برخی کشورها به ما دارو نمی دهند تولید سرم به دلیل نداشتن داروی بیهوشی کافی نیست


رئیس سازمان غذا و دارو گفت: مشکل کمبود آنتی بیوتیک تا پایان هفته برطرف می شود و تحریم ها را عامل کمبود برخی داروها عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، حیدر محمدی در حاشیه جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص کمبود دارو و سرم گفت: در چند هفته اخیر با کمبود آنتی بیوتیک های خوراکی و خوراکی مواجه بوده ایم. شرایط بحرانی است البته ما مواد اولیه زیادی در کشور داشتیم اما تولید انجام نشد زیرا سیستم نظارتی و صنعت افزایش تقاضا را پیش بینی نمی کرد.

وی افزود: برای رفع کمبودها به واردات روی آورده ایم و حدود یک میلیون آنتی بیوتیک خوراکی در فاز اول یعنی حدود ۵۰ تن وارد می شود و تا پایان هفته ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار آنتی بیوتیک خوراکی وارد می شود. مشکل آنتی بیوتیک ها تا آخر حل می شود.” در طول هفته حل شود.”

محمدی ادامه داد: مشکل کمبود شربت سرماخوردگی، پاراستامول، ایبوپروفن و دیفن هیدرامین به عنوان داروهای حمایتی حل شده و نیازی به واردات نبود. این در حالی است که برخی شهرها با کمبود موقت مواجه هستند و مرکز نظارت بر عرضه نیاز مبرمی دارد و ۲۴ ساعت قبل از ارسال دارو به این مناطق نفوذ می کند.

رئیس سازمان غذا و دارو توضیح داد: تولید سرم به اندازه لازم نیست. واردات سرم را از شهریور ماه شروع کردیم و تنها دو تا سه استان مشکل کمبود سرم دارند که از طریق شرکت های توزیع این مشکل را حل می کنیم و استان هایی که مازاد سرم دارند به استان هایی که کمبود دارند می روند.

محمدی در خصوص کمبود داروی بیهوشی گفت: چون تولیدکننده داخلی نداشتیم واردات را محدود کردیم تا مشکل بازار حل شود. در روزهای اخیر بیش از ۵۰۰ هزار داروی بیهوشی در مراکز درمانی سراسر کشور توزیع شده تا اتاق های عمل دچار مشکل نشوند و سایر مواردی که کمبود آنها زیاد نیست را با جلسات بررسی در مرکز مشاهده برطرف خواهیم کرد. برخی از داروها به دلیل سودآور نبودن قیمت گذاری شد، اما برای برخی از آنها نیز با مشکل مواد اولیه مواجه بودیم و مجوز واردات مواد اولیه از سوی کشورهای همسایه به فوریت صادر شد و همچنین کمبود برخی از داروهایی که در سطح جهان وجود داشت، باید مشکلاتی را ایجاد کند. از طریق اراده سیاست خارجی حل می شود

رئیس سازمان غذا و دارو یادآور شد: برخی کشورها به دلیل تحریم به ما دارو نمی دهند و بخشی از کمبودها مربوط به موضوع تحریم است که تامین آن نیاز به زمان دارد و نیازمند مذاکرات بین المللی هستیم. در شرایط خوبی قرار دارد و تلاش می کنیم تا یک تا دو هفته آینده قسمت اساسی گلوگاه ها و یک تا دو ماه آینده گلوگاه های غیر بحرانی را برطرف کنیم تا بازار دارویی دوباره آرام شود.

وی با بیان اینکه با آنلاین شدن تولیدکنندگان مشکل کمبود سرم برای همیشه حل می شود، گفت: میزان تولید سرم توسط شرکت های سازنده در هفته های آینده یک و نیم میلیون افزایش پیدا می کند یعنی تولید سرم به ۱۵.۵ میلیون خواهد رسید. می رسد و بعد از یک ماه یک میلیون دیگر افزایش می یابد و ظرف سه ماه می توان واردات را متوقف کرد.

محمدی ادامه داد: شرکت داروسازی تبریز در حال آماده سازی برای تولید سرم است و با صدور آزمایش های تاییدی، سرم های تولید شده تا دو ماه آینده به بازار عرضه می شود تا در شرایط بحرانی قرار نگیریم. کشور، تا پایان سال قادر به صادرات سرم خواهیم بود

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: مشکل سرم را از طریق واردات حل می کنیم و هفته ای ۵۰۰ هزار وارد می کنیم تا نیاز کشور را تامین کنیم و پس از آن با تولید نیاز را تامین می کنیم.

وی با اشاره به همکاری وزارت بهداشت و وزارت بهداشت برای رفع کمبود دارو گفت: صنعت دارو یک صنعت حیاتی و بسیار مهم است و همه دنیا به پزشکی به عنوان یک صنعت ایمنی نگاه می کنند زیرا این صنعت با ایمنی و ایمنی مرتبط است. سلامت انسان در سال ۱۴۰۰ بیش از ۹۸ درصد داروهای مورد نیاز خود را تولید کردیم و امیدواریم امسال این میزان افزایش یابد. ما به تدریج واردات را محدود می کنیم و برای واردات تجهیزات داروسازی نیازمند حمایت وزارت بهداشت هستیم. ما خودمان آب ریز و هواکش تولید می کنیم و به واردات اکتفا نمی کنیم، البته هنوز به تولید انبوه پرس تبلت نرسیده ایم و برای تامین این دستگاه ها نیازمند حمایت شرکت سازنده هستیم.

محمدی یادآور شد: پس از اجرای طرح دارویی با افزایش قیمت مواجه شدیم، بنابراین سایر نهادها از جمله بانک مرکزی باید برای اعطای تسهیلات به ما کمک کنند و سازمان برنامه و بودجه نیز وام های مورد نیاز وزارت بهداشت و بیمه را تامین کند. سازمان ها در دستور کار قرار گرفته اند تا زنجیره بتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد.

شکاف
این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.