بیانیه ترویکای اروپایی درباره برنامه هسته ای ایران


ایسنا نوشت: انگلیس، آلمان و فرانسه در بیانیه مشترک پیش از آغاز نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ از ایران خواستند از فرصت دیپلماتیک مذاکرات وین برای احیای مجدد برجام استفاده کند.

بیانیه ترویکای اروپایی درباره برنامه هسته ای ایران

رویداد۲۴ در بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی در روز پنجشنبه آمده است: «شورای امنیت تهدیدی را که ایران از طریق تشدید فعالیت‌های هسته‌ای برای امنیت بین‌المللی ایجاد می‌کند به رسمیت می‌شناسد. برنامه هسته ای ایران پیشرفته ترین برنامه ای است که تاکنون داشته است. طی سه سال گذشته، ایران گام هایی برای تسریع و تشدید بیشتر برنامه هسته ای خود برداشته است. برخی از گام‌های کلیدی در طول فرآیند مذاکره برای بازگرداندن کشور به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و ایالات متحده برداشته شد. تلاش‌های دیپلماتیک فشرده برای احیای بریم به توافقی عملی منتج شده است که از ماه مارس روی میز بوده است. ما متاسفیم که ایران هنوز از این فرصت دیپلماتیک استفاده نکرده و فعالیت های هسته ای خود را افزایش نداده است.»

در این بیانیه آمده است: «ایران اخیراً اعلام کرد که در حال نصب و استفاده از سانتریفیوژهای جدید قدرتمند و پیشرفته است. ایران همچنین اعلام کرده بود که تجهیزات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت برجام را تعطیل کرده است. با توجه به اینکه ایران به انباشت مقدار بی سابقه اورانیوم ۲۰ تا ۶۰ درصدی غنی شده ۲۰ تا ۶۰ درصد ادامه می دهد، این موضوع بسیار نگران کننده است. وظیفه بررسی، نظارت و نظارت بر اجرای برجام از سوی شورای امنیت سازمان ملل مستقیماً به آژانس بین المللی انرژی اتمی واگذار شده است. اقدام ایران برای پایان دادن به اقدامات شفاف‌سازی مرتبط با برجام، اقدامی منفی، غیرسازنده و تحریک‌آمیز است که شورا نمی‌تواند در برابر آن سکوت کند.»

این سه کشور اروپایی افزودند: «اقدامات ایران موانع بیشتری را برای بازگشت به اجرای کامل تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام و بازگرداندن توانایی آژانس در ارائه تضمین‌هایی درباره ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران ایجاد می‌کند.» اقدام ایران به سرعت توازن بسته‌ای را که ماه‌ها برای احیای مجدد شورای امنیت سازمان ملل و بستن پنجره‌ای برای راه‌حل دیپلماتیک فوری مذاکره می‌کردیم، برهم زدیم. ما از ایران می‌خواهیم که فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و به تشدید فعالیت‌های هسته‌ای خود بازگردد، همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از سر بگیرد و از فرصتی که پیش می‌آید که به نفع دولت و ملت ایران است، استفاده کند.»

بریتانیا، آلمان و فرانسه ادامه دادند: “ما حمایت کامل خود را از تلاش های هماهنگ بریم برای احیای بوریم ابراز می کنیم. ایران باید از این فرصت برای نهایی کردن توافق استفاده کند تا زمانی که از دست برود. متأسفانه در نشست دوحه که دیروز به پایان رسید، دیگر از این فرصت استفاده نکردیم و در عوض خواسته های غیرواقعی تری مطرح کردیم.

در پایان این بیانیه آمده است: شورای امنیت امروز همچنین درباره تحولات کلیدی برنامه موشکی ایران که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل همخوانی ندارد، بحث خواهد کرد. شورا از ایران می‌خواهد که از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک که برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی شده‌اند، از جمله پرتاب موشک‌هایی با استفاده از چنین فناوری موشک‌های بالستیک، خودداری کند. همین چند روز پیش، ایران آزمایش دیگری را با موشک فضایی انجام داد که حاوی فناوری دو منظوره بود که می‌توان از آن برای ساخت موشک‌های بالستیک دوربرد و بالن‌های قاره‌پیما استفاده کرد. ما از ایران می خواهیم که از چنین اقدامات تحریک آمیزی خودداری کند. ما ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه را محکوم می‌کنیم و از ایران می‌خواهیم که فعالیت‌های موشکی بالستیک و اشاعه هسته‌ای خود را که نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و دیگر قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است، متوقف کند. ما همچنین به طور کامل از دبیرکل در بررسی و گزارش شواهدی مبنی بر انتقال قطعات، مواد، کالاها، فناوری یا خدمات که نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است، حمایت می کنیم.»

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.