اکثر افراد جویای کار در مشهد فاقد مهارت های حرفه ای هستند


اکثر افراد جویای کار در مشهد فاقد مهارت های حرفه ای هستند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: بر اساس آمار سال ۱۴۰۱ بیش از ۶۶ درصد از جویندگانی که موفق به کار شده اند دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم و تنها ۲۳ درصد دارای مدرک لیسانس هستند. مدرک تحصیلی و ۴ درصد دارای مدرک فوق لیسانس هستند که نشانه بارز شکاف مهارتی در بین جویندگان کار در مشهد است.

محمدپور شهرآرانیوز; محمدامین بابایی مدیرکل تعاون، کار و امور اجتماعی ظهر امروز در یازدهمین جلسه شورای شهر مشهد به ریاست موسی الرضا حاجی بگلو و با حضور ابراهیم علیزاده رئیس شورای شهر مشهد برگزار شد. کمیسیون ساماندهی مناطق حاشیه شهر و همچنین جمعی از فعالان اشتغال با اشاره به آمار ۸.۳ درصدی بیکاری در استان گفتند: در سرشماری هایی که در کشور صورت می گیرد و سرشماری نفوس و مسکن یکی از انواع آن است، مرکز آمار ایران آخرین نرخ بیکاری هر استان و شهرستان را منتشر می کند که بر اساس آمار سال ۱۳۹۷، نرخ بیکاری خراسان رضوی ۳.۸ بوده که کمتر از میانگین کشوری ۲.۹ است. اما نرخ بیکاری در مشهد ۹.۸ بوده که جای نگرانی دارد.
وی افزود: بر این اساس طرح های مختلف کاریابی برای جویندگان کار شهرستان اجرا شد که در چهار ماهه نخست سال ۲۵۵۶ نفر از ساکنان حاشیه شهر مشهد ثبت نام کردند که شامل ۱۹۷۱ فقره مشاغل خصوصی با واسطه گری این اداره کل است. اداره تعاون، پس از تامین نیروی کار و رفاه استان، بهره مند شدند.
جویای کار غیر ماهر، چالش حوزه اشتغال استان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تصریح کرد: بر اساس بررسی های انجام شده با توجه به نیاز شرکت های خصوصی و فرصت های شغلی موجود، عمده ترین مانع ایجاد اشتغال برای جویندگان کار در حاشیه شهر، کمبود آنهاست. برای رفع این مشکل، مدیریت کل کشور اقداماتی را انجام داده و به شرکت‌های خصوصی متعهد شده است که ضمن حفظ فرصت‌های شغلی برای کارجوی مورد نظر، کارگاه‌های آموزشی نیز برای وی برگزار شود.
وی ادامه داد: بر اساس آمار ۱۴۰۱ بیش از ۶۶ درصد از جویندگانی که شغل پیدا کرده اند دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم و تنها ۲۳ درصد دارای مدرک لیسانس و ۴ درصد دارای مدرک فوق لیسانس هستند که نشانه بارز شکاف است. ، یک مهارت در بین جویندگان کار در مشهد.
بابایی تصریح کرد: در حالی که نیمی از جمعیت استان در مشهدالرضا(ع) و مناطق اطراف و روستاهای تابعه و دورافتاده زندگی می کنند، سهم نامتوازنی از بودجه های کارآفرینی و رونق کسب و کار نسبت به این سرانه جمعیت، طبق نظر این اداره کل همواره تخصیص داده می شود. به شهر مشهد خوشبختانه امسال این بودجه تقریباً توجیه شده و بیش از یک سوم از بودجه ۱۵۴۰ میلیارد ریالی این اداره کل به شهر مشهد اختصاص یافته است. همچنین کارگروه ها شاخص های درآمدی و رفاهی دهک های اول و دوم کشوری را نیز بررسی کردند و بر اساس مصادیق بیمه سلامت، خودرو و منابع درآمدی، اطلس رفاهی کشور بر اساس که شهرستان گناباد با امتیاز ۱۸ کمترین جامعیت را دارد، شهرستان فقر و شهرستان زاوه با امتیاز ۵۵ بیشترین تعداد خانواده های کم درآمد را به خود اختصاص داده اند.
فرهنگ اشتغال نیاز به اصلاح و بازنگری دارد
وی تاکید کرد: در اطلس بهزیستی استان، شهر مشهد با کسب امتیاز ۲۰، رتبه دوم استان را از نظر شاخص های رفاهی کسب کرد. به طور کلی شاخص فقر استانی ۲۸ و میانگین کشوری ۲۲ بوده است، اما با وجود این، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تسریع در روند مهاجرت ساکنان، سقف تسهیلات روستایی را ۱۵۰ میلیارد ریال افزایش داد. مناطق کم برخوردار، برای کاهش سرانه فقر در شهر مشهد. به موازات آن طرح مساجد اشتغال زایی نیز اجرا شد که از برکات آن ۴۰۰ شغل از سه مسجد حاشیه شهر است که باز هم به دلیل عدم اعتماد اجتماعی حضور پرشوری نداشتیم که اجرای آن را متوقف کردیم. تا قبل از مسائل اجرایی باید فرهنگ اشتغال در این حوزه ها اصلاح شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: در اجرای این طرح شاهد بودیم که بخش قابل توجهی از مشتریان به دلیل این فرهنگ غلط به جای استفاده از فرصت های شغلی، خواستار بهره مندی از اعتبارات و حمایت های معیشتی رایگان بودند. سرپرستان خانواده باید معیشت اعضای خانواده خود را نه از طریق اشتغال دائم بلکه از طریق رفاه اجتماعی به طور جدی تامین کنند.

وی گفت: اقدامات شهرداری مشهد در سال گذشته بسیار چشمگیر بوده است چرا که با تمرکز بر ساماندهی مشاغل شهری، بازارهای روز در بلوار خیام و سایر مناطق مشهد راه اندازی شده است، ارتباط تولیدکنندگان با خریداران بدون واسطه و غیره که به دنبال آن هستیم. برای قراردادهای همکاری جدید با مدیریت شهری برای ایجاد تعاونی هایی برای تسهیل فعالیت شرکت های کوچک و خصوصی.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.