تاثیر آرسنیک بر سلامت انسان


تاریخ ارسال: ۲۶ اوت ۱۴۰۱

آرسنیک باعث چه بیماری هایی می شود؟

در مقاله قبلی در مورد آرسنیک، منابع آن، میزان آرسنیک موجود در آب، هوا، خاک و مواد غذایی مختلف صحبت کردیم. در این مقاله مطالب پزشکی سایت سیب ما چگونگی بلعیده شدن آرسنیک و تأثیرات آرسنیک بر سلامت انسان را بررسی خواهیم کرد.

سم آرسنیک چیست؟

قبل از بررسی اثرات آرسنیک بر سلامت انسان، بهتر است ابتدا ببینیم سم آرسنیک چیست؟ آرسنیک یکی از عناصر اصلی موجود در خاک برخی مناطق و همچنین در آب است. مسمومیت با آرسنیک یا آرسنیکوز پس از خوردن یا استنشاق غلظت های بالای آرسنیک رخ می دهد. آرسنیک نوعی ماده سرطان‌زا است که به رنگ‌های خاکستری، نقره‌ای یا سفید وجود دارد. آرسنیک برای انسان بسیار سمی است. چیزی که آرسنیک را خطرناک می کند این است که طعم و بو ندارد. بنابراین، می توانید بدون اینکه بدانید در معرض آن قرار بگیرید.

تاثیر آرسنیک بر سلامت انسان

خواص آرسنیک برای بدن

اگر چه آرسنیک به دلیل سمیت آن شناخته شده است. اما خواص آرسنیک برای بدن نیز مهم است. این عنصر در پزشکی کاربردهای فراوانی دارد و به ویژه در درمان نوعی سرطان خون کاربرد دارد. از سوی دیگر، مسمومیت با آرسنیک می تواند کشنده باشد. علائم مسمومیت با آرسنیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • پوست قرمز یا متورم؛
 • تغییرات پوستی مانند زگیل یا ضایعات جدید؛
 • دل درد؛
 • تهوع و استفراغ؛
 • اسهال؛
 • ریتم غیر طبیعی قلب؛
 • گرفتگی عضلات؛
 • سوزن سوزن شدن در انگشتان دست و پا.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آرسنیک می تواند علائم جدی تری ایجاد کند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، علائم قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آرسنیک ابتدا در پوست ظاهر می شود و می تواند ظرف پنج سال پس از قرار گرفتن در معرض آن ظاهر شود. مسمومیت شدید می تواند منجر به مرگ شود.

آرسنیک باعث چه بیماری هایی می شود؟

اکنون ممکن است تعجب کنید که آرسنیک چه بیماری هایی ایجاد می کند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آرسنیک می تواند باعث سرطان شود. شایع ترین سرطان های مرتبط با آرسنیک با موارد زیر مرتبط هستند:

 • مثانه؛
 • خون؛
 • دستگاه گوارش؛
 • کبد؛
 • ریه؛
 • سیستم لنفاوی؛
 • کلیه ها؛
 • پروستات؛
 • پوست.

مسمومیت با آرسنیک می تواند منجر به بیماری های مختلفی شود. دیابت، بیماری قلبی و مسمومیت عصبی می تواند پس از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت رخ دهد. مسمومیت با آرسنیک در زنان باردار می تواند منجر به ناهنجاری های جنینی یا ناهنجاری های مادرزادی پس از تولد شود. ناتوانی های رشدی ممکن است در کودکانی که به طور منظم در معرض آرسنیک قرار دارند رخ دهد.

چه عواملی در جذب آرسنیک نقش دارند؟

عوامل متعددی مانند میکروب های خاک و مکانیسم های بیوشیمیایی بر مکانیسم جذب آرسنیک تأثیر مؤثری دارند. چهار عنصر اصلی در خاک، از جمله آهن، فسفر، سیلیکون و گوگرد، تأثیر زیادی بر فراهمی زیستی و جذب آرسنیک، به ویژه در گیاهان برنج دارند.

در خاک های هوازی، آرسنیک (آرسنیک غیر آلی) به آهن موجود در خاک می چسبد و سطح ریشه برنج را به صورت یک لایه می پوشاند. در نتیجه، مقدار آرسنیک در برنج کشت شده در خاک های هوازی کمتر است. زیرا ترکیب آهن و آرسنات از جذب آرسنیک جلوگیری می کند. در خاک بی هوازی پلاکی که ترکیبی از آهن و آرسنیک است تشکیل نمی شود و آرسنیک از طریق ریشه گیاه برنج جذب می شود.

