احتمال خسارت به محموله های برنج در انبارهای اوراق قرضه زاهدان – اقتصاد برتر


دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: جنگ روسیه و اوکراین باعث افزایش قیمت برنج در بازارهای جهانی شد اما وزارت جهاد کشاورزی با بی توجهی به این شرایط از پذیرش تغییر قیمت جهانی برنج خودداری می کند. ثبت سفارش برنج که در عمل روند خرید و واردات خارجی را طی می کند کند شده است

تهران – اختازبرتر – ۵ تیر ۱۴۰۱

به گزارش #اختصادبرتر به نقل از ایلنا،

مسیح کشاورز در خصوص بی توجهی به ظرفیت بخش خصوصی برای واردات برنج گفت: ستاد تنظیم بازار کشور بدون حضور تشکل های بخش خصوصی تشکیل جلسه می دهد و به گزارش های مستند و واقعی سازمان ها و خصوصی هایی که متکی بر آن هستند تکیه نمی کند. گزارش های وزارتخانه ها بر اساس آمار مقطعی که به صورت غیر متمرکز و با تاخیر ایجاد می شود. مرکز تنظیم بازار از وزارت جهاد کشاورزی درخواست پیگیری امور در این حوزه را دارد، متاسفانه برنامه ریزی و بررسی امور در این وزارتخانه نیز زمان بر است و بسیاری از مسائل در مرکز تنظیم بازار با تاخیر زیاد و پس از آن مطرح می شود. تبدیل به چالش یا بحران شده است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران ادامه داد: در سال‌های گذشته وزارت جهاد کشاورزی متولی بازار محصولات کشاورزی بود و با توجه به سابقه و تجربه‌ای که داشت، با استفاده از ظرفیت سازمان‌های بخش خصوصی، پرونده‌ها سریع‌تر پیگیری می‌شد، اما اکنون وزارت کشاورزی معتقد است از ظرفیت های بخش غیرخصوصی استفاده می کند. در خصوص قیمت گذاری برنج در چهاردهمین جلسه مرکز تنظیم بازار گزارش نهادهای ذیربط با تاخیر به مرکز تنظیم بازار ارائه شد که در این گزارش ها عواملی مانند تغییر قیمت در بازارهای جهانی و تغییرات روزانه در نظر گرفته نشده است. در نرخ ارز، مواردی مانند عوارض تغییر و سایر هزینه های قابل پرداخت بر اساس این متغیرها.

وی گفت: بر این اساس، حفظ قیمت برنج غیرقابل اجرا است و این در حالی است که مراجع نظارتی بدون توجه به اسناد و مدارک، علیه واردکنندگان در تعیین قیمت اجباری پیگرد کیفری وارد کرده و از آنها خواسته اند محصول برنج خود را در آمریکا بفروشند. که بدون شک این روند منجر به توقف واردات و عرضه برنج به بازار داخلی خواهد شد. ثبت سفارش برنج بر اساس ارزش‌های مصوب وزارت جهاد کشاورزی و تخصیص ارز توسط بانک مرکزی، قیمت‌گذاری بر اساس قیمت‌های ثابت بدون احتساب این اسناد و تغییرات روزانه است. غیر منطقی ذکر شده اند.

کشاورز با بیان اینکه در پایان فصل برداشت هستیم و در حال کاهش عرضه برنج در بازارهای جهانی هستیم، گفت: جنگ روسیه و اوکراین باعث شد قیمت برنج در بازارهای جهانی افزایش یابد اما وزارت جهاد کشاورزی برای ثبت سفارش برنج اقدام کرد. به جای پذیرش تغییر قیمت، این شرایط را نادیده گرفت، دنیای برنج در حال مقاومت است که در واقع روند خرید و واردات خارجی را کند کرده است.

وی با انتقاد از موازی کاری سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو، افزود: در گذشته با موافقت این دو سازمان نمونه برداری و آزمایش برنج های وارداتی به صورت مشترک انجام می شد در حالی که اکنون توافقات قبلی نادیده گرفته شده است. که هر یک از این دو سازمان انجام می دهند نمونه برداری و آزمایش به صورت جداگانه انجام می شود که علاوه بر هزینه های بالا که منجر به افزایش قیمت نهایی می شود به دلیل زمان بر بودن فرآیندها باعث تاخیر و وقفه در تحویل می شود. با توجه به مشکلات گمرک زاهدان در زمینه واردات برنج، باید گفت که این گمرک زیرساخت نگهداری مناسبی ندارد و بسیاری از محموله های برنج در فضای باز نگهداری می شود که با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه این محموله ها را در معرض خطر قرار می دهد تا آسیبی نبیند. و این غفلت از آنچه مهم است باعث کاهش مبادلات تجاری در آن منطقه می شود.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.