بهترین روش پخت ماهی برای جذب امگا ۳


بهترین روش طبخ ماهی

در این مطلب از مجلۀ پزشکی فارسی سیب (مجله پزشکی فارسی) به مصرف ماهی و همچنین بهترین روش پخت ماهی برای حفظ خواص آن اشاره کرد.

اصلاً چرا باید بخوریم؟

بدن ما قادر به تولید اسیدهای چرب امگا ۳ نیست و باید از طریق منابع غذایی یا مکمل های دارویی نیاز بدن به این اسیدهای چرب شود. در بین اسیدهای چرب امگا ۳، علا بیشتر در منابع گیاهی مانند جوانه ها، مغغها و روغن های گیاهی پیدا می شود; اما، ماهی و فراورده های دریایی بهترین منبع برای دو نوع دیگر امگا ۳ نیز هستند. برای نیاز به بدن خود، بهتر است طبق توصیۀ انجمن قلب، حداقل هر روز مصرف کنید.

اسیدهای مفید چرب امگا ۳ بر کسی پوشیده شده نیست. اسیدهای چرب امگا ۳، که جزء اسیدهای چرب نیازاند، شامل سه اسید چرب ایکوزا پنتا آنوئیک اسید (EPA)، دو کوزا هگزا آنوئیک اسید (DHA) و آلفا لینولنیک اسید (ALA) هستند.

اما جالب است بدانید، روش پخت ماهی و اینکه چگونه ماهی را سرخ کنید، بسیار بر مصرف بدن ما از این اسیدهای چرب مفید تثیر خواهد گذاشت. به همین دلیل، در ادامۀ این مطلب از مجلۀ سیب قصد داریم تا بهترین روش پخت ماهی برای حفظ هرچه بیشتر خواص آن ارائٌ کنی با ما همراه باشید.

کدام ماهی از امگا ۳ بیشتر دارد؟

ماهی و غذاهای دریایی از منابع سرشار امگا ۳ در رژیم غذایی هستند. در ماهی ها بیشترین میزان امگا ۳ در ماهی سالمون، ماکرل (خالخالی) ساردین، شاهماهی (قباد) ماهی کولی، ماهیتن، صدف، ماهی هالیبوت، کفال و قزلآلای بین رنگینکمان وجود دارد که برخی از ماهی های چرب هستند.

ماهی کود نیز یکی از منابع بی‌نظیر این اسیدهای چرب است. در واقع در داخل ککم ماهی و گوشت ماهی دارای مقدار زیادی از اسیدهای چرب نیاز امگا ۳ هستند. بنابراین، در هنگام پاککردن ماهی نباید داخل ککم ماهی و گوشت ماهی دور ریخته شوند.

داخل شکم ماهی

امگا ۳ کدام یک بیشتر ماهی تازه یا منجمد است؟

بررسی هایی که روی ماهی های مختلف انجام شده است نتایج متناقضیرممورد تثیر انجماد بر مقدار اسیدهای چرب امگا ۳ است که بیشتر به نوع ماهی می خورد.

اسیدهای چرب امگا ۳، بهعلت ویژگیهای ساختاری و غیراشباعبودن، نسبت به بیماری بسیار حساس هستند. یکی از عوامل اصلی طعم، بافت و رنگ در ماهی جمد شده، تغییر بیماری های منی است. هر چقدر مدت زمان نگهداری در فریزر بیشتر باشد و باشد امگا انجماد بالاتر ۳ بیشتر نیز اتلاف شود.

بهترین روش طبخ ماهی برای حفظ امگا ۳ ماهی چیست؟

به غذاهایی مانند سوشی که در آن به صورت خوراکی مصرف می شود، در بسیاری از مناطق جهان مصرف می شود.

روش طبخ از عواملی است که بر میزان اسیدهای چرب امگا ۳ در ماهی‌های تأثیرگذار است بدون باتوجه به نوع ماهی می تواند تغییر قابل توجهی در ترکیبات بافت ماهی ایجاد کند. مهم‌ترین تغییراتی که در حین پخت ماهی در ترکیبات آن ایجاد می‌شود شامل بیماری‌ها، تغییر ماهیت‌ها و حل‌پذیری مواد معدنی یا املاح است.

اسیدهای چرب امگا ۳ ماهی به اکسیداسیون بسیار حساس هستند و این اکسیداسیون خواه ناخواه در حین پخت بهدلیل با تماس، نور، برخی از یونهای فلزی و بهویژه گرما رخ می دهد.

