بازار خودروهای خارجی همچنان در رکود – رونق است


رصد بازار خودروهای خارجی در پایتخت مانند هفته های گذشته تداوم رکود عمیق و ثبات قیمت در این بازار را نشان می دهد.

تهران – اختازبرتر – ۰۲ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش ایرنا، با وجود رکود، قیمت ها از سوی فروشندگان اعلام می شود. به عنوان مثال فروشندگان برای هر خودرو تیگوان (فولکس واگن SUV) صفر کیلومتر مدل ۲۰۱۸ حدود ۴.۲ میلیارد تومان و برای هر سانتافه ۰ کیلومتر مدل ۲۰۱۷ بیش از ۳ میلیارد تومان دریافت می کنند.

کورش توان یکی از فعالان بازار خودروهای خارجی گفت: اکنون چند هفته است که قیمت خودروهای داخلی ثابت بوده و حتی اعلام عدم قرعه کشی مدل خودروهای کویک و شاهین نیز تاثیری بر قیمت خودروهای داخلی نداشته است. . به گفته اهالی، قیمت خارجی ها مانند ماه گذشته باقی مانده است، اما معتقدیم قیمت های اعلام شده از سوی فروشندگان بالاست. وضعیت فعلی بازار تنها گویای خودروهای چینی است که در ماه های اخیر با افزایش قیمت همراه بوده است. به عنوان مثال هر دستگاه فیدلیتی گروه بهمن مونتاژ شده با قیمت ۱.۱ میلیارد تومان اکنون در محدوده قیمتی ۱.۴ میلیارد تومان قرار دارد.

توحان همچنین بحث واردات خودرو و تدوین آیین نامه واردات را بی طرف بودن قیمت و بازار عنوان کرد و افزود: در چند سال گذشته به ویژه از اواخر سال گذشته و در چند ماه گذشته همواره اخباری از سوی مسئولان بوده است. اما باید گفت که مردم پر از این حرف ها هستند. تا زمانی که واردات شکل اجرایی به خود نگیرد و مشخصات و مختصات خودروهای وارداتی ثابت نشود نمی توان انتظار تاثیرگذاری بر قیمت ها داشت. از نظر واردات خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار، تنها خودروهای هندی در این بازه قیمتی قابل واردات هستند و خودروهای اروپایی، کره ای و ژاپنی در این بازه قیمتی وجود ندارد. امروز حتی قیمت خودروهای چینی در بازار کشورمان حداقل ۱۵ هزار دلار است

پیش از این منوچهر روگی، معاون صنعت حمل و نقل وزارت حراست با اشاره به به روز رسانی آیین نامه واردات خودرو، اظهار داشت: این آیین نامه هم اکنون در شورای دولت تصویب شده و روند کار آن در حال انجام است. در این مصوبه باید نظر همه وزارتخانه ها و دستگاه های ذیربط را جویا شد و سپس بر اساس این طرح با استفاده از نظرات همه سازمان ها و بخش خصوصی، مصوبه اجرایی تهیه شود. امروز می‌خواهیم وارد عصری از خودروسازی شویم که در آن محصولات مناسب با قیمت مناسب تولید یا وارد می‌شوند و اتفاقات خوب فناوری در این صنعت رخ می‌دهد.

همچنین محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: یکی از برنامه های وزارت امنیت واردات خودروهای کم مصرف به کشور با هدف داخلی سازی تدریجی آنها است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.