انتشار آباژور ساعت ۲۰:۳۰


چرا تلویزیون خط قرمز خود را شکست؟

این که صدا و سیما بسته به سیاست و شرایط، راه های متفاوتی را طی می کند و استانداردهای تصویری خود را تغییر می دهد، در ساعات اخیر بارها در افکار عمومی مورد انتقاد قرار گرفته است.

روزنامه 20:30

رویداد۲۴ سهیلا صدیقی در ایسنا نوشت: «حجاب» همیشه خط قرمز صدا و سیما بوده است. سیاستی که محدودیت های آن همیشه برای تلویزیون مهم بوده است. به عنوان مثال، همیشه محدودیت هایی برای نمایش بدن مردان وجود دارد و آنها نمی توانند با لباس های آستین کوتاه یا باز در برنامه های رادیویی جلوی دوربین ظاهر شوند و از سوی دیگر زنان باید با روسری کامل و بدون آرایش نشان داده شوند. اگرچه گاهی این خطوط قرمز برای برخی از شخصیت های سیاسی نقض می شد، اما عموماً این قانون نانوشته صدا و سیما برای ضبط مهمان است و در برخی موارد افرادی که این شرایط را نداشتند از حضور در مقابل دوربین منع شده اند.

علاوه بر همه اینها، تلویزیون در هنگام پخش فیلم های خارجی محدودیت هایی را برای مخاطبان ایجاد می کند. مثلاً وقتی بازیگری لباس نمی‌پوشد، قسمتی را که لباسش را شطرنجی نمی‌پوشد نشان می‌دهد و اغلب لباس نامناسب خود را با آباژور می‌پوشاند.


همچنین بخوانید: شما را به خاطر یک مو دستگیر کردند اما برای توجیه خود، عکس یک زن برهنه را ارسال می کنید!


حتی تلویزیون تشخیص داده که باید لوگوی باشگاه ورزشی را برای ما سانسور کند. یادتان هست همان سانسور لوگوی باشگاه “A. S” رم که دو کودک را یک گرگ شیر می داد و رسانه ملی احساس می کرد که تماشای سینه گرگ برای مخاطبانشان مناسب نیست و سانسور کردند! اما بعضی روزها این خط قرمز تغییر می کند. صدا و سیما روزهای خاصی را به رسمیت می شناسد که می تواند این دایره را گسترش دهد و زنان را با حجابی غیر از آنچه با استانداردهای پخش متفاوت است نشان دهد. مثلاً در برنامه های خبری خطاب به این خانم ها عکس آنها را نشان می دهد.

مرزهای این خط قرمز هیچ گاه بر اساس سیاست رسانه ملی مشخص نشده و همواره تغییر کرده است، اما شب گذشته رسانه ملی در اقدامی غیرعادی تمامی آباژورها را حذف کرد و تصویر یک زن کاملا برهنه ایرانی را به نمایش گذاشت. در روزهای اخیر یکی از معترضان در هلند در اعتراض به قوانین حجاب در ایران برهنه در میان معترضان ظاهر شد و شروع به سخنرانی کرد. او از قوانین پوشش در ایران انتقاد کرد اما در عین حال برای رعایت قوانین پوشش در هلند مجبور به پوشاندن قسمت هایی از بدنش شد و به طور کلی این حرکت او در داخل کشور مورد انتقاد بسیاری از معترضان قرار گرفت. آنها معتقد بودند که چنین رفتاری منجر به به حاشیه رفتن مطالبات و اعتراضات مردم می شود.

اما واحد خبر ساعت ۲۰:۳۰ شامگاه ۲۰ مهر تصمیم گرفت که خط قرمزی روی حجاب و پوشش نداشته باشد و تصاویر این زن برهنه را با حداقل جلوه ها به نمایش بگذارد. این تصاویر نمایش داده نشدند و خیلی واضح بودند. شاید روسای بخش خبر اهمیتی نمی دهند که بچه های کوچک هم تلویزیون تماشا می کنند. قاعدتاً در چنین مواردی باید حداقل هشدارهای لازم داده شود. این تصویر نشان دهنده سیاست دوگانه رسانه ملی بود و به عنوان یک هنجار شکنی جدی تلقی می شد.

برهنه شدن یک زن و رفتن پشت سکوها بدون توجه به زمینه مبارزه و اعتراض و معترض جدی بودن و صرفاً از روی هیجان عمل کردن قطعاً مذموم است، اما کمتر از آن نیست، بازنشر و بازتوزیع کرد. از انجام آن؟ سیاست رسانه ای که سینه گرگ را در یک عکس گرافیکی سانسور می کند و تصویر یک زن برهنه را عادی می داند. طبیعی نیست و نیاز به بازنگری دارد.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.