افزایش مبتلایان به کرونا و بستری شدن در بیمارستان در کشور تا دو هفته آینده / مردم استفاده از ماسک را فراموش نکنند


دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: توصیه ما این است که مردم استفاده از ماسک را فراموش نکنند و حتما خاطره واکسن کرونا را تزریق کنند.

حمیدرضا جماعتی با اشاره به بررسی وضعیت کرونا و گسترش زیرسویه های Omicron در کشورهای مختلف در هفتاد و سومین اجلاس کمیته علمی کشوری کرونا، اظهار داشت: در ۴ منطقه از ۶ منطقه سازمان جهانی بهداشت، روند رو به افزایش است. افزایش تعداد عفونت ها و بستری شدن در بیمارستان به دلیل گسترش زیرسویه های Omicron.

وی با اشاره به افزایش تعداد بیماران کرونایی و بستری شدن در بیمارستان‌ها در ایران، تاکید کرد: فرض می‌کنیم که تعداد مبتلایان به کرونا و بستری‌های بیمارستانی در کشور به ویژه طی یک تا دو هفته آینده رو به افزایش باشد. تحقیقات نشان داد که بیش از ۸۰ درصد موارد کرونا مربوط به زیر رشته بسیار مسری BA.5 است.

دبیر کمیته علمی ملی کرونا یادآور شد: هر فرد مبتلا به زیرسویه BA.5 می تواند ۱۸ نفر را مبتلا و مبتلا کند. اگرچه میزان مرگ و میر این زیرسویه بسیار کمتر از دلتاویروس است، اما با توجه به اینکه تعداد بسیار بیشتری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است میزان مرگ و میر آن به ویژه در افراد واکسینه نشده بیشتر باشد.

جماعتی ضمن تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح جامعه گفت: توصیه ما این است که مردم استفاده از ماسک را فراموش نکنند و حتما از ماسک استفاده کنند و واکسن کرونا را به عنوان یادآور تزریق کنند زیرا واکسیناسیون باعث موارد شدید بستری شدن در بیمارستان می شود. مرگ و میر کاهش خواهد یافت. افرادی که ۶ ماه از آخرین واکسیناسیون خود می گذرد باید واکسن یادآوری واکسیناسیون کرونا را انجام دهند. فرقی نمی کند آخرین واکسن اولین، دوم یا سوم بوده باشد، اما اگر ۶ ماه از آخرین نوبت گذشته باشد، باید دوز یادآور تزریق شود.

وی افزود: با توجه به ورود زائران به کشور و ایام اربعین حسینی، توصیه کمیته علمی این است که با توجه به وجود زیرلایه های Omicron در کشورهای عراق و عربستان، وضعیت سلامت زائران و زائران بررسی شود. موارد سقوط و افرادی که مجبورند تا پایان دوره بیماری با علائم بیماری در خانه بمانند و پس از دوره بیماری از ماسک های ایمن یا دو ماسک سه لایه استفاده کنند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا افزود: زائران حج و اربعین حسینی علاوه بر تزریق دوز یادآوری واکسن (۶ ماه پس از آخرین نوبت واکسن کرونا) باید فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کرده و الزاماً از ماسک استفاده کنند. مخصوصا در مجالس

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.