ادامه آتش سوزی در هورالعظیم عراق/ احتمال حرکت مجدد دود به سمت خوزستان


سید عادل مولا با اشاره به ادامه آتش سوزی در تالاب هورالعظیم عراق گفت: امسال حدود ۳۵۰ هکتار از تالاب ایرانی هورالعظیم دچار آتش سوزی شده و هر بار آتش سوزی رخ داده است. سوختگی رخ می دهد با شروع آتش، آتش به سرعت مهار شد، اما حدود ۲۲۰۰۰ هکتار از منطقه تالاب عراق نیز در آن زمان آتش گرفت.

وی افزود: اثرات منفی آتش سوزی در بخش عراقی تالاب هورالعظیم از جمله سرایت آتش به قسمت ایرانی و انتشار دود آن که گاه اهواز و شهرهای مرزی را تحت تاثیر قرار می دهد، ایران را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. “

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بر اساس آخرین اطلاعات بخش عراقی تالاب همچنان در حال سوختن است و در قسمت عراقی دود وجود دارد اما رطوبت مانع از آتش گرفتن آن می شود. در صورت کاهش رطوبت و وزش باد به سمت شرق تالاب، دود ناشی از آتش سوزی در بخش هورالعظیم عراق در روزهای آینده دوباره شهرهای آزادگان، هویزه و اهواز را درنوردیده است.

وی تصریح کرد: با توجه به توسعه دود در منطقه، امکان تصویربرداری از مناطق جدید درگیر آتش سوزی وجود ندارد، اما برآورد می شود از اول سال تا پایان مرداد حدود ۲۲ هزار هکتار از بخش عراقی هورول. عظیم در آتش هستند.

مولا گفت: برای کمک به مهار آتش در بخش عراق مکاتباتی در سطح کشور انجام شده اما نتیجه ای حاصل نشده و عراق همکاری نکرده است.

وی تصریح کرد: بیشتر این آتش سوزی ها ناشی از عوامل انسانی و طبیعی است; حذف علوفه خشک و مستعمل برای دام یا باز کردن مزارع برای دید و تردد بهتر از جمله مواردی است که در عراق قابل کنترل نیست. به دلیل خشکسالی، تالاب در معرض خطر آتش سوزی قرار دارد و د

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.