اصولگرایان چگونه اقتصاددانان خود را منزوی کرده اند؟/ جایی برای پیرمردها نیست!


اقتصاددانان بنیادگرا

رویداد۲۴ احمد توکلی روز گذشته با ارسال نامه ای به رئیس جمهور ضمن انتقاد از ابلاغ مصوبه کنکور شورای عالی انقلاب فرهنگی، آن را خلاف عدالت و خواست اقشار خاص جامعه و زمینه ساز فساد در برخی دیگر دانست. وی در آن نامه ضمن برشمردن نواقص این طرح نوشت: «آقای رئیسی خواهش می کنم وقتی پاسخی دارید به سخنگوی محترم دولت ماموریت بدهید که به مردم اطلاع دهید تا این کار را نکنند که همه دولت را مقصر اینها می دانند. انواع بی عدالتی ها و فسادها.» جناب آقای رئیس جمهور، این وضعیت همه کمپین های مبارزه با فقر را در کشور تضعیف می کند. اقتصاد توسعه، بهبود آموزش و تسطیح موسسات آموزشی برای همه مردم را مهم ترین ابزار برای ریشه کنی فقر و کاهش نابرابری می داند. سالی است که اکثر دانش آموزان این کشور به دلیل فقر گرفتار فساد و تبعیض می شوند و حاکمیت پول از سنین پایین سر زشت خود را بر سر این دانش آموزان می اندازد با این توصیف، انتظار رشد سرمایه اجتماعی و درک ملی را داشته باشید؟ فقیر نباید به سمت نفرت و حسادت اجتماعی سوق داده شود؟ با خسارات ناشی از استفاده از پول و فریب بر فقرا و فحاشی اقلیت مست چگونه برخورد می کنید؟»

تذکر احمد توکلی به دولت از سوی اصولگرایان جدی گرفته نشد. البته با احمد توکلی مشکلی ندارند. مشکل اصلی تصویب طرح ها توسط هیئت غیر کارشناسی است و معدود افرادی که با کار و نتایج آن طرح ها سروکار دارند به مرور زمان حذف می شوند.

قبل از احمد توکلی، اقتصاددانان دیگری هم بودند که پس از چند انتقاد به حاشیه رانده شدند. نمونه فعلی الیاس نادران است. نادران یکی از تاثیرگذارترین چهره های جریان اصولگرا است. او تمام ویژگی های لازم برای تبدیل شدن به یک رهبر در این روند را دارد.

وی در دوران دفاع مقدس در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و در دوره راهنمایی دانشجوی رشته اقتصاد در دانشگاه تهران و فرانسه بود. وی به عنوان یک اصولگرای اقتصادی از مجلس هفتم وارد مجلس شد و همواره مورد توجه کارشناسان اقتصادی خود بود. در سال ۸۴ مواضع سیاسی وی مورد اقبال اصولگرایان قرار گرفت و وی با انتقاد از مرحوم هاشمی رفسنجانی و زیر سوال بردن کاندیداتوری وی در انتخابات و در جریان رای اعتماد کابینه مواضع انتقادی نسبت به مصطفی پورمحمدی (که از اصولگرایان معتدل به شمار می رفت) اتخاذ کرد.


بیشتر بخوانید: سیاست پولی بانک مرکزی با اقتصاد ایران چه کرده است؟


نادران قبل از انتشار فهرست مشترک اصولگرایان در هر دو لیست جبهه پایداری و جمنا حضور داشت. حتی پس از شنیده شدن زمزمه تلاش جبهه پایداری برای برکناری قالیباف از زبان رئیس مجلس، نادران به طور کامل از قالیباف حمایت کرد و از تحرکات جبهه پایداری انتقاد کرد و به عنوان مثال در توییتر نوشت: «در این شرایط اقتصادی، ۲۶ اردیبهشت منتخب زاگرس نشینان دست به کار شده اند. مجلس یازدهم را به هتل اسپیناس دعوت کرد! من کاری به محو کردن خطوط سیاسی ندارم، اما آیا شما شرمنده مشتریان خود نیستید؟ به درخواست های کمیته امداد و نیازمندان چگونه پاسخ می دهید؟»