سرخ‌کردن ماهی چه تأثیری بر مقدار امگا ۳ دارد؟

بهتر است به خاطر داشته باشید، فرآیندکردن به هر روشی باشد، بهدلیل ذذذذذب روغن زیایی در بافت ماهی، اسیدهای چرب امگا ۳ را کاهش می دهد.

اما هر میزان روغن ذوب شده چقدر باشد مقدار اسیدهای چرب امگا ۳ نیز کمتر خواهد بود. بعلاوه بر جذب روغن، تغییرات مفید ممکن است در زمان سرخکردن رخ دهد، ازجمله: کاهش ترکیبات و محلول در مصرف ماهی در داخل روغن (مثل ویتامینهای محلول در روغن) از دست دادن روغن و اسیدهای اسیدی اسیدهای چرب بهویژه امگا ۳ در اثر تشکیل رادالها. آزاد در بالا.

شاید بتوین گفت بدترین طرز تهیه ماهی برای بیماران قلبی، سرخکردن ماهی است که اگر از روغن چند بار گرم شده و زیاد استفاده شود.

استفاده از روغن زیتون برای سرخکردن ماهی، بهعلت وجود ترکیبات طبیعی آنتیاکسیدان و آسیب به امگا ۳ ماهی، گگین بهتری است.

طرز تهیه ماهی برای بیماری بیماری

آیا طبخ ماهی در فر روش مناسبی برای حفظ امگا ۳ است؟‎

استفاده از فر، یکی از روشهای مناسب برای طبخ ماهی است طه ترکیبات مغذی کمتری از بین میرود. در این روش فقط داخل ماهی از دست رفته و درنتیجه ترکیبات پرورشی، ویتامین ها و مواد معدنی در ماهی میمانند.

تغییرنکردن یا تغییرات جئی در مقدار امگا ۳ در روش پخت با فر بر بسیاری از ماهی ها به اثبات رسیده است. انجمن قلب آمریکا نیز ماهی پخته شده در فر یا ماهی آبر یا ماهی آبپپ را بهترین طرز پخت ماهی، جهت بهره برداری از منابع امگا ۳ آن، بیان کرده است.

در واقع بهترین طرز تهیه ماهی برای بیماران قلبی نیز پخت ماهی در فر است. چراکه هم مقدار امگا ۳ ماهی حفظ می شود و هم دیگر سرخکردن و روش های روغن و مواد مضر دیگر به آن اضافه نمی شود.

سایر روشهای پخت چه تاثیری بر مقدار امگا ۳ دارند؟

مصرف کبابکردن یا گریلکردن بهعلت استفاده از روغن، روشهای سالمی برای طبخ مواد غذایی هستند; اما، بهدلیل ماهی در معرض دماهای بسیار بالا قرار می گیرد و مستقیماً در تماس با منبع حرارت است، امکان اکسیداسیون امگا ۳ بسیار افزایش می یابد.

ماهی در حین گریلکردن، بهعلت تخریب تجزیه و تحلیل تغای سلولی اسیدهای چرب امگا ۳، در معرض ترکیبات تسریع کنند، اکسیداسیون و حرارت بالا قرار می گیرند. روش آبپپکردن نیز در بسیاری از روش‌های مناسب برای حفظ این مواد گنجانده شده است.

در این مطلب سعی کردیم تا مصرف و بهترین روش پخت ماهی را برمی کن. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا مرتب مصرف می کنید؟ به نظر شما بهترین روش پخت ماهی چیست؟ پختن ماهی در فر را می‌دهید یا مدل سرخ‌شدگی آن را؟ با ما در بخش نظرات همراه باشید.

سوالات متداول

بهترین روش پخت ماهی چیست؟

بهترین روش پخت ماهی، برای حفظ مواد مغذی و اسیدهای چرب امگا ۳، پخت در ارر.

آیا ماهی منجمد امگا ۳ کمتری دارد؟

هرچه زمان بیشتری از انجماد ماهی بگذرد از امگا ۳ آن کمتر خواهد شد. برای بهره‌بردن از امگا ۳ بهتر است از ماهی تازه استفاده شود.

کدام ماهی‌ها امگا ۳ دارند؟

در ماهی ها، میزان امگا ۳ در ماهی سالمون، ماکرل (خالخالی) ساردین، شاهماهی (قباد) ماهی کولی، ماهیتن، صدف، ماهی هالیبوت، کفال و قزل آلای رنگینکمان وجود دارد که برخی از ماهی های چرب هستند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.