آیا همه باید ۸ لیوان آب بنوشند؟


به گفته محققان و پزشکان، بدن یک انسان بالغ نیاز به نوشیدن حدود هشت لیوان آب DRINK WATER در روز دارد. با این حال، این ممکن است برای همه صدق نکند و مقدار آبی که یک فرد باید بنوشد می تواند بر اساس سن، سطح فعالیت و موارد دیگر متفاوت باشد.

اهمیت آب آشامیدنی

همانطور که می دانید آب بخش مهمی از زندگی همه موجودات زنده است، اما چقدر از ایده نوشیدن آب برای هر انسانی برای نوشیدن آب وجود دارد؟

مثال رایج نوشیدن هشت لیوان آب در روز ممکن است برای برخی افراد موثر باشد، اما همه افراد به مقدار یکسان آب نیاز ندارند.

برخی از کارشناسان معتقدند که شواهد علمی کافی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد. برخی دیگر پیشنهاد می‌کنند که طرفداران این نمونه‌ها احتمالاً تولیدکنندگان آب بطری و نوشیدنی‌های آماده هستند که این ادعاها را برای فروش بیشتر این محصولات تبلیغ می‌کنند.

بنابراین سوال این است که بدن یک فرد واقعاً به چه مقدار آب نیاز دارد؟

مصرف روزانه آب توصیه شده

[درسال۱۹۴۵سازمانغذاودارویایالاتمتحدهبهمردمگفتکه۲۵لیترآبدرروزمصرفکنند[۱۹۴۵rietdieUS-amerikanischeFoodandDrugAdministrationdenMenschen25LiterWasserproTagzusichzunehmenHeutegebendieCentersforDiseaseControlandPrevention(CDC)andasseskeinefestgelegteMengefürdietäglicheWasseraufnahmebeiErwachsenengibt

دستورالعمل های رژیم غذایی در ایالات متحده بین سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۱۵ مصرف مقدار معینی آب یا مایعات خاص در روز را توصیه نمی کند، اما این رژیم ها توصیه می کنند به جای نوشیدنی های شیرین مصنوعی، آب و آب میوه ها را انتخاب کنید.

محققان در بریتانیا مصرف ۶ تا ۸ لیوان آب یا ۱.۹ لیتر آب در روز را توصیه می کنند. محققان دریافتند که این مقدار آب برای آب و هوای معتدل مناسب است و در آب و هوای گرم باید آب بیشتری نوشید.

مصرف توصیه شده با توجه به سن

هیچ مقدار ثابتی از مایعات بر اساس سن توصیه نمی شود، اما برخی الگوها در افراد سالمی که در آب و هوای معتدل ورزش می کنند گزارش شده است.

مقادیر زیر میانگین مصرف آب را برای افراد در سنین مختلف نشان می دهد:

نوشیدن آب در نوزادان

کودکان نوپا

پزشکان توصیه می کنند که نوزادان قبل از ۶ ماهگی آب ساده ننوشند. محققان معتقدند نوزادان بالای ۶ ماه که در روزهای گرم به مایعات اضافی نیاز دارند، می توانند آب را از طریق بطری دریافت کنند. با این حال، شکل اولیه مایعات و کالری آنها باید شیر مادر یا غذای کودک باشد.

کودکان بالای ۱۲ ماه

کودکان بالای ۱۲ ماه باید در شرایط زیر به نوشیدن آب تشویق شوند:

به عنوان بخشی از برنامه روزانه شما (به عنوان مثال بعد و قبل از مسواک زدن، در حین و بعد از بازی های مدرسه)
در هوای گرم
به عنوان جایگزینی برای نوشیدنی ها و آب میوه های شیرین با محتوای قند بالا
کودکان باید مصرف آب میوه خود را به یک لیوان در روز محدود کنند.

به والدین توصیه می شود برای تشویق عادات نوشیدنی سالم، قمقمه ای را در نزدیکی کودک قرار دهند و باید امکانات آب آشامیدنی سالم در مدارس فراهم شود.

بزرگسالان ۱۹ تا ۳۰ سال

مقادیر کافی آب برای اکثر بزرگسالان بین ۱۹ تا ۳۰ سال توصیه می شود:

۳.۷ لیتر برای آقایان
۲.۷ لیتر برای زنان
زنان باردار احتمالاً به ۰.۳ لیتر آب اضافی نیاز دارند. مادران شیرده به ۰.۷ تا ۱.۱ لیتر آب اضافی نیاز دارند.

فواید آب آشامیدنی

افراد مسن

سالمندان ممکن است به دلیل بیماری، داروها، کاهش توده عضلانی، کاهش عملکرد کلیه و سایر عوامل در معرض خطر کم آبی بدن قرار بگیرند.

نشان داده شده است که افراد مسنی که آب چاه می نوشند از مزایای زیر بهره مند می شوند:

کمتر سقوط کن
یبوست کمتر
کاهش خطر ابتلا به سرطان مثانه در مردان

علائم کم آبی بدن عبارتند از:

عفونت مجاری ادراری
گیجی
نارسایی کلیه
کاهش سرعت بهبود زخم

منابع آب مناسب برای بدن

معمولاً از این منابع می توان برای استخراج آب گاف استفاده کرد:

آب آشامیدنی و سایر مایعات
غذاهای آبکی مانند میوه ها و سبزیجات بخورید
برخی بررسی ها نشان می دهد که حدود ۲۰ درصد از مصرف آب از غذا و بقیه از مایعات تامین می شود. این مقدار به رژیم غذایی فرد بستگی دارد. خوردن بیشتر میوه ها و سبزیجات تازه به این معنی است که آب بیشتری از غذاها جذب می شود.

محتوای آب در برخی از نمونه های غذا و مایع:

۱۰۰% آب
۹۰ تا ۹۹ درصد شیر بدون چربی، چای، قهوه، میوه های آبدار (مانند توت فرنگی و خربزه)، سبزیجات مانند کاهو، کرفس و اسفناج
۸۰ تا ۸۹ درصد آب میوه، ماست، میوه هایی مانند سیب، گلابی و پرتقال، سبزیجات مانند هویج و کلم بروکلی پخته شده
۷۰-۷۹٪ موز، آووکادو، سیب زمینی پخته شده
۶۰-۶۹ درصد ماکارونی، لوبیا، نخود، ماهی، سینه مرغ، بستنی
۳۰-۳۹٪ نان، شیرینی، پنیر چدار
۱-۹٪ آجیل، شکلات، کلوچه، کراکر، موسلی
۰% روغن، شکر

نوشیدن آب در ورزش
اهمیت آبرسانی به بدن در حین ورزش

در طول ورزش، بیماران ممکن است نیاز به نوشیدن آب بیشتر از حد معمول داشته باشند. مقدار آبی که باید بنوشید به موارد زیر بستگی دارد:

نوع و شدت فعالیت
عوامل محیطی مانند دما
اندازه و توده عضلانی فردی
ورزشکاران نوشیدن آب هنگام ورزش را برای جلوگیری از کم آبی که منجر به کاهش بیش از ۲ درصد وزن بدن و تغییر در تعادل الکترولیت ها می شود، توصیه می کنند.

به گفته محققان، این تغییرات می تواند منجر به اختلال در عملکرد سیستم های بدن شود. با این حال، یک مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی علوم ورزشی نشان داد که از دست دادن ۴ درصد از آب بدن تأثیری بر عملکرد ورزشی ندارد.

این بدان معناست که در حالی که نوشیدن آب قبل از ورزش مهم است، یافتن مایعات جایگزین بعد از ورزش مهم است، اما نوشیدن آب در طول ورزش ممکن است ضروری نباشد. با این حال، اگر افراد برای مدت طولانی ورزش کرده اند، بهتر است مقداری آب یا نوشیدنی الکترولیتی بنوشند.

آیا باید روزی هشت لیوان آب بنوشید؟

اغلب گفته می شود که باید حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید. با این حال، این پاسخی بسیار ساده برای یک سوال پیچیده است.

بدن در تنظیم آن به خوبی عمل می کند و آب نیز از این قاعده مستثنی نیست. بدن دائماً سعی می کند تعادل بین آب ورودی و خروجی را حفظ کند. وقتی فردی آب زیادی می‌نوشد، بدن آب بیشتری دفع می‌کند. زمانی که آب کمتری مصرف