به این میگن بازیگری


تاکتیکی ۲۴»شاید نام او مانند بسیاری از چهره های مشهور سینما و تلویزیون امروزی بر سر زبان ها نباشد. اما فقط بازی خیره کننده او را روی صحنه خاطره انگیز تئاتر تماشا کنید تا نام «مجید رحمتی» را هرگز فراموش نکنید.

مش رستم از نمایش «پروین» این روزها در سالن اصلی تئاتر تهران می درخشد. او مرد مهربانی نیست و پیرمردی است از خانه ای که پیری در آن احاطه کرده است، اما ساز خود را با خود می برد و گاهی جلوی پرده می رقصد و آواز می خواند و گاهی آهنگ سوزان می خواند تا زندگی همه تماشاگران در سالن کند می شود

رحمتی که در خانواده ای سنتی و خوش ذوق به دنیا آمد، تعزیه خوانی (اراک) را در هفت سالگی در دیار آغاز کرد.

پس از تحصیل در رشته بازیگری و فعالیت در همین رشته و درخشش در جشنواره های استانی، منطقه ای و فجر به تهران آمد و فعالیت حرفه ای خود را از سال ۱۳۸۱ در تهران آغاز کرد. همکاری با استاد بهرام بیضایی و بازی در نمایش گردهمایی مشابه بزرگداشت مصائب استاد نوید ماکان و همسرش مهندس رخشید فرزین نیز بخشی از کارنامه اوست.

نقش ها می آیند و می روند و رحمتی هر بار جنبه های جدیدی از بازیگری اش را به منصه ظهور می رساند. اگر با او صحبت کنید، مهم ترین تجربه اش را حضور در نمایش های «حسین کیانی» می داند. درک رحمت از فضا (به ویژه در آثار کیانی) تأثیر بسزایی دارد. او بازیگری است که نقش را آنطور که باید و با درک کامل و با استفاده از ابزار بدن، بیان، احساس، حرکت، احساس، تخیل و تمرکز بر روی صحنه بازی می کند.

رحمتی در سریال «چشم به راه میرغضب» نمایش قبلی حسین کیانی با همین آموزه ها نقش سیاه پوست را بازی کرده بود. سیاه فقط سیاه نیست. او تبدیل به انسانی متحول می شود که در نیمه اول تماشاگر را می خنداند و در نیمه دوم اشک بینندگان را در می آورد.

ایفای نقش مش رستم در نمایش پروین نیز نشان می دهد که رحمتی همیشه حاضر است با خواندن درست متن، موقعیت شخصیت را درست کند.

مش رستم نمایش پروین در تمام قسمت های صحنه تالار اصلی تئاتر تهران به شکلی خلاقانه پوشش و اشغال فضا ایجاد می کند تا چشم مخاطب از او منحرف نشود و منتظر پیرمرد خوش صدایی است که لنگ می زند و همچنان شیطنت می کند. . در شرف ورود به صحنه است

پیرمردی که به گفته برخی منتقدان شاید نمادی از ذوق و استعدادهای مهجور و مهجور در گوشه ای از خانه پروین باشد که به تریاک پناهنده شده بود.

نمایش چهره پردازی پروین که این روزها در تالار اصلی تهران اجرا می شود، برشی از زندگی شاعر بزرگ ایرانی پروین اعتصامی است که مجید رحمتی در کنار بازیگرانی چون نرگس محمدی، امین زنگدانی، مهران رنجبر، جواد یحیوی و… اکرم محمدی برای تاریخ واقع گرایانه این مرز و بوم شب های فراموش نشدنی خلق می کند.

نویسنده و کارگردان این اثر رئالیستی، حسین کیانی، کارگردان کشوری و تهیه کننده آن، داود نامور، از پیشگامان و تاثیرگذاران تئاتر خصوصی در ایران است.

بهرام بیضایی

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.