ارتودنسی نامرئی


ارتودنسی نامرئی افراد زیادی هستند که از وضعیت دندان های خود ناراضی هستند و می خواهند ارتودنسی انجام دهند. اما در عین حال نمی خواهند کسی در مورد ارتودنسی بداند و نمی خواهند با دندان های ارتودنسی بیرون بروند و دیگران لبخندهای فلزی آنها را ببینند. همچنین گروهی از افراد نگران عدم تلفظ صحیح کلمات در هنگام سخنرانی در سمینارها هستند. اینها دلایلی هستند که باعث می شوند فرد از ارتودنسی امتناع کند یا به تعویق بیفتد. اما گاهی نداشتن ارتودنسی برای آنها گران تمام می شود. خوشبختانه این مشکل بدون راه حل نیست و شما می توانید با ارتودنسی نامرئی دندان های خود را اصلاح کنید. در زیر بیشتر در مورد ارتودنسی نامرئی و انواع آن صحبت خواهیم کرد.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

نوعی ارتودنسی وجود دارد که به آن ارتودنسی مخفی نیز گفته می شود که توسط متخصص ارتودنسی برای اصلاح موقعیت دندان ها و فک انجام می شود. تفاوت آن با ارتودنسی معمولی این است که با این روش وسایل ارتودنسی پشت دندان قرار می گیرند و دیگران متوجه برکت در دهان نمی شوند و فرد دیگر نگران دیده شدن آنها نیست.

معایب ارتودنسی نامرئی

از آنجایی که این روش دستگاه ارتودنسی را پشت دندان ها قرار می دهد، دسترسی دندانپزشک برای تنظیم آنها دشوارتر است.
با این نوع ارتودنسی، زبان مدام به براکت ها برخورد می کند. جالب است بدانید که به همین دلیل به آن ارتودنسی لینگوال نیز می گویند.
در طول درمان ارتودنسی، بیمار باید بعد از هر وعده غذایی، بهداشت دهان و دندان را با استفاده از مسواک و نخ دندان رعایت کند. اما چون دستگاه ارتودنسی نامرئی پشت دندان ها است، مسواک زدن آنها سخت تر است.
ارتودنسی نامرئی روشی است که ارتودنتیست ها معمولا آن را توصیه نمی کنند. بنابراین در صورت اصرار به انجام این نوع ارتودنسی باید مشاوره های لازم را با متخصص ارتودنسی انجام دهید.
در ارتودنسی نامرئی صحبت کردن برای بیمار دشوارتر از ارتودنسی معمولی است.

انواع ارتودنسی نامرئی

روشی که تاکنون در مورد آن صحبت کردیم، ارتودنسی نامرئی یا بریس های پشت زبان یا لینگوال است، اما برخی دیگر از انواع ارتودنسی دندان به اشتباه ارتودنسی نامرئی نامیده می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

ارتودنسی نامرئی به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می شود که تفاوت های زیادی با هم دارند:

  • ارتودنسی نامرئی ثابت

یکی از انواع ارتودنسی بریس های همرنگ دندان و نوع دیگر ارتودنسی زبانی نامرئی نامیده می شود. هر دو نوع ارتودنسی در دهان ثابت می شوند.

  • ارتودنسی نامرئی متحرک (اینویزیلاین)

نوعی ارتودنسی است که به صورت قالب در می آید و به راحتی از دهان خارج می شود و ثابت نمی شود.

اکنون انواع تلفن ثابت و تلفن همراه و تفاوت های آنها را بیشتر بررسی خواهیم کرد:

  • ارتودنسی با براکت های همرنگ دندان

معمولا در ارتودنسی از براکت های فلزی استفاده می شود. اما امروزه انواع دیگری از بلوک ها به نام براکت های همرنگ دندان یا براکت های سرامیکی وجود دارد. در این روش ارتودنسی، براکت ها شفاف هستند، اما سیم های آنها هنوز مشخص است. اما عموما کمتر از ارتودنسی فلزی ثابت دیده می شوند. تمامی ویژگی های ارتودنسی فلزی ثابت در این نوع ارتودنسی نیز وجود دارد.

  • ارتودنسی نامرئی با صفحه شفاف

این نوع ارتودنسی به صورت قالب روی دندان قرار می گیرد و از سیم استفاده نمی شود. این نوع ارتودنسی در دو نوع الاینر و اینویزیلاین وجود دارد. از نوع الاینر برای حل مشکلات دندانی بسیار کوچک استفاده می شود، اما از نوع اینویزیلاین برای تثبیت وضعیت دندان ها پس از اتمام دوران ارتودنسی ثابت استفاده می شود.

هر دو نوع الاینر و اینویزیلاین قابل جابجایی هستند و بیمار می تواند آنها را برای غذا خوردن، تمیز کردن و … از دهان خارج کند.

برای ساخت این نوع ارتودنسی ابتدا از دندان ها قالب می سازند و از آن قالب الاینر ساخته می شود. این قالب ها معمولا هر دو هفته یکبار تغییر می کنند.

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب است؟

این ارتودنسی کاملا شبیه ارتودنسی ثابت است و تنها تفاوت آن در قرار گرفتن آن در پشت دندان است. بنابراین برای افرادی که ارتودنسی روی دندان های خود ندارند مناسب است.

هزینه ارتودنسی نامرئی

زیرا ارتودنسی نامرئی پشت دندان پرزحمت تر و دشوارتر است. بنابراین دستمزد ارتودنتیست در مقایسه با ارتودنسی ثابت بیشتر است.

آیا مشکلات بعد از ارتودنسی نامرئی می توانند عود کنند؟

پس از انجام ارتودنسی ثابت و نامرئی، از ارتودنسی متحرک شفاف برای تثبیت موقعیت دندان ها استفاده می شود. بنابراین اگر بیمار در طول دوره تعیین شده توسط متخصص ارتودنسی به طور مداوم از آنها استفاده کند، مشکلات قبل از ارتودنسی بر نمی گردند.

آیا ارتودنسی نامرئی منجر به پوسیدگی دندان می شود؟

اگر بیمار در طول درمان ارتودنسی بهداشت دهان و دندان را رعایت کند، نگران پوسیدگی دندان نیست.

آیا ارتودنسی نامرئی صورت را تغییر می دهد؟

در طول دوره درمان، وجود دستگاه ارتودنسی تأثیر منفی بر ظاهر بیمار ندارد. بلکه به تدریج وضعیت دندان ها و فک را تغییر می دهد و به بهبود چهره بیمار کمک می کند.

آیا درمان ارتودنسی نامرئی دردناک است؟

این نوع روش ارتودنسی مانند روش های دیگر می تواند در روزهای اول باعث ایجاد درد شود که کاملا طبیعی است. برای تسکین درد می توانید از مسکن استفاده کنید. هر بار که ارتودنتیست دستگاه ارتودنسی را تکان می دهد، ممکن است فشار کمی روی دندان های خود احساس کنید که به مرور زمان از بین می رود.

به طور کلی هر نوع ارتودنسی برای اصلاح موقعیت دندان ها و فک انجام می شود که علاوه بر زیبایی، تاثیری در جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان دارد. زیرا در برخی موارد به دلیل کج بودن دندان ها مسواک نمی تواند به خوبی به این قسمت برسد و منجر به پوسیدگی دندان می شود.

به طور کلی، هر نوع ارتودنسی که مایل به استفاده از آن هستید باید توسط متخصص ارتودنسی تایید شود. زیرا ابتدا وضعیت دندان و فک شما را ارزیابی می کند و بر این اساس بهترین روش را برای شما انتخاب می کند.بازدید پست:
۱۳

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.