بورس منتظر نتیجه مذاکرات است


پیش بینی بازار سهام

رویداد۲۴ پس از پایان مذاکرات، رسانه های خارجی نوشتند که اتحادیه اروپا «متن نهایی» مذاکرات هسته ای با ایران را به طرف های مذاکره ارائه کرده است. همچنین پیشنهاد اروپا آخرین و بهترین متن برای بازگشت آمریکا به توافق هسته ای ایران است. اتحادیه اروپا متن نهایی توافق هسته ای با ایران را ارائه کرده است. ایران همچنین پاسخ کتبی خود را به آخرین پیش نویس توافق وین ارائه کرد و اعلام کرد در صورتی که پاسخ آمریکا واقع بینانه و منعطف باشد، توافق حاصل خواهد شد.

منابع آگاه پاسخ ایران به جوزپ بورل، هماهنگ کننده مذاکرات هسته ای را تایید کردند. در عمل، اگر ایالات متحده الزامات اتخاذ یک توافق پایدار و قابل اعتماد را بپذیرد، احتمال توافق نهایی برای از سرگیری اجرای کامل برجام بیش از هر زمان دیگری است.

ایران در پاسخ به آخرین نسخه پیش نویس توافقنامه وین که توسط اتحادیه اروپا ارائه شده است، نظرات خود را بیان کرده است و همانطور که از مواضع تیم ایرانی برمی آید، در سه موضوع اختلاف نظر وجود دارد که ایالات متحده در مورد آنها موضع گیری کرده و انعطاف شفاهی خود را اعلام کرده است. در دو مورد اما باید در متن گنجانده شود. موضوع سوم مربوط به تضمین تداوم اجرای برجام است که به واقع گرایی آمریکا برای تامین امنیت ذهن ایران بستگی دارد.


بیشتر بخوانید: مذاکرات احیای برجام چه تاثیری بر بازارهای ایران داشته است؟


اکثر کارشناسان و فعالان بازار سرمایه معتقدند در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام، بورس اولین بازار مالی خواهد بود که واکنش نشان می دهد. البته نگاهی به روند معاملات طی روزهای گذشته نیز نشان می دهد که بازار سرمایه منتظر نتیجه مثبت مذاکره است.

چند روزی است که بخش خودرو و بانک در بازار با اخبار برجام صف آرایی کرده اند و برخی کارشناسان می گویند این صف بندی و وضعیت مثبت بازار ادامه خواهد داشت. در هر صورت با توافق در مذاکرات بورس، به دلیل افت قیمت دلار، روند نزولی نسبی خواهد داشت. پس از مدتی به حالت طبیعی خود باز می گردد و به رشد خود ادامه می دهد.

درست است که کمبود نقدینگی بازار سهام را پایین آورده است. اما بلاتکلیفی در مذاکرات تاثیر منفی بر بازار سرمایه می گذارد. این بدان معناست که سهامداران نمی توانند تصمیم بگیرند که کدام سهام را بهتر بخرند. وقتی تکلیف مذاکرات مشخص شد، معاملات بازار سهام نیز افزایش می یابد و سهامداران می توانند تصمیم بگیرند که کدام شرکت ها و صنایع را بخرند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.