امیرعبداللهیان: عربستان خواستار مذاکره سیاسی و علنی با ایران شده استچیزی را گزارش کنید شهرآرانیوزامیرعبداللهیان گفت: سیاست خارجی دولت سیزدهم دکتر. رئیسی مبتنی بر دکترین سیاست خارجی متوازن، دیپلماسی پویا و تعامل هوشمندانه است. دولت جدید به عنوان بخشی از این دکترین سیاست خارجی، همکاری و تعامل با همسایگان را از اولویت های اساسی خود قرار داده است و اولویت دیگر ما تمرکز بر همکاری با آسیاست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ادامه مذاکرات ایران و عربستان در بغداد گفت: در منطقه همسایگان ما در مرز جنوبی خلیج فارس پس از تصمیم عربستان برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران در سال ۲۰۱۵، برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس به همراه عربستان سعودی سطح روابط دیپلماتیک با ایران را از سفیر به کاردار کاهش دادند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: این وضعیت تا چند هفته اخیر ادامه داشته است، با اقداماتی که در ابتدای دولت جدید انجام شد: سیاسی، دیپلماتیک، امنیتی، تجاری، دیپلماسی پارلمانی، دیپلماسی علمی و استفاده از همه فرصت ها برای تقویت روابط با آنها کشورها را تقویت کند.

سفیر امارات به زودی راهی تهران می شود

وی ادامه داد: امارات تصمیم به اعزام سفیر به تهران دارد و سفیر امارات به زودی وارد تهران می شود. کویت سفیر خود را معرفی کرد و ما نیز موافقت خود را اعلام کردیم که سفیر جدید کویت در چند روز آینده وارد تهران شود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در خصوص عربستان ۵ دور مذاکره داشتیم که عمدتاً در سطح امنیتی بود، در این ۵ دور مذاکرات پیشرفت داشت و در مورد نحوه برگزاری حج تمتع نیز توافقاتی حاصل شد که در مجموع امسال شاهد بودیم. یک حج خوب ما بودیم.

مذاکرات با عربستان سعودی در سطح سیاسی انجام می شود

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: در راستای آمادگی برای بازگشایی سفارتخانه ها، هفته گذشته پیامی از وزیر امور خارجه عراق دریافت کردیم مبنی بر اینکه طرف سعودی آمادگی دارد مذاکرات را از مرحله امنیتی به فاز سیاسی و علنی منتقل کند و ما داریم. ما برای ورود به فاز اعلام آمادگی کردیم. بیایید سیاسی شویم و مذاکرات را در سطح سیاسی ادامه دهیم و در نهایت منجر به بازگشت به حالت عادی در روابط دیپلماتیک عربستان و جمهوری اسلامی ایران شود.

منبع: ایرنا

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.