به گزارش رویداد۲۴، حمایت نادران از قالیباف به حدی بود که علی خزریان از اعضای جبهه پایداری از او خواست شخصیت مستقل خود را حفظ کند و در بازی قالیباف دخالت نکند. اما مجلس شروع به کار کرد و نادران در روز اول مجلس خوشحال از پیروزی در توییتر نوشت: «پس از چندین سال بیم رقابت، امروز مجلس متشکل از نیروهای انقلاب کار خود را آغاز کرد. . آیا واکنش مثبت بازار را دیده اید؟ پیام بازار تغییر روشن است!

اما پس از آغاز به کار مجلس، برخلاف پیش بینی ها، نادران نه در هیئت رئیسه و نه در ریاست کمیسیون های اقتصادی قرار نگرفت. خودش می گفت: «دوستان پیشنهاداتی داشتند اما من هیچ وقت برای پستی اقدام نکردم. برخی از دوستان تصمیم گرفتند کاری انجام دهند و پشتکار داشتند. در مجلس هفتم رئیس جمهور موقت بودم که یک هفته کوتاه بود و در همان مجلس در کمیسیون تلفیق و تقریباً مستمر در کمیسیون برنامه بودم و در کمیسیون اصل ۴۴ هم بودم. جایی که لازم بود رفتم ولی خودم متقاضی نبودم. در این مدت، جمعی از دوستان پیشنهاد دادند که آقای قالیباف را که تجربه ای در اداره مجلس ندارد، در دفترخانه کمک کنم. اما در گروه دوستان مجلس به دلیل تغییر ساختاری یا دلایلی دیگر شانسی نبود و ما اصراری نکردیم.

با آغاز به کار دولت ریاست جمهوری، رسانه ها گمانه زنی کردند که نام الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه دولت یازدهم وجود دارد. اما در نهایت قرعه به نفع خاندوزی افتاد.

نادران که از انتخابات خشمگین شده بود، در روز رای اعتماد از انتخابات وزارت نفت به شدت انتقاد کرد. مدتی بعد نادران نیز در مجلس صحبت کرد و با گلایه از “ناهماهنگی های رئیسی در تیم اقتصادی” گفت: نگران پراکنده شدن نظرات آقایان و عدم نام بردن از مسئول اقتصادی هستم. جلسات سران قوا و تصمیمات گرفته شده خبر خوبی نیست، دور زدن نهادهای مسئول مانند قوه مقننه و تغییر متن مجوزهای قانونی سنت بدی است که از دولت های گذشته به جا مانده است.

اقتصاددانانی که توسط اصولگرایان کنار گذاشته می شوند، از احمد توکلی و الیاس نادران شروع نکردند و به آنها ختم نشدند. از احمد توکلی گرفته تا داود دانش جعفری، محمد خوش شیره و حسین صمصامی هر کدام در مقطعی مورد توجه اصولگرایان بوده اند، اما انتقادات اقتصادی آنها باعث شد تا از دایره اصولگرایان مورد اعتماد خارج شوند.

خوش چخره نماینده احمدی نژاد در مناظره های انتخاباتی سال ۸۴ علیه نوبخت بود. دانش جعفری آنقدر با احمدی نژاد دوست بود که با هم پوستری سه نفره در انتخابات مجلس ششم منتشر کردند. احمد توکلی که کاندیدای اصلی جریان اصولگرایی در سال ۱۳۵۹ بود. همه آنها، اما خیلی زود در حلقه افراد عصبانی قرار گرفتند. به نظر می رسد دولت های انقلابی به دانش کلاسیک اقتصاد اعتقاد چندانی ندارند و سبک اقتصادی محسن رضایی پیچیده تر است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.