انتقاد از فرشاد مومنی; آیا سیاست های تورمی باعث افزایش ارادت مردم به دین و اخلاق می شود؟


این استاد اقتصاد گفت: ای کاش از دریچه تخصص خود در یک سیستم تصمیم گیری که بخش زیادی از آنها یقه سفید هستند به این موضوع نگاه می کردند، یعنی می دیدند وقتی سیاست های تورمی و بیکاری را می گذارید. در دستور کار، ارادت مردم به دین و اخلاق را برجسته کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از جماران، فرشاد مومنی، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در نشست فرهنگستان علوم واحد اقتصاد با موضوع ارز ترجیحی گفت: لازم است در مورد ارز ترجیحی صحبت شود. شرایط کشور با اشاره به اینکه در یک توسعه نیافتگی ساخت و ساز نمی توان به موضوع نرخ ارز به صورت مجزا نگاه کرد، گفت: در کشوری که با انواع بحران های ریز و درشت و چالش های نگران کننده مواجه است، نمی توان به یک مورد به صورت مجزا نگاه کرد. مشکل آشکار دیگر این است که وقتی سیاستی سی سال است که تکرار می‌شود و هر بار شکست می‌خورد و هیچ یک از وعده‌هایش عملی نمی‌شود و گرفتار نابرابری فزاینده می‌شویم، باید موضوع را از دریچه اقتصاد سیاسی بررسی کنیم.

مومنی خاطرنشان کرد: شخصی گفت من برای برداشتن فشار از روی دوش فقرا سیاست تورمی را دنبال می کنم. این شخص باید به دلیل بی اساس و مبتذل بودن جایزه سوپر نوبل را دریافت کند. من واقعاً از همه اهل خرد و دانش تقاضا دارم که به این موضوع رسیدگی کنند و نگذارند مافیای سودجو از شوک ما را فریب دهد. در طول تاریخ بشر، شوک نیروی محرکه ای بوده است که به مافیا دامن زده است. وقتی گزارش می دهیم این مافیا از سال ۱۳۷۰ با ایران چه کرده اند، خیلی ها خوابشان را از دست می دهند.

یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم، کارکرد شوک درمانی ژیگر را در ایجاد حس قطع ارتباط دانست و گفت: در یک سیستم تصمیم گیری که بخش زیادی از آنها در لباس روحانیت هستند، ای کاش این تاریخچه ها را تماشا می کردند. از دریچه تخصص آنها، یعنی ببینید وقتی سیاست چیزهای تورم زا و بیکار را در دستور کار قرار می دهد، ارادت مردم به دین و اخلاق را افزایش می دهد؟ آیا تغییراتی را که جامعه طی کرده است نمی بینید؟ آیا نمی بینید که چه بر سر خود و جامعه آورده اید؟ هر کاری که انتخاب می کنید، اولین معیار آن کار باید این باشد که رابطه شما با مردم چگونه خواهد بود. آنقدر به این تناقض عادت کردید که گفتید برای خرید دلار از دلالان ارز باید پول چاپ کنیم و سپس با نرخ ۴۲۰۰ تومان تخصیص دهیم، پس باید آن ارز را حذف کنیم. چرا یارانه یکباره را به ۴۰۰ هزار تومان رساندید که اساسی ترین تبعات این سیاست نمایان شد؟ آیا این رفتار کسی است که کسری مالی دارد؟ بعد می گویند موقت است. آیا فکر می کنید می توانید از پرداخت این پول خودداری کنید؟ آیا آن ۴۵ هزار تومان را بعد از ۱۲ سال قطع می کنید؟

مومنی همچنین بیان کرد: اعلامیه سازمان برنامه در دفاع از شوک جدید را ثبت تاریخی کنید. گفتند کار خیلی خوبی انجام دادیم و بهتر از این نمی شد. من می گویم رئیس سازمان برنامه، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی این سند را امضا کنند و بروند و به ما بگویند که می خواهند به چه چیزی برسند. هر تصمیمی که می گیرید، به ده سال ۱۳۹۰ نگاه کنید و ببینید این همه جهش در نرخ ارز برای شما و مردم چه کرده است. اجازه نده اینقدر شما را گول بزنند. هر کسی که به تنش در این کشور اهمیت می دهد می گوید که چون تولید به عنوان بخشی از شوک درمانی تبدیل به وسیله نقلیه اجاره ای می شود، سنت کوتاه قد در ساخت و ساز سیاسی به ساخت و ساز اقتصادی نیز تعمیم داده می شود. ما با بخش بزرگی از شرکت‌های تک نفره روبرو هستیم و صرفه‌جویی در مقیاس نداریم و از سوی دیگر با ناامن کردن حقوق مالکیت انگیزه سرمایه‌گذاری را از بین برده‌اند. از سوی دیگر، عزیزان ما باید درک کنند که سیاست‌های مبتنی بر شوک درمانی در هر زمینه‌ای که در سه دهه گذشته کارساز بوده، ما را به پایان راه رسانده است. شما به یک وزارت کشور دستور می دهید که دارایی های خود را به حقوق بازنشستگان بفروشد، خوب این کار را برای یک سال انجام می دهید، چند سال آینده چطور؟

شکاف
این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.