اصطلاح باج گیری عاطفی چیست و برای چیست؟


تاریخ تشکیل پرونده: ۱۲ اوت ۱۴۰۱

محبت و باج گیری عاطفی

باج گیری عاطفی فرآیندی است که بسیاری از افراد بدون اینکه متوجه شوند از آن استفاده می کنند یا قربانی آن می شوند. در این مقاله از مجله روانشناسی در سایت سیببیایید ببینیم باج خواهی عاطفی چیست و چگونه می توان با یک باج گیر عاطفی بهترین برخورد کرد.

باج گیری عاطفی چیست؟

چقدر جملات زیر برای همه ما آشناست. اگر به روانشناسی علاقه مند هستید یا در مورد سلامت رابطه مطالعه کرده اید، احتمالاً از خود پرسیده اید که باج گیری عاطفی چیست. عباراتی که با ایجاد «ترس از دست دادن»، «گناه» و «احساس دین»، ما را به خودتخریبی و خود خواری تبدیل می کند تا از خواسته ها و عقاید خود چشم پوشی کنیم تا نظرات دیگران را تضمین کنیم و آنها را به دست آوریم. رضایت و راحتی باج گیری (باج گیری عاطفی) می تواند توسط هر کسی که بتواند این احساسات را در ما ایجاد کند انجام شود.

 • اگر با او ازدواج کردی باید به ما پایان بدهی. تو دیگه بچه من نیستی
 • شما باید خجالت بکشید، به بچه مردم نگاه کنید، به خودتان نگاه کنید.
 • بدون من به جایی نخواهی رسید، تخیلاتت کم عمق است.
 • به اون خواهر و برادر میگی؟ شما آنقدر به فرزندان و همسرتان وابسته هستید که انگار زیر بوته بزرگ شده اید.
 • به خاطر تو با پدرت تحمل کردم، نمی خواستم به من بگویند فرزند طلاق، الان این حقوق من است؟ شما بدون اینکه نظر من را بپرسید یک شریک انتخاب می کنید.
 • شما زیر دین هستید.
 • اگه حالت خوبه لطفا کمکم کن من به شدت آویزان شده ام، نمی توانم راه دور بروم.
 • دستی که نمک ندارد.
 • خالقان شایسته هستند.
 • قبل از اینکه با من ملاقات کنی کی بودی؟ تصحیحت کردم الان برای من شاخ میزنی؟
 • می خواهی دوست من باشی؟ تو باید کاری کنی که به من افتخار کنی من همچین دوست پسر/دوست دختری نمیخوام
 • یا شما کاری را که من می خواهم انجام دهید یا پشت گوشت را دیده اید و من هم همینطور.
 • یا من یا خانواده شما؟ a را انتخاب کنید.
 • و…

باج خواهی عاطفی

چرا از اصطلاح باج گیری عاطفی استفاده می کنیم؟

هرگونه تهدید مبنی بر افشای و افشای امری محرمانه و شخصی با احتمال آسیب رساندن به شخص دیگری سیاه نمایی است که همگان از نظر اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی می دانند. اما چرا از کلمه باج گیری عاطفی استفاده می کنیم؟ به دو دلیل:

 1. دلیل انجام کارهای خلاف میل و نظر باج گیر ایجاد احساسات منفی شدید خود تخریبی است که باج گیر را تحت فشار عاطفی، درگیری و جنگ درونی با خود قرار می دهد. ایجاد عواطف و احساسات ابزار باج گیری عاطفی است. اگر به عبارات ابتدای این متن دقت کنید، متوجه می شوید که هر یک از ما ممکن است پس از شنیدن هر یک از عبارات فوق از زبان غریبه ها یا آشنایان مظلوم که همیشه بدهکار هستند، احساس گناه یا احساس گناه یا ترس از دست دادن کنیم. افرادی که در زندگی ما هستند بیایید هر کاری که می توانیم برای حل این احساسات انجام دهیم. امتیازی که تصمیم گیری مستقل ما را تضعیف یا تضعیف می کند، احساسات مثبت مربوط به پذیرش خود یا خود ناکارآمدی عاطفی، اجتماعی و اقتصادی ما را کاهش می دهد.
 2. چیزی که باید مخفی بماند، بار عاطفی است. ما همه این کارها را انجام می دهیم تا متهم به احساسات منفی، خیانت، ناسپاسی، بی لیاقتی، بی تفاوتی و از همه مهمتر بی تفاوتی نشویم.

می‌دانم که نه تنها بسیاری از شما آن موقعیت‌های باج‌گیری عاطفی را در تاریخ و زندگی امروز خود به یاد می‌آورید، بلکه تعداد کمی از شما صادقانه اعتراف می‌کنید که در برخی موارد یک باج‌گیر عاطفی بوده‌اید. این وضعیت بسیار رایج و در عین حال سالم نیست. هر مظلومی مانند مظلومی آرزو دارد روزی ظالم و ستمگر شود و هر باج گیر عاطفی سیاه نمایی عاطفی را به خوبی یاد خواهد گرفت.

انواع باج گیری عاطفی

مانند باج‌گیری معمولی، باج‌گیری عاطفی شامل تلاش شخصی برای گرفتن آنچه از شما می‌خواهد است. انواع باج گیری عاطفی و مراحل آن عبارتند از:

 1. تقاضا: ممکن است شخصی به صراحت بگوید: “به نظر من دیگر نباید با فلانی معاشرت کرد.”
 2. مقاومت: اگر نمی خواهید کاری را که آنها می خواهند انجام دهید، احتمالاً مقاومت می کنند.
 3. فشار: افراد هنوز نیازها و خواسته های خود را در روابط سالم بیان می کنند. در یک رابطه معمولی، زمانی که مقاومت نشان می دهید، طرف مقابل به طور کلی با کنار گذاشتن موضوع یا تلاش برای یافتن راه حل پاسخ می دهد. باج گیر به شما فشار می آورد تا به خواسته هایش عمل کنید.
 4. تهدیدها: باج‌گیری عاطفی می‌تواند شامل تهدید مستقیم یا غیرمستقیم باشد: تهدید مستقیم: “اگر امشب با دوستانت بیرون بروی، وقتی برگردی من آنجا نخواهم بود.” تهدید غیرمستقیم: “اگر نمی‌توانی امشب با من بمانی. من به تو نیاز دارم، شاید یکی دیگر به تو نیاز داشته باشد.»
 5. انطباق: مطمئناً نمی خواهید آنها شما را تهدید کنند. پس تسلیم میشی
 6. تکرار: اگر به طرف مقابل نشان دهید که در نهایت با او موافق هستید، او دقیقاً می داند که در موقعیت های مشابه در آینده چگونه رفتار کند.

باج گیری عاطفی والدین

باج گیری عاطفی والدین

گاهی والدین باج‌گیران عاطفی می‌شوند. زیرا والدین فرزندان خود را تربیت می کنند و سال ها از آنها حمایت می کنند. آنها می توانند فرزندان خود را مجبور به انجام آنچه می خواهند چه در کودکی و چه در بزرگسالی کنند.

باج گیری عاطفی توسط والدین اغلب آسیب زا است و تشخیص داده نمی شود و کودکان به راحتی می توانند این باج عاطفی را بپردازند. گاهی اوقات برعکس است و بچه ها از نظر عاطفی والدین خود را باج می گیرند.

چگونه با محبت و باج گیری عاطفی برخورد کنیم؟

اما نه با دیگران بلکه با خودمان چه کنیم؟ زیرا همه افراد در زندگی ما می توانند موثر باشند. اما هیچ کس مقصر نیست، حتی خودمان.

نکات مربوط به محبت و باج گیری عاطفی بسیار دقیق و طولانی است. اما در چارچوب این مقاله به بیان چند نکته می پردازیم:

 1. بین عشق و ایثار تمایز قائل شوید. یک فرد عاقل نه تنها نمی خواهد دیگران را قلدری کند، بلکه مطلقاً به خود اجازه نمی دهد که مورد آزار و اذیت قرار گیرد، به ویژه احتیاط با قربانی کردن خود.
 2. همیشه به خود و افراد مهم زندگی تان یادآوری کنید که «دوستت دارم، اما چیزی به شما بدهکار نیستم». کارهایی که دیگران برای رشد و تکامل ما انجام داده اند، به ویژه والدین، قابل توجه است. با این حال، قابل شمارش نیست. ما همچنین بخش مهمی از تجربه فرزندپروری آنها هستیم. آنها این فرصت را داشتند که از طریق حضور ما در زندگی خود، پدر و مادر شدن را تجربه کنند.
 3. در تقویت و بهبود روابط عشقی عاطفی خود باهوش و کوشا باشید، اما به یاد داشته باشید: “آنچه مرا نکشد، قوی ترم می کند.” ارتباط عاطفی خود را به راحتی از دست ندهید. اما توجه داشته باشید که حتی بدون یک رابطه عاطفی، نه تنها زندگی شما ادامه خواهد داشت، بلکه اگر باهوش باشید، همیشه فرصت جدیدی برای ایجاد روابط عاطفی بهتر به آرامی و مداوم وجود دارد.
 4. دو رفتار در روابط بین فردی به ویژه در روابط عاشقانه عاطفی نشان دهنده درماندگی است: التماس و فحش دادن. رابطه ای را که بدون ترس از دست دادن به هر یک از این دو موقعیت رسیده است متعادل کنید یا به سرعت پایان دهید.
 5. به یاد داشته باشید، “تغییر از من شروع می شود.” همانطور که انتظار دارید دیگران از شما انتظار ایثار نداشته باشند، شما نیز باید انتظارات خود را از دیگران به حداقل برسانید. مراقب باشید که خودتان یک باج‌گیر عاطفی نباشید.
 6. با توجه به حضور بی نظیرت در هستی، بدان که زندگی فرصتی نیست که هدر برود. از بازی ترس، دین و گناه بیرون بیایید. این بازی زودتر از آنچه که فکرش را می کنید بخشی از وجود شما را بی معنا می کند.

و در پایان به یاد داشته باشید؛

باج گیری عاطفی، مبارزه با خوک هاست. حتی اگر برنده شوید، غرق در خاک خواهید شد.

سوالات متداول در مورد باج گیری عاطفی

باج گیری عاطفی چیست؟

عباراتی که با ایجاد «ترس از دست دادن»، «احساس گناه» و «احساس گناه»، ما را به سمت نادیده گرفتن خود تخریبی و تحقیرآمیز از خواسته‌ها و نظرات خود سوق می‌دهد تا نظر دیگران را تضمین کرده و رضایت و آسایش آنها را به دست آوریم. باج گیری عاطفی هستند.

چه نوع باج گیری عاطفی وجود دارد؟

باج گیری عاطفی شامل شش سطح تقاضا، مقاومت، فشار، تهدید، زیاده روی و تکرار است.

آیا باج گیری عاطفی والدین از فرزندانشان درست است؟

نه. باج گیری به طور کلی چیز خوبی نیست و بهتر است مستقیماً در مورد نگرانی های خود صحبت کنیم.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.