به حسین کیانی برای اجرای نمایش پروین غبطه می خورم


استاد تاجبخش فنائیان پس از تماشای برنامه “پروین”;

تاکتیکی ۲۴»تاجبخش فنائیان استاد سرشناس دانشگاه، نویسنده و کارگردان سرشناس تئاتر و تلویزیون در سالن اصلی نمایش حسین کیانی تهران به تماشای نمایش «پروین» به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی و تهیه کنندگی داود نامور نشست. .

وی پس از اجرا در مورد اجرا و اینکه اجرای نمایشی رئالیستی مانند پروین در شرایط فعلی چه مضرات یا نکات مثبتی ممکن است ایجاد کند، ابتدا از حسین کیانی برای اجرای نمایش پروین تشکر کرد و گفت که از انجام کار بسیار خوشحالم. ببینید چون حسین کیانی هنرمند جدی در عرصه تئاتر است و عشقش به تئاتر تغییر نمی کند و تحت تاثیر شرایط محیطی پایدار است.

به گفته فنائیان، امروز می بینید که تئاتر تا حدی بازیگر شده است، اما عشق آقای کیانی به تئاتر عشقی نیست که با شرایط زمان و مکان تغییر کند. او هر روز جدی تر می شود. او آنقدر جدی است که می تواند بگوید من از تئاتر می روم اما نباید برود چون حسین کیانی مرد تئاتر و جوهر تئاتر است و برای تئاتر گنجی است که حضورش ادامه دارد.

این استاد دانشگاه نمایش پروین را نشانه آن نبوغ، جدیت و عشق دانست و ادامه داد: نمایشی در موضوعی که هیچ کس جرأت نمی کرد در آن غوطه ور شود یا هوس نشان دهد. انتخاب ناگهانی پروین اعتصامی و آوردنش روی صحنه، شوخی نیست، با این ظرافت و دقت، این شور، عمق و درد. درک پروین اعتصامی از دردی که به نظر می رسد با زندگی کارگردان و فیلمنامه نویسی که اکنون روی صحنه آمده و روی صحنه بیداد می کند، عجین شده است، بسیار مشهود است و این نوع همدردی ها و آن برداشت ها از مردم، چه معاصر. مردم یا افرادی که در تاریخ، در عرصه های مختلف سیاسی، ادبی و هنری زندگی کرده اند، برای هرکسی نیست و حسین کیانی برای رسیدن به این درک از شخصیت های مهم تاریخی، این همه تنهایی را متحمل شده است.

فنائیان بار دیگر با اشاره به میزانسن، انتخاب بازیگران، بازی های خوب، ایجاد ریتم دقیق، شعر در اشعار و نوشتن عالی تاکید کرد که اجرای چنین نمایشی برای همه نیست. گفت: همانجا نشستم و کار را تماشا کردم، با خود گفتم آیا می توانم چنین کاری انجام دهم؟ و غبطه می خوردم که نه گمان نمی کنم و حسین می کنم حسین کیانی را بابت این حضور بسیار شریف تئاتری و به خودم تبریک می گویم که این نمایش را دیدم و به بازیگرانی که با همه ی سوابقشان از دل و جان برای این کار مایه گذاشتند. من تبریک می گویم. کار عالی بود

این نویسنده و کارگردان سرشناس تئاتر دولتی با بیان اینکه از نظر او هر تماشاگری که این اثر را ببیند برابر با هزار تماشاگر است، گفت: فنائیان تصریح کرد: کسانی که برای دیدن این نمایش می آیند افرادی هستند که پروین اعتصامی را درک می کنند. افرادی هستند که تئاتر را می فهمند و افرادی هستند که هنرمندانی عمیق، ظریف و دقیق هستند. او به این حضار تبریک گفت.

اما یکی از نظرات منفی که در مورد کار به خصوص در روزهای اول در برنامه پروین مطرح شد مربوط به ساعات کاری بود. برخی اظهار نظر کردند که کار طولانی است و بیشتر از علاقه مخاطبان است و از این قبیل بحث ها. فنائیان در این زمینه توضیح داد که این مشکلی نیست. شکل مخاطب امروز و شکل ویژگی های زمانه ما. وی در ادامه با بیان اینکه عصر، عصر سرعت است و همه می خواهند خیلی شدید و البته سطحی به همه چیز دسترسی داشته باشند، ادامه داد. اما هر اثر هنری که بخواهد عمق داشته باشد به خصوص در حوزه نمایشی و به خصوص اگر بخواهد به سبک رئالیسم کار شود و به جزئیات توجه شود، معمولا ترسیم بخشی از ابعاد موضوع زمان می برد. به همین دلیل است که می گویم تماشاگرانی که صبور، علاقه مند و آرام می نشینند و لحظه به لحظه این تئاتر را دنبال می کنند، هر کدام عمق و اندیشه ای دارند و پیوندی خاص با هنری دارند که هم جلوتر از زمان خود است و هم که آنچه دل و اندیشه و ذوق دارند و بر اساس آن ذوق و اندیشه با یک اثر هنری مواجه می شوند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.