت می شود.

پیشگیری از تب کریمه کنگو

آیا تب کریمه کنگو مسری است؟

با توجه به اینکه عامل بیماری تب کریمه کنگو یک ویروس است، شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که آیا تب کریمه کنگو مسری است یا خیر؟

راه انتقال تب کریمه کنگو به افراد دیگر ممکن است مانند بسیاری از بیماری های ویروسی نباشد. در واقع کنه ها هم به عنوان مخزن و هم ناقل ویروس عمل می کنند و ویروس را از حیوانات وحشی به حیوانات خانگی و انسان منتقل می کنند.

بسیاری از حیوانات وحشی و اهلی می توانند حامل این ویروس باشند. اگر افراد با کنه های این حیوانات تماس پیدا کنند، ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. تماس با خون و مایعات بدن افراد و حیوانات آلوده نیز منجر به انتقال این بیماری می شود.

چه کسانی مستعد ابتلا به تب کریمه کنگو هستند؟

دامداران، دامداران و کارگران کشتارگاه در مناطقی که این بیماری شیوع دارد در خطر ابتلا به تب کریمه کنگو هستند.

کارکنان مراقبت های بهداشتی در مناطق بومی در معرض خطر عفونت از طریق قرار گرفتن محافظت نشده در معرض خون و مایعات بدن آلوده هستند. افراد و مسافران بین المللی که در مناطق بومی با دام ها در تماس هستند نیز ممکن است در معرض قرار بگیرند.

علائم تب کنگو چند روز مشخص است؟

در مواجهه با تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، یکی از مهمترین موارد علائم و نحوه ایجاد علائم است. بنابراین از اهمیت خاصی برخوردار است که علائم تب کنگو پس از چند روز ظاهر شود.

علائم تب کریمه کنگو به طور ناگهانی ظاهر می شود و اولین علائم این بیماری عبارتند از:

 • سردرد؛
 • تب شدید؛
 • کمر درد؛
 • درد مفاصل؛
 • دل درد؛
 • استفراغ؛
 • قرمزی چشم؛
 • گرگرفتگی صورت؛
 • گلو درد؛
 • لکه های قرمز روی کام؛
 • زردی
 • نوسان خلقی

با پیشرفت بیماری، مناطق وسیعی از کبودی شدید، خونریزی شدید بینی و خونریزی کنترل نشده در محل های تزریق دیده می شود که از روز چهارم بیماری شروع شده و حدود دو هفته طول می کشد. در طول اپیدمی تب کریمه کنگو، میزان مرگ و میر در بیماران بستری در بیمارستان از ۹٪ تا ۵۰٪ متغیر است.

اثرات دراز مدت عفونت در بازماندگان به اندازه کافی مورد مطالعه قرار نگرفته است تا مشخص شود که آیا عوارض خاصی ایجاد می شود یا خیر. با این حال، روند بهبودی کند است.

روش تشخیص تب کریمه کنگو

هنگام تشخیص تب کریمه کنگو، داشتن سابقه سفر به مناطقی که این بیماری در آنها شیوع دارد بسیار مهم است. سابقه کنه گزیدگی و تماس با حیوانات و افراد بیمار نیز مهم است. یکی از راه‌های تشخیص تب کریمه کنگو، آزمایش‌های آزمایشگاهی است که توسط ELISA یا PCR انجام می‌شود.

با روش الایزا به دنبال آنتی بادی هایی می گردیم که بدن علیه این ویروس ساخته است و با روش PCR در نمونه گرفته شده از بیمار به دنبال ماده ژنتیکی ویروس می گردیم.

پس از بهبودی، آزمایش الایزا مثبت است. با این حال، PCR تنها زمانی مثبت است که فرد بیمار باشد.

درمان تب کریمه کنگو

درمان تب کریمه کنگو

درمان تب کریمه کنگو عمدتاً حمایتی است. یعنی باید سعی کرد علائم حیاتی بیمار را در حد نرمال حفظ کرد و علائمی را که فرد از آن رنج می برد از بین برد.

ریباویرین یک داروی ضد ویروسی است که در شرایط آزمایشگاهی موثر است. با این حال، به طور کامل و دقیق مشخص نشده است که آیا این دارو واقعاً در درمان تب کریمه کنگو مؤثر است یا خیر.

پیشگیری از تب کریمه کنگو

اساس پیشگیری از تب کریمه کنگو پرهیز از قرار گرفتن در معرض این ویروس است. بنابراین کارگران مزرعه و سایر افرادی که با حیوانات کار می کنند باید از مواد دافع حشرات بر روی پوست و لباس خود استفاده کنند.

دافع حشرات حاوی DEET (N,N-diethyl-m-toluamide) بوده و موثرترین دافع کنه ها می باشد. پوشیدن دستکش و سایر لباس های محافظ توصیه می شود. همچنین افراد باید از تماس با خون و مایعات بدن حیوانات یا افرادی که علائم عفونت را نشان می دهند، خودداری کنند. برای پرسنل پزشکی مهم است که اقدامات احتیاطی مناسب کنترل عفونت را برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض شغلی انجام دهند.

تاکنون مطالعات مختلفی برای ساخت واکسن تب کریمه کنگو انجام شده است اما نتایج قابل قبولی به دست نیامده است و در حال حاضر واکسن موثر و تایید شده ای وجود ندارد.

ویروس تب کریمه کنگو چگونه از بین می رود؟

پس از مطالعه روش های پیشگیری از تب کریمه کنگو در این مقاله، احتمالا این سوال برای شما پیش آمده است که ویروس تب کریمه کنگو چگونه از بین می رود و آیا می توان با از بین بردن این ویروس، این بیماری را ریشه کن کرد؟ همانطور که گفته شد در مبتلایان به تب کریمه کنگو باید به بدن و سیستم ایمنی بدن فرصت داده شود تا با حفظ علائم حیاتی و از بین بردن علائم بیمار، ویروس را از بدن پاک کند.

از آنجایی که ویروس در بدن کنه‌ها وجود دارد و این کنه‌ها مخزن طبیعی ویروس هستند، هیچ راهی برای ریشه‌کنی ویروس وجود ندارد مگر اینکه جمعیت کنه‌ها کاهش یابد، که ممکن است با توجه به شیوع آن‌ها در اکوسیستم امکان‌پذیر نباشد.

اگر در مورد تب کریمه کنگو سوالی دارید، سوال خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید. سیب به سوال شما پاسخ دهید

منابع

سوالات متداول در مورد تب کریمه کنگو

تب کریمه کنگو چیست؟

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری عفونی است که در اثر عفونت با ویروس منتقله از کنه (Nairovirus) از خانواده Bunyaviridae ایجاد می شود.

چگونه می توان از تب کریمه کنگو پیشگیری کرد؟

با کاهش قرار گرفتن در معرض کنه های آلوده و استفاده از اسپری های دافع حشرات توسط افرادی که با دام کار می کنند و همچنین رعایت مراحل ایمنی و اجتناب از تماس با خون و مایعات فرد بیمار.

تب کنگو چگونه منتقل می شود؟

ویروس تب کریمه کنگو از طریق نیش کنه و تماس با خون و مایعات بدن حیوان بیمار یا آلوده وارد بدن یک فرد سالم می شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.