آرسنات بر متابولیسم فسفات در خاک های هوازی تأثیر می گذارد. زیرا این دو عنصر در یک خانواده شیمیایی قرار دارند و رفتار مشترکی دارند. بنابراین آرسنات از طریق پروتئین های انتقال فسفات وارد ریشه برنج می شود. در شرایط بی هوازی، فسفات بر جذب آرسنیت در گیاهان برنج تأثیری ندارد. آرسنیت می تواند توسط سلول های ریشه جذب شده و به سایر قسمت های گیاه پخش شود.

رقابت برای جذب و انتقال بین سیلیکون و آرسنیت در گیاهان برنج وجود دارد. زیرا شکل شیمیایی مشابهی دارند. در شرایط بی هوازی، برنج به جای سیلیس، آرسنیت را از خاک جذب می کند. علاوه بر این، آرسنات در خاک های بی هوازی به آرسنیت تبدیل می شود. آرسنیت وارد ریشه گیاه برنج می شود و سپس از طریق حامل های سیلیکونی وارد استوانه آوندی گیاه شده و به قسمت های دیگر منتقل می شود. این منجر به افزایش محتوای آرسنیک در گیاه می شود. برعکس، افزودن سیلیکون به خاک باعث کاهش جذب آرسنیت توسط ریشه گیاه می شود.

اتصال آرسنیت به گروه های سولفیدریل، مولکولی بزرگ ایجاد می کند که جذب آرسنیک توسط ریشه های گیاه را مهار می کند.

سم آرسنیک چیست؟

سرنوشت بیولوژیکی و متابولیسم آرسنیک در بدن انسان

در ایالات متحده، مصرف مواد غذایی آلوده به آرسنیک منبع اولیه قرار گرفتن در معرض این ماده است. آب، هوا، دارو و خاک منابع کم اهمیت تری هستند.
مکانیسم مولکولی آرسنیک مشخص نیست. با این حال، فرآیند انتقال و تبدیل بیولوژیکی آرسنیک به خوبی شناخته شده است. واضح است که قرار گرفتن انسان در معرض مواد سمی محیطی می تواند بر سلامت انسان تأثیر بگذارد و باعث بیماری شود. پس از جذب آرسنیک توسط دستگاه گوارش، آرسنیک وارد جریان خون شده و در سراسر بدن گردش می کند. سپس سلول های کبد آرسنات را می گیرند.

آیا خوردن برنج به عنوان غذای اصلی به دلیل داشتن آرسنیک بی خطر است؟

پاسخ به این سوال دشوار یا غیرممکن است. برنج تنها منبع آرسنیکی نیست که انسان در معرض آن قرار دارد. سایر عوامل موثر بر قرار گرفتن در معرض آرسنیک، غذاها و مقدار آن دسته از مواد غذایی است که مصرف کننده انتخاب می کند.

تفاوت بین میزان آرسنیک کل، ارگانیک و غیر آلی در غذا نیز مهم است. برای درک سمیت بالقوه آرسنیک در برنج که می تواند منجر به خطراتی برای سلامتی شود، باید بدانیم که میزان آرسنیک موجود در برنج، ماهیت شیمیایی آرسنیک، روش پخت و میزان کل آرسنیک مصرفی در روز عبارتند از: مهم.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد اثرات آرسنیک بر سلامت انسان، سوالات خود را در قسمت نظرات با پزشکان سایت مطرح کنید. سیب به سوال شما پاسخ دهید

منبع:

سوالات متداول در مورد مسمومیت با آرسنیک

آرسنیک باعث چه بیماری هایی می شود؟

اول از همه، عارضه اصلی آرسنیک سرطان است. تماس طولانی مدت با این عنصر می تواند باعث دیابت، بیماری های قلبی و کلیوی شود.

سم آرسنیک چیست؟

آرسنیک یکی از عناصر اصلی موجود در خاک برخی مناطق و همچنین در آب است. مسمومیت با آرسنیک یا آرسنیکوز پس از خوردن یا استنشاق غلظت های بالای آرسنیک رخ می دهد.

کاربرد آرسنیک چیست؟

آرسنیک به طور گسترده در پزشکی، به ویژه در درمان یک نوع سرطان خون استفاده می شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.