اهداف اصلی سفر منطقه ای ولیعهد سعودی/ آیا بن سلمان به دنبال اتحاد علیه جمهوری اسلامی ایران است؟


محمد بن سلمان

رویداد۲۴ علیرضا مکی: در حالی که شایعاتی مبنی بر تلاش جو بایدن برای مذاکره سه جانبه بین آمریکا، عربستان و اسرائیل با هدف به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی توسط عربستان سعودی در ازای واگذاری جزایر تیران و صنافیر شنیده می شود. در خلیج عقبه، بونسلمان سفر منطقه ای خود را با سفر به قاهره آغاز کرد.

در حالی که باسالمان در سفرهای منطقه ای خود به قاهره قرار است به برخی از کشورهای منطقه، از جمله ترکیه، سفر کند، بدیهی است که این سفرها همزمان با سفر آتی بایدن به منطقه خواهد بود. آنچه عربستان سعودی و سایر متحدان منطقه ای از بایدن دارند بسیار مهم است.

محمد بن سلمان در سفر به آنکارا این پیام را ابلاغ کرد که عربستان سعودی و ترکیه این دوره سخت روابط دوجانبه را پشت سر گذاشته و در راه رسیدن به سطح استراتژیک روابط دوجانبه هستند.

هم ترکیه و هم عربستان سعودی در پاسخ به درخواست های بایدن مبنی بر ضعف آشکار در دیپلماسی منطقه ای آمریکا به دنبال پاداش های استراتژیک هستند. در مورد اعراب، خواسته اصلی ایالات متحده تنظیم قیمت نفت و افزایش تولید است و در مورد ترکیه، اصلی ترین خواسته این است که مانع از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو برای پیوستن به یک منطقه دفاعی شود. اتحاد

بنابراین، سفرهای منطقه‌ای ولیعهد قدرتمند عربستان سعودی قبل از سفر بایدن به منطقه را باید گامی در جهت بازسازی ائتلاف عربی و منطقه‌ای برای تحمیل خواسته‌های عربستان و امارات به بایدن دانست. جمهوری اسلامی ایران را درازمدت دنبال کنید.

آغاز این راهبرد ابداع شده توسط عربستان سعودی، امضای پیمان دفاعی چندجانبه جدید با کشورهای حوزه خلیج فارس بود که ادامه آن می تواند خواسته های ملموسی از ما در خصوص جنگ یمن باشد.


بیشتر بخوانید: آتش در جده، آتش در یمن / سرنوشت مذاکرات هسته ای چگونه با جنگ یمن مرتبط می شود


با توجه به اینکه بایدن امسال با انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره روبه‌رو است، و کنگره ایالات متحده احتمالاً بزرگترین تغییر فاز سیاسی خود را در ۴۰ سال اخیر تجربه خواهد کرد، زیرا رهبری کنگره در دستان دموکرات‌ها است، موفقیت این سفر می‌تواند برای آینده سیاسی بایدن حیاتی باشد. . بنابراین، برای نشان دادن تعهد خود به اروپا و اعلام موفقیت در کنترل روسیه، بایدن به تضمین حمایت مالی قوی نیاز دارد که مستلزم کاهش قیمت سوخت و در نتیجه کاهش بار تورم در ایالات متحده است.

این راهبرد دسترسی بایدن را به اعراب خلیج فارس، به ویژه عربستان سعودی و امارات، گسترش می‌دهد، که دلالت بر دخالت مجدد ایالات متحده در منطقه در میان مدت و بلندمدت دارد، و در نتیجه بازسازی نظم منطقه‌ای از محاصره جمهوری اسلامی می‌تواند و محدودیت‌هایی را ایجاد کند. الگوی ایران برای پاسخگویی به خواسته های متحدان منطقه ای خود.

همه اینها در شرایطی است که ترکیه با مشکلات اقتصادی عظیمی دست و پنجه نرم می کند. انتخابات ریاست جمهوری امسال در ترکیه در حال برگزاری است، از سوی دیگر، تحولات استراتژیک و نظامی در سطوح منطقه ای و جهانی به آنکارا این فرصت را می دهد تا با محدود کردن الگوهای رفتاری منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، وزن ژئوپلیتیک خود را افزایش دهد. این در حالی است که ترکیه در حوزه سیاست اروپا با احتمال جنگ روسیه و اوکراین و در نتیجه امنیت فضای استراتژیک اروپا و تقاضا برای گسترش ناتو مواجه است.

بنابراین به نظر نمی رسد که عربستان سعودی و ترکیه به سادگی فرصت را از دست داده اند تا آرمان های استراتژیک خود را در مرکز مذاکرات آینده با رئیس جمهور ایالات متحده قرار دهند. بنابراین این احتمال وجود دارد که ولیعهد سعودی از طریق سفرهای منطقه‌ای خود با ترکیه، در ازای موافقت با خواسته‌های بایدن از طریق گسترش روابط دیپلماتیک منطقه‌ای، از جمله با گروه چهارگانه امارات، بحرین، عربستان سعودی و بحرین، به دنبال دریافت پاداش استراتژیک از سوی آمریکا باشد. رژیم صهیونیستی نتیجه همه این مطالبات می تواند محاصره و حتی محاصره ژئوپلیتیکی ایران باشد.

اولین نشانه‌های محاصره ایران را می‌توان در سوریه مشاهده کرد، زیرا با خروج تدریجی اما گسترده نیروهای روسیه از سوریه، موقعیت بشار اسد و نیروهای طرفدار اسد وی متزلزل‌تر می‌شود و در نهایت بشار الاسد اسد بین ایران و جهان عرب باید انتخاب کند. اگر سفر اخیر بشار اسد به امارات متحده عربی بتواند به نوعی به این حدس و گمان دامن بزند. سفری که احتمالاً منجر به یافتن راهی برای بازگشت روس ها به جهان عرب شد.

با این توصیف باید تحلیل کرد که سفر بایدن به منطقه حاصل تحولات بلندمدت خواهد بود. به همین دلیل به نظر می‌رسد سفرهای منطقه‌ای بن سلمان برای شکل‌دهی به رویدادهای آینده برای خط‌کشی علیه جمهوری اسلامی ایران با تحمیل خواسته‌های ریاض به واشنگتن صورت گرفته است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.