بانک مرکزی پاسخ داد/ چه عاملی باعث رشد پایه پولی اخیر شده است؟


بانک مرکزی درباره دلایل افزایش رشد ماهانه پایه پولی در ماه های اخیر توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ملیت به نقل از تسنیم، بانک مرکزی دلایل افزایش رشد ماهانه پایه پولی در ماه های اخیر را اعلام کرد: تحلیل رشد نقدینگی در مهر ماه ۱۴۰۱ نشان از ادامه روند نزولی این متغیر داشت، به طوری که در ماه های گذشته میزان نقدینگی در پایان مهر ماه ۱۴۰۱ به ۵۶۷۶۹.۷ میلیارد ریال رسید که نشان دهنده رشد ۱۷.۵ درصدی نسبت به پایان سال ۱۴۰۰ است.

نرخ رشد ۱۲ ماهه نقدینگی نیز طی یک روند نزولی از ۴۲.۸ درصد در پایان مهر ۱۴۰۰ به ۳۴.۳ درصد در پایان مهر ۱۴۰۱ کاهش یافته است. این در حالی است که رشد نقدینگی در مهرماه به ۳۴.۳ درصد رسید که ۳.۲ واحد درصد نسبت به شهریور کاهش داشت.

لازم به ذکر است بخشی از رشد نقدینگی در مهر ۱۴۰۰ (معادل ۲.۳ واحد درصد رشد هفت ماهه و ۲.۷ واحد درصد رشد دوازده ماهه) مربوط به اضافه شدن اطلاعات خلاصه دفتر کل بانک مهر- است. اکتیساد به خلاصه اطلاعات دفتر کل دارایی ها و بدهی های بانک سپه (به دلیل ادغام) نیز با احتساب این رشد ۱۲ ماهه نقدینگی در پایان مهر ۱۴۰۱ نسبت به پایان مهر ۱۴۰۱ (. بر مبنای همگن)، ۰.۷ واحد درصد کاهش نشان می دهد.

همچنین پایه پولی در ۱۲ ماهه منتهی به مهر ۱۴۰۱ با ۱.۹ واحد درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل (۳۶.۴ درصد) ۳۴.۵ درصد رشد داشته است.

لازم به ذکر است که از ابتدای دولت سیزدهم و متاثر از رویکرد منضبط دولت و سیاست های پولی و احتیاطی فعال بانک مرکزی، روند رشد پایه پولی ۱۲ ماهه به شدت کاهش یافته و از ۴۲.۶ درصد در پایان به ۱۴۰۰ رسیده است. ژوئیه ۳۴.۵٪ در پایان اکتبر ۱۴۰۱ رسیده است.

لازم به ذکر است که حجم نقدینگی در مرداد ۱۳۹۱ همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم ۶۴۰ میلیارد تومان بوده و در پایان شهریور ۱۴۰۰ (پایان دولت دوازدهم) این رقم به ۴۶۸/۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

حجم پایه پولی از ۹۶.۳ میلیارد تومان در مرداد ۱۳۹۱ تا ۵۱۹ میلیارد تومان در پایان شهریور ۱۴۰۰ متغیر بود که بر اساس این گزارش و اقدامات انجام شده در سال گذشته، بررسی آمار اولیه پولی و اعتباری در پایان مهر ۱۴۰۱ ادامه روند نزولی را نشان می دهد. روند رشد ۱۲ ماهه نقدینگی و پایه پولی امسال.

در ادامه این گزارش، بانک مرکزی تاکید کرده است که افزایش رشد ماهانه پایه پولی در ماه‌های اخیر عمدتاً متاثر از اعطای وام‌های ارزی مورد نیاز وزارت جهاد کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت بوده است. . آموزش پزشکی و پزشکی توسط بانک مرکزی برای جبران و هموارسازی تاثیر لغو تخصیص ارز ترجیحی این مقررات بر واردات نهاده‌های کشاورزی، مواد غذایی اساسی و دارو (از طریق اجرای طرح عمومی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها) تاثیر می‌گذارد. که از رشد پایه پولی مطابق با الزامات قانونی توافق ریالی برای بازگرداندن تعهدات فوق به مسیر پیش بینی شده حمایت می کند.

همانطور که توسعه متغیرهای پولی نشان می‌دهد، علی‌رغم اجرای طرح عمومی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها و حذف ارز ترجیحی و سپرده‌های یارانه نقدی، همراه با موفقیت دولت و بانک مرکزی در مهار رشد نقدینگی، رویکرد کلی دولت سیزدهم در انضباط مبالغی در سال جاری تداوم و بازتعریف رابطه دولت و بانک مرکزی از جمله اتکای بیشتر به منابع سپرده و عملیاتی شدن حساب واحد خزانه داری و استفاده محدودتر از موجودی نقدی. در دستور کار قرار دارند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.