ارتباط رژیم غذایی با سلامت روان کودکان چیست؟ نقش تغذیه در روان


آیا خوردن میوه ها و سبزیجات بر سلامت روان کودکان تأثیر می گذارد؟

یک مطالعه اخیر ارتباط بین رژیم غذایی و سلامت روانی در کودکان را بررسی کرد. عوامل متعددی از جمله رژیم غذایی بر سلامت روان تأثیر می گذارد. یک مطالعه اخیر نشان داد که خوردن میوه و سبزیجات بیشتر با سلامت روانی بهتر در کودکان مرتبط است. از سوی دیگر، کودکانی که وعده های غذایی خود را حذف کردند، نمرات سلامتی کمتری داشتند.

اگرچه سلامت روان در بزرگسالان و کودکان مشابه است، اما برای هر دو گروه کاملاً یکسان نیست. کودکان هنوز در حال رشد هستند و فاکتورهای زیادی برای ارزیابی سلامت کودکان وجود دارد. یکی از زمینه های مورد علاقه من ارتباط بین رژیم غذایی و سلامت روان کودکان است. یک مطالعه جدید نشان می دهد کودکانی که میوه و سبزیجات بیشتری می خورند از سلامت روانی بهتری نسبت به کسانی که کمتر می خورند، برخوردارند.

سلامت روان چیست؟

سلامت روان یعنی بهزیستی شناختی، رفتاری و عاطفی. این در مورد نحوه تفکر، احساس و رفتار مردم است. گاهی اوقات افراد از اصطلاح “سلامت روان” برای اشاره به عدم وجود یک اختلال روانی استفاده می کنند. سلامت روان می تواند بر زندگی روزمره، روابط و سلامت جسمانی تأثیر بگذارد. اما این پیوند در جهت دیگری نیز کار می کند. عوامل زندگی، روابط بین فردی و عوامل فیزیکی همگی می توانند در اختلالات روانی موثر باشند.

مراقبت از سلامت روان می تواند توانایی فرد برای لذت بردن از زندگی را حفظ کند. این امر مستلزم تعادل بین فعالیت های زندگی، مسئولیت ها و پیگیری تاب آوری ذهنی است. شرایطی مانند استرس، افسردگی و اضطراب همگی می توانند بر سلامت روان تأثیر بگذارند و روال زندگی فرد را مختل کنند. اگرچه واژه سلامت روان رایج است، اما بسیاری از بیماری هایی که پزشکان به عنوان اختلالات روانی تشخیص می دهند، ریشه فیزیکی دارند.

رابطه بین رژیم غذایی و سلامت روان کودکان

بهداشت روانی کودکان

سلامت روان در دوران کودکی به معنای رسیدن به نقاط عطف رشد و عاطفی و یادگیری مهارت های اجتماعی سالم و مقابله با مشکلات است. کودکانی که از نظر روانی سالم هستند کیفیت زندگی مثبتی دارند و می توانند در خانه، مدرسه و جوامع خود به خوبی عمل کنند.

سلامت روانی کودکان مهمتر از پیامدهای سلامتی آنهاست. بهزیستی روانی مثبت تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد و به نوبه خود بر نتایج مختلفی از تحصیل تا سلامت و از دوستی ها تا تصمیم گیری تأثیر می گذارد. همچنین بستری برای توسعه انعطاف پذیری و مقابله با عوامل استرس زا فراهم می کند. همچنین برای امنیت روانی و ایجاد روابط سالم بسیار مهم است.

در دنیایی که ناملایمات به طور فزاینده ای نامطمئن هستند، بهزیستی ذهنی پایه ای را برای کودکان فراهم می کند که بر اساس آن کار کنند، کشف کنند و یاد بگیرند، بازی کنند و سرگرم شوند، و بر چالش ها و ناملایمات ناشی از انسان بودن غلبه کنند.

تحقیقات برای درک عوامل موثر بر سلامت روان و زندگی سالم ادامه دارد. رابطه بین تغذیه و سلامت روانی کودکان موضوعی است که بسیار مورد توجه است، به ویژه با توجه به اینکه چگونه تغذیه با سلامت روان کودکان ارتباط دارد.

نویسندگان جدیدترین مطالعه دریافتند که:

رژیم غذایی که یک عامل قابل تغییر در سطوح فردی و اجتماعی است، تأثیر مهمی بر سلامت در طول زندگی دارد، به طور مستقیم در رشد و عملکرد طبیعی بدن نقش دارد و بنابراین می‌تواند بر سلامت جسمی و سلامت روانی تأثیر بگذارد.

برای یادگیری

مطالعه اخیر یک مطالعه مقطعی بود که ارتباط بین مصرف میوه و سبزی کودکان، انتخاب های غذایی آنها و بهزیستی روانشناختی آنها را بررسی می کرد. محققان داده های بیش از ۵۰ مدرسه از جمله مدارس ابتدایی، مدارس راهنمایی و کالج های بعد از دبیرستان را جمع آوری کردند.

در انگلستان، کودکان دبستانی ۵ تا ۱۱ ساله و کودکان دبیرستانی ۱۱ تا ۱۶ ساله هستند.

بر اساس سیستم انگلستان، مسن ترین کودکان در این مطالعه مربوط به سالمندان دبیرستان ایالات متحده است. کوچکترین کودکانی که در آنالیز قرار گرفتند ۸ ساله بودند.

داده ها از نظرسنجی سلامت و رفاه کودکان و نوجوانان نورفولک ۲۰۱۷ است. در مجموع ۱۰۸۵۳ کودک در این نظرسنجی شرکت کردند. برای دانش‌آموزان دبیرستانی، محققان از ارزیابی سلامت روانی به نام مقیاس سلامت روانی وارویک-ادینبورگ استفاده کردند. آنها از ارزیابی به نام مقیاس رفاه کودکان استرلینگ برای دانش آموزان دبستانی استفاده کردند.

هر دو رتبه بندی از سیستمی استفاده می کنند که نمره بالاتر نشان دهنده سطح بالاتری از سلامت روان است. در این نظرسنجی همچنین در مورد میزان میوه و سبزیجاتی که کودکان می‌خورند و انواع صبحانه و ناهار آنها سؤال شد.

دانشمندان همچنین اطلاعاتی را در مورد سایر متغیرها در نظر گرفتند. اطلاعاتی مانند:

  • رژیم غذایی، از جمله مصرف الکل، وضعیت وعده های غذایی رایگان در مدرسه، و رضایت از وزن
  • اطلاعات دموگرافیک مانند سن، قومیت و سطح محرومیت
  • سلامت، از جمله بیماری های طولانی مدت و وضعیت ناتوانی
  • وضعیت مسکن، از جمله اینکه آیا کودکان اتاق خود را دارند و اینکه آیا والدین یا مراقبان آنها سیگار می کشند
  • تجربیات منفی، از جمله مسائلی مانند ناامنی و قلدری

برخی از این متغیرها، مانند مصرف الکل، در نظرسنجی از کودکان دبستانی گنجانده نشد، زیرا محققان احساس کردند که آنها نامناسب هستند.

ارتباط تغذیه و سلامت روان فرزندان

این مطالعه نشان داد که مصرف بیشتر میوه و سبزیجات با نمرات بهزیستی ذهنی بالاتر در کودکان دبیرستانی مرتبط است. همچنین مشخص شد که در بین بچه های دبیرستانی، مصرف نوشیدنی های انرژی زا به جای صبحانه با نمره کمتری نسبت به نخوردن صبحانه همراه است. در کودکان دبستانی و دبیرستانی، محققان دریافتند که نمرات بهزیستی روانشناختی در میان افرادی که صبحانه یا ناهار می‌خورند بیشتر از افرادی است که این کار را نمی‌کنند.

نویسنده مطالعه یافته های زیر را برای MNT برجسته کرد:

در کلاسی متشکل از ۳۰ دانش‌آموز دبیرستانی، متوجه شدیم که چهار نفر قبل از شروع کلاس در صبح چیزی برای خوردن و نوشیدن نداشتند و سه نفر قبل از ظهر چیزی برای خوردن و نوشیدن نداشتند. تنها ۲۵ درصد از کودکان روزانه پنج یا بیشتر میوه و سبزی می خورند و از هر ۱۰ نفر ۱ نفر هیچ چیزی نمی خورند. این آمار نگران کننده است زیرا تغذیه نامناسب احتمالاً عملکرد تحصیلی و رشد و توسعه را مختل می کند. کسانی که صبحانه و ناهار را حذف کردند، از نظر بهزیستی روانشناختی نمرات کمتری با کسانی داشتند که به طور منظم مشاجره یا خشونت را در خانه تجربه می کردند.

رابطه بین رژیم غذایی و سلامت روان کودکان

محدودیت های مطالعه

محققان به برخی محدودیت‌های مطالعه خود اشاره کردند. اول، از آنجایی که کودکان فقط یک بار پرسشنامه ها را پر کردند، دانشمندان نتوانستند تغییرات سلامتی و رژیم غذایی را در طول زمان پیگیری کنند.

دوم، جمع‌آوری داده‌ها به گزارش‌های خود کودکان متکی است که ممکن است نادرست باشد. آنها همچنین خاطرنشان می کنند که برخی از سؤالات در مورد تغذیه کودک بسیار ساده بود.

تغذیه با کیفیت باید در دسترس همه کودکان در سن مدرسه باشد تا بهزیستی روانشناختی بهینه شود و کودکان بتوانند به پتانسیل کامل خود دست یابند. ارتباط بین رژیم غذایی و بهزیستی روانشناختی در این مطالعه به این معنی است که راهبردهای بهبود رژیم غذایی کودکان مدرسه ای باید بررسی و اجرا شود.

تحقیقات بیشتری برای کشف دلایلی که چرا برخی از کودکان صبحانه یا ناهار را حذف می کنند یا فقط نوشیدنی های انرژی زا مصرف می کنند، مورد نیاز است. این عوامل می تواند شامل عوامل اجتماعی، فرهنگی، دانشی و اقتصادی، از جمله تامین و دسترسی به میوه و سبزیجات در مناطق محروم باشد.

به طور کلی، این ارتباط بین رژیم غذایی و سلامت روان کودکان بر اهمیت توجه به نیازهای تغذیه ای کودکان در هنگام در نظر گرفتن سلامت روان آنها تأکید می کند.

منبع

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.