ارتودنسی دندان


ارتودنسی دندان ارتودنسی یکی از تخصص های دندانپزشکی است. ارتودنسی دندان ها را تنظیم می کند یا فک ها را با یکدیگر هماهنگ می کند. مهم ترین کاری که متخصص ارتودنسی انجام می دهد این است که با تشخیص به موقع مشکلات دندانی بیماری، برای پیشگیری از مشکلات بعدی دندانی و رفع ناهنجاری های مربوط به دندان ها و فک ها اقدام کند. ارتودنسی به دو صورت ثابت و متحرک استفاده می شود و بسته به مشکل و تمایل بیمار یکی از انواع ارتودنسی ثابت، متحرک یا نامرئی زیر استفاده می شود.
در حالی که دستگاه ارتودنسی در دهان بیمار قرار دارد، به آرامی و بدون درد روی دندان ها فشار می آورد و باعث می شود دندان ها به تدریج شکل طبیعی و دلخواه خود را پیدا کنند. اما اینکه کدام نوع ارتودنسی ثابت یا متحرک برای بیمار مناسب است بستگی به تشخیص متخصص ارتودنسی دارد. مواردی مانند میزان و نوع ناهماهنگی دندان، سن بیمار و فیزیولوژی بیمار در انتخاب ارتودنسی موثر است. در طول درمان، بیمار وضعیت ارتودنسی و روند درمان را مرحله به مرحله در زمان های مختلف بررسی می کند.

آیا ارتودنسی یک عمل زیبایی است یا درمان؟

گروهی از افراد هستند که از وضعیت دندان های خود راضی نیستند و می خواهند هنگام لبخند زدن زیبایی دندان های خود را نشان دهند. گروه دیگری هم هستند که مشکلاتشان مربوط به فک است و ناهنجاری های مربوط به فک را دارند و در صورت عدم درمان برایشان مشکل ایجاد می کند. نوع دستگاه ارتودنسی برای هر یک از این دو گروه متفاوت است و هر کدام روند درمانی متفاوتی دارند.

درمان ارتودنسی چقدر طول می کشد؟

این مدت زمان بستگی به میزان ناهنجاری دندان ها و فک بیمار دارد و بر این اساس از یکی از روش های ارتودنسی ثابت، متحرک و جراحی فک استفاده می شود. در شرایطی که بیمار فقط نیاز به اصلاح موقعیت دندان ها دارد، کل روند درمان حدود یک سال و نیم طول می کشد. حتی اگر مشکل فقط مربوط به فک باشد، یک سال و نیم دیگر طول می کشد. با این حال، اگر هر دو مشکل صاف کردن دندان و صاف کردن فک را به طور همزمان انجام دهید، زمان بیشتری می برد. اما خود فرآیند قرار دادن دستگاه ارتودنسی در دهان بیمار حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد.

ارتودنسی دندان کودکان

درمان ارتودنسی نه تنها برای بزرگسالان بلکه بسیاری از کودکان نیز هستند که نیاز به ارتودنسی دارند و در صورت درمان به موقع می توان از مشکلات بعدی نجات یافت. به تمام کارهایی که برای اصلاح وضعیت دندان یا مشکلات فک کودک انجام شده است. به آن ارتودنسی کودکان می گویند.
با توجه به توصیه های انجمن متخصصین ارتودنسی و انجمن دندانپزشکی آمریکا، بهتر است وضعیت دندان ها و فک های کودکان از سن ۷ سالگی بررسی شود تا بتوانید به موقع مشکلات را تشخیص داده و درمان کنید. تو باید متخصص ارتودنسی کودکان باید ارجاع داده شوند.

در صورت مشاهده نشانه ای از مشکل در دندان های کودکان حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. از جمله این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• دندان های دائمی کج
• بیرون زدگی فک بالا یا پایین
• لب های خود را به طور کامل نبندید
• بین دندان ها فاصله وجود دارد
• کج کردن یکی از فک ها به چپ یا راست
• از دست دادن زودرس یا دیررس دندان های شیری
• مکیدن انگشت یا استفاده از بطری بعد از ۵ سال
• از طریق دهان نفس بکشید
• هنگام قورت دادن غذا، زبان با دندان های کوچک برخورد می کند

ارتودنسی دندان های روکش شده

دندان درپوش دندانی است که پوسیده شده و توسط دندانپزشک برای درمان آن را خارج کرده یا پر کرده و برای جلوگیری از آسیب از کلاهک خارج کرده است. برخی از افراد هستند که قبلاً دندان های پوشانده ای دارند و اکنون می خواهند ارتودنسی انجام دهند.

برای خیلی ها این سوال پیش می آید که آیا چنین چیزی امکان پذیر است یا خیر؟

تاج دندان روی دندان بیمار کشیده می شود و یک دندان مصنوعی نیست، یعنی فقط یک پروتز ترمیم شده است که خواص دندان طبیعی را دارد. بنابراین ارتودنسی این گونه دندان ها مانعی ندارد. ممکن است محدودیت هایی داشته باشد.

ارتودنسی در سگ

برخی از افراد را می توان دید که تمام دندان هایشان ردیف شده است، اما دندان های نیش آنها مشکل دارد. یا کج هستند یا خیلی بالاتر از دندان های دیگر هستند یا جاسازی شده اند. البته ممکن است این مشکل به همه دندان های نیش مربوط نباشد. اصلاح این دندان ها منجر به لبخندی زیباتر برای بیمار می شود.
نهفتگی سگ در حدود ۲ درصد از افراد جامعه دیده می شود. این فرورفتگی ممکن است به سمت کام یا گونه ها باشد. البته علاقه او به پتو بیشتر است. علت این مشکل می تواند کوچک یا بزرگ بودن فک بیمار باشد. در چنین حالتی فضای کافی برای دندان نیش وجود ندارد و در نتیجه دندان‌های نیش به خوبی رشد نمی‌کنند. یا کج است یا نیمه یا پنهان. خوشبختانه، این مشکل را می توان از طریق ارتودنسی درمان کرد یا ممکن است نیاز به جراحی فک باشد.

اگر مشکلات ارتودنسی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

برخی از ناهنجاری های دندانی می توانند باعث شوند مسواک هرگز به بخشی از دندان ها نرسد و باعث پوسیدگی سریعتر دندان ها شود یا بر لبخند فرد تأثیر بگذارد. حتی ممکن است فک بالا یا پایین بیمار بیش از حد جلو یا پشت فک دیگر قرار گرفته باشد و چهره فرد غیرطبیعی به نظر برسد. ارتودنسی می تواند به تمام این مشکلات پایان دهد.
دندان های غیرطبیعی باعث عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و منجر به بیماری لثه و عفونت پریودنتال می شود. این عفونت ها اگر وارد جریان خون شوند می توانند منجر به بیماری قلبی شوند. اگر دندان نیش مشکلی داشته باشد می تواند منجر به مشکلات فک و آبسه دندان شود.

بهترین ارتودنسی

هر چقدر هم که ارتودنتیست در کار خود مهارت داشته باشد، اما بیمار همکاری مناسبی نداشته باشد و توصیه های متخصص بهداشت دهان و دندان را در طول دوره درمان رعایت نکند، نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد. بهترین ارتودنسی دندان زمانی نتیجه می گیرد که بیمار و متخصص ارتودنسی با هم کار کنند.بازدید پست:
۱۰

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.