اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟ ۰- ابتدا سلامتی


اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟ یک اختلال شناختی یا رشدی در واقع اختلال در عملکرد نامیده می شود. در این مقاله قصد داریم این کار را انجام دهیم اختلال شناختی در کودکان صحبت. دلیل بیشتر آن بیماری های سیستم عصبی است. این اختلالات در دوران کودکی و نوزادی با تاخیر در رشد و اختلال در یک یا چند زمینه مانند شنوایی، بینایی، حرکت، زبان، رفتار و غیره ظاهر می‌شوند.

کودکان مبتلا به این بیماری در چندین زمینه شناختی دچار ناتوانی هایی هستند که البته این اختلالات بسیار شایع است و متاسفانه جامعه آن را به خوبی درک نمی کند. فقدان اطلاعات کافی و کافی باعث ایجاد مشکلاتی برای کودکان و والدین آنها می شود.

اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟

اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟

شایع ترین بیماری در کودکان

فهرست عناوین:

یکی از شایع ترین انواع اختلالات ناتوانی ذهنی است. انواع دیگر این اختلالات عبارتند از کمبود توجه، اختلال دو قطبی، پردازش مرکز شنوایی، سندرم داون، سندرم X شکننده، فلج مغزی، سندرم لاندو، ناتوانی یادگیری، فنیل کتونوری، سندرم پرادر-ویلی، اختلالات تشنجی و… نقل شده.

اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟

اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟

اختلال سندرم داون

دلیل سندرم داون این یک ناهنجاری کروموزومی است که باعث تغییر در روند رشد کودک می شود. این کودکان دارای معلولیت شدید و ناتوانی خفیف هستند و این افراد مشکل زبانی نیز دارند.

اختلال در مرکز شنوایی

این اختلال یکی از پیچیده ترین اختلالات است و علائم این بیماری از خفیف تا شدید متغیر است. دلایل زیادی برای بروز این اختلال وجود دارد، بنابراین کودکانی که این مشکل را دارند نمی توانند اطلاعات شنوایی را بین گوش و مغز خود پردازش کنند.

اختلال اوتیسم

از دیگری اختلال شناختی در کودکان شاید اختلال اوتیسم اشاره شده. اغلب این مشکل بر مهارت های اجتماعی، شناختی و ارتباطی تأثیر می گذارد. از علائم این اختلال می توان به عدم توجه به اطراف، بی توجهی به افراد، تمایل به تنها ماندن، درک نکردن احساسات اطرافیان و… اشاره کرد.

اختلال دو قطبی

یکی دیگر از انواع شایع اختلال شناختی در کودکان، اختلال دوقطبی یا افسردگی شیدایی است. این بیماری یکی از اختلالات رفتاری است که علائم خود را در دوران نوزادی و کودکی نشان می دهد. ممکن است این اختلال در نوجوانی و بزرگسالی ظاهر شود. هنوز روش دقیقی برای معیارهای این بیماری وجود ندارد.

اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟

اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟

تشنج

تشنج یک اختلال عصبی است که باعث علائم فیزیکی، پرش غیر ارادی اعضای بدن می شود. این علائم به دلیل فعالیت الکتریکی کنترل شده در مغز است. افرادی که از تشنج رنج می برند می توانند شدت های مختلفی را تجربه کنند.

شروع این اختلال معمولا در دوران کودکی رخ می دهد، اما گاهی اوقات ممکن است در نوجوانی و پیری ظاهر شود. روش های کنترل این اختلال استفاده از داروهای ضد تشنج، جراحی و رژیم غذایی (به ویژه برای کودکان) است.

اختلال فلج مغزی

فلج مغزی اختلالی است که در نتیجه آسیب مغزی که می تواند در هنگام زایمان اتفاق بیفتد رخ می دهد. این بیماری بر هماهنگی حرکات بدن و ماهیچه ها تأثیر می گذارد، به عنوان مثال، مبتلایان نمی توانند به درستی راه بروند، صحبت کنند، غذا بخورند یا بازی کنند. این مشکل به اشکال شدید و خفیف در کودکان بروز می کند.

اختلال کمبود توجه

یکی از اختلالات عصبی رفتاری اختلال نقص توجه است که شایع ترین آن اختلال بیش فعالی است. این اختلال از کودکی فرد شروع می شود و می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد و برای تشخیص آن باید به پزشک مراجعه کرد. لازم به ذکر است که در صورت عدم درمان، این اختلال دائمی می تواند اثرات مخرب و بدی بر زندگی کودک در مدرسه، خانه، محل کار و … داشته باشد.

اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟

اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟

زمان اختلالات

اختلال شناختی در کودکان در هر سنی ممکن است بروز کند اما زمان پایان یافتن این بیماری ها مشخص نیست و ممکن است برخی از این اختلالات تا پایان عمر فرد را همراهی کند.

اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟

اختلال شناختی در کودکان چند ساله است؟

همانطور که می دانید کودکان یا بزرگسالان مبتلا به این اختلال نیاز به توجه بیشتری دارند. همانطور که می دانید مراقبت از این افراد کار دشواری است، بنابراین پیشنهاد می شود موسسات پرستاری که خدمات پرستاری را با توجه به نیاز آنها ارائه می کنند. پرستار بچهپرستاران، پرستاران در منزل و در صورت عدم توانایی در نگهداری از سالمندان از خدمات پرستاران سالمند استفاده نموده و درخواست اعزام مراقب نمایید.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.