امام جمعه موقت تهران: عدالت یک تکلیف الهی است قوه قضاییه سند اصلاحیه را جدی بگیرد.چیزی را گزارش کنید شهرآرانیوزحجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد در خطبه های امروز نماز جمعه تهران با اشاره به فرمان حکومتی امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر، آن را جامع ترین و کامل ترین سند تاریخی در حوزه حکومت داری با هویت دینی و توانمند در ایجاد اندیشه و اندیشه و تبیین تفصیلی مبانی و اصول و رهنمودهای حکمرانی مبتنی بر وحی و عقلانیت اسلامی است.

وی افزود: در نزد امیرالمومنین (ع) نیروی انسانی شایسته و صالح، آراسته به ایمان و عمل صالح، در ساختن جامعه مطابق قرآن نقش والایی دارد. از این منظر، اعطای سجایای اخلاقی به مدیران ارشد و میانی نظام اسلامی، مهمترین و محوری ترین اصل در ساختن یک نظام سیاسی کارآمد و مقتدر است و با توجه به این اصل محوری، مهمترین مسئولیت مالک اشتر و مدیران در نظام اسلامی، نظام اسلامی تقوا و اطاعت، وظیفه شناسی و حرکت در مدار احکام الهی است.

امام موقت تهران با اشاره به لزوم اصلاح رابطه با خدا و استفاده از همه امکانات فردی و نظام اسلامی برای گسترش ارزش های اسلامی در سطح جامعه، گفت: در این نامه حضرت علی(ع) می فرماید: به یکی از مهم‌ترین احکامی اشاره دارد که خداوند زمانی به یاری شما می‌آید که رابطه‌تان با خدا تقویت شود و در راه مبانی حق و فضایل اخلاقی و عمل صالح گام بردارید و در دفاع از ارزش‌ها بکوشید. و اصول همان اصلی که رهبر انقلاب در دیدار مسئولان دستگاه قضایی با اشاره به تاریخچه ۴ دهه انقلاب به آن اشاره کردند.

ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: باید راه را با عقل، علم، نصیحت و نظر نخبگان علمی و سیاسی، توده مردم و مدیران مجرب شناخت و به امید نصرت نهایی خداوند، در این مسیر استوار و جسورانه پیمود. وقتی انسان رابطه خود را با خدا اصلاح می کند، خداوند رابطه خود را با انسان اصلاح می کند.

وی افزود: برخی از مردم به ناتوی نظامی در جنوب غربی آسیا اشاره می کنند زیرا شاهد قدرت روزافزون اسلام هستند. این حرکت استبدادی در جهان اسلام و خاورمیانه ناشی از خواست مردم است نه آمریکا. این خواست مردم یمن و فلسطین و قهرمانان لبنان، سوریه و عراق است که مسیر منطقه را تعیین می کند نه اراده آمریکا. با اعتماد به این وعده روشن الهی، باید راه درست را شناخت و طی کرد و در اصول و قواعد علمی و اخلاقی به وظیفه خود عمل کرد. همینطور که حرکت می کنیم، رستگاری و پیروزی در انتظار ماست.

امام جمعه موقت تهران در ادامه خطبه ها با اشاره به اینکه سال های ۶۰ و ۶۱ سال های سختی برای ملت ایران در مقابل دشمنان داخلی و استکبار جهانی و مزدوران به نام صدام بود، گفت: در ۱۵ تیرماه رهبر فرزانه انقلاب کشته شد در هفدهم تیرماه با انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، مردان بزرگی که پیش از آنان از شهدای بزرگ، وارسته، مدیران و مدبران و از ارکان اقتدار ایران اسلامی شهید بهشتی بودند، خدای سبحان را ملاقات کردند.

ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: در همان روز شهر سردشت بمباران شیمیایی شد. یعنی برادران و خواهران مسلمان و اهل سنت عزیر همزمان با مردانی که برای عزت و اقتدار مبارزه کردند به مقام والای شهادت نائل شدند و بسیاری از این خانواده های عزیز سختی ها را متحمل شدند. ۲۰ تیر ۱۳۴۰ شهادت آیت الله صدوقی بود. ملت بزرگ ایران از این حوادث سخت بر اساس وعده الهی پیروزی های بزرگی به دست آورد. این حوادث نه تنها به عزت و اقتدار ملت ایران لطمه زد، بلکه هر یک نقش تعیین کننده ای در ایجاد قدرت برای ملت ایران داشت.

وی با یادآوری اینکه ۱۶ تیرماه روز عدالت نامگذاری شده است و با اشاره به اهمیت این نهاد در ایجاد اقتدار و اقتدار، عدالت و امنیت گفت: حکومت داری بدون نظام سیاسی متوازن موجب توسعه عدالت و تعالی انسان ها نمی شود. . همه انبیا به فکر نظام سازی و هدایت بودند; خداوند متعال خطاب به حضرت داوود، رسالت شما نظام سازی و حکومت است. عمود نظام سیاسی، مطابق قرآن کریم، انسان صالح و صالحی است که به ایمان و عمل صالح آراسته شده است. مهمترین رکن یک نظام سیاسی مؤثر و مقتدر الهی، قرار دادن افراد خوب و شایسته در مناصب کلیدی مدیریت است، از این رو داوود پیامبر مسئولیت حکومت را بر عهده دارد. به فرموده پیامبر، علی (علیه السلام) اداره و رهبری جامعه را بر عهده دارد و مالک اشتر از امام علی (ع) اداره مصر را بر عهده دارد.

امام موقت تهران در خصوص عدالت فردی به عنوان مقدمه عدالت اجتماعی گفت: مدیر اگر عادل نباشد نمی تواند در مسیر توسعه عدالت قدم بگذارد. انسان صالح می تواند نقش اساسی در حرکت جامعه به سوی عدالت و برابری داشته باشد. هدف از حکومت و قضاوت، گسترش عدل و داد است. عدالت خواهی یک تکلیف الهی است و همه ما موظفیم برای آراستگی خود در راه عدالت گام برداریم و ثانیا تمام تلاش خود را برای گسترش عدالت در جامعه به کار گیریم. این یعنی امر به معروف و نهی از منکر; وقتی جامعه به این خصلت آراسته شود، شاهد تحول عظیمی در کشور هستیم.

ابوترابی فرد ادامه داد: پرداخت اقساطی و عدالت در گرو شناخت حقیقت است. تشخیص حق به معنای تشخیص تکلیف در تمام سطوح زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است. مردم زمانی می توانند راه حق را طی کنند که به حق آراسته شوند و پس از شناخت حق، راه مقدس دفاع از عدالت و نشر حق را در جامعه طی کنند. از منظر اسلام، بر خلاف نظریه پردازان غربی، عدالت در قالب قراردادهای اجتماعی تبیین فلسفی نمی شود و ساخته دست بشر نیست. عدالت ثمره شیرین اجرای عدالت است و عدالت از نظام هستی و درک نیازهای طبیعی مردم و مفاهیم وحیانی ناشی می شود.

وی افزود: با افزایش دانش حقوقی، میزان تقوا و خودسازی در بین مسئولان و کارکنان افزایش می یابد و کارآمدی نظام افزایش می یابد. عمل بدون پشتوانه علمی مفسده است و علم و تقوا باید ارتقاء یابد.

امام جمعه موقت تهران گفت: دغدغه و اصل اصلی از منظر رهبری در جلسه اخیر، تحقق و اجرای سند تحول نظام قضایی بود. از رئیس آژانس می خواهیم با الهام از سخنان رئیسی که گفته بود در سایه کادرسازی و توسعه فردی این تحول با کادری با کارایی بالا، آگاه و باهوش و آشنا به ساختار این امر محقق خواهد شد. سیستم پیچیده نگرانی های آنها را در این سیستم مهم و عادلانه دگرگون می کند

ابوترابی فرد مبارزه با فساد درون و برون دستگاه قضایی و نحوه برخورد با ساختارهای مفسده و نظارت بر ساختارها و ساختارهای مفسد در همه عرصه ها را از دیگر مطالبات رهبری برشمرد و تصریح کرد: یکی از راه های رفع مفاسد اصلاح ساختارهای الکترونیکی است. مدیریت در بالاترین سطح ممکن.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.