بروز آلزایمر در سالمندان و چالش های نگهداری


شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های حفظ آن با گذشت زمان و با کاهش سلامت جسمی و روحی، مشکلاتی برای فرد به وجود می آید. یکی از رایج ترین مشکلات مرتبط با افزایش سن، کاهش توانایی های ذهنی ناشی از بیماری آلزایمر است. این مقاله را بررسی کنید شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های حفظ آن ما پرداخت می کنیم

شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های حفظ آن

شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های حفظ آن

فهرست مطالب

فهرست عناوین:

 • آلزایمر چیست؟
 • درمان آلزایمر در سالمندان
 • چالش های مراقبت از افراد مسن مبتلا به آلزایمر
 • نکاتی برای مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر
 • آخرین کلمه

آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر با تخریب اعصاب و سلول های مغز همراه است. با از بین رفتن این سلول های عصبی و اختلال در جریان اطلاعات بین اندام ها و عضلات، مشکلاتی در حافظه فرد ایجاد می شود. با پیشرفت بیماری، علاوه بر مشکلات حافظه، مشکلات دهان و رفتار غیرقابل پیش بینی ظاهر می شود.

دلایل شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های حفظ آن با توجه به افزایش جمعیت سالمندان، روز به روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. آمارها نشان می دهد که حدود ۴۴ میلیون نفر در جهان از این بیماری رنج می برند.

درمان آلزایمر در سالمندان

در حال حاضر، درمان آلزایمر شامل تجویز داروهای مهارکننده کولین استراز است. این داروها با افزایش میزان استیل کولین در بدن از اختلال حافظه جلوگیری می کنند. آنها همچنین روند بیماری را کند می کنند و فرآیندهای ذهنی و فکری را بهبود می بخشند.

این داروها برای مراحل اولیه تا متوسط ​​این بیماری خوب عمل می کنند، در حالی که اثربخشی آنها در افراد مختلف متفاوت است.

چالش های مراقبت از افراد مسن مبتلا به آلزایمر

با پیشرفت بیماری آلزایمر و کاهش توانایی های ذهنی و جسمی بیمار، چالش های مراقبت از بیمار نیز کاهش می یابد. در این بخش به بررسی این چالش ها و راه حل های آن می پردازیم.

 1. دوش گرفتن

لازم است بیمار هفته ای دو بار استحمام کند. از آنجایی که فرد مبتلا به آلزایمر دوست ندارد حمام کند، توصیه می شود همیشه وسایل حمام لازم را در دسترس داشته باشد تا بتوانید در هر زمانی بیمار را به توالت ببرید.

 1. مسواک زدن

دندان های بیمار باید دو بار در روز مسواک زده شود. اگر بیمار دارای دندان مصنوعی است، هر شب آن را بردارید و تمیز کنید. همچنین به سلامت لثه های بیمار توجه کنید و در صورت مشاهده زخم روی لثه به پزشک اطلاع دهید.

 1. مراقبت از ظاهر بیمار

مو، ریش و ناخن را کوتاه کنید. در صورت امکان، از هیچ ابزار خطرناکی استفاده نکنید، به عنوان مثال. ب. تیغ.

 1. لباس پوشیدن

اجازه دهید بیمار لباس خود را عوض کند و تنها در صورت نیاز به کمک مداخله کند. لباس های او را به ترتیبی که می خواهد بپوشد بچینید. تنوع لباس ها را کم کنید و لباس های راحت به او بدهید.

به خاطر داشته باشید که افراد مسن مبتلا به آلزایمر معمولا لباس های زیپ دار و کفش های چسبناک را ترجیح می دهند.

شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های حفظ آن

شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های حفظ آن

 1. خوراک

سخت ترین قسمت مراقبت از بیمار آلزایمری رژیم غذایی است. بیمار اغلب فراموش می کند که چه زمانی غذا خورده یا غذای خود را در مکان های نامناسب قرار می دهد. گاهی اوقات بیمار نحوه استفاده از قاشق و چنگال را فراموش می کند و با دست شروع به خوردن می کند. در این صورت مانع از این کار نمی شود و فقط تمیز بودن دست های بیمار را تضمین می کند.

برای اینکه غذای بیمار را خمیری کنید بهتر است از مخلوط کن استفاده کنید، زیرا جویدن غذا برای او سخت می شود. یک نوع غذا در هر وعده غذایی کافی است و بیشتر از آن برای بیمار گیج کننده می شود.

 1. برو توالت

تعیین زمان نیاز بیمار به توالت بر عهده پرستار سالمند آلزایمر است. تا حد امکان برای بیمار توالت تهیه کنید و شب ها چراغ شب را روشن بگذارید تا بیمار برای رفتن به توالت مشکلی نداشته باشد.

شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های حفظ آن به دلیل ماهیت برگشت ناپذیر این بیماری، به مرور زمان افزایش می یابد تا جایی که فرد قادر به انجام ساده ترین کارها هم نیست.

نکاتی برای مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر

نکات دیگری که باید به آنها توجه کرد:

 • لازم است اعضای خانواده شناخت خوبی از بیماری آلزایمر داشته باشند و آمادگی ذهنی لازم برای مقابله با اثرات پیشرونده این بیماری در افراد مسن را داشته باشند.
 • با بیمار رابطه عادی داشته باشید و روابط اجتماعی او را قطع نکنید.
 • اگر بیمار فراموش کرد در را ببندد، اجاق گاز را خاموش کند یا شیر آب را روشن بگذارد، او را تنها نگذارید.

در این مقاله در مورد شیوع بیماری آلزایمر در سالمندان و چالش های حفظ آن ما صحبت کردیم. نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که امید به زندگی افراد مبتلا به آلزایمر بین ۸ تا ۱۰ سال پس از تشخیص این بیماری است.

آخرین کلمه

مراقبت از بیمار آلزایمر کار طاقت فرسایی است که می تواند شما را خسته کند. به همین دلیل لازم است برای خود برنامه های سفر و تفریح ​​تهیه کنید. زمانی که از خانه دور هستید، بهترین راه برای مراقبت از سالمند خود استخدام یک پرستار قابل اعتماد و با تجربه است.

برای این کار می توانید با مرکز خدمات پرستاری سلامت اول با پشتیبانی ۲۴ ساعته تماس بگیرید و درخواست خود را مطرح کنید. پس از صحبت با سالمندان، متخصصان ما مراقب مناسب شما را معرفی می کنند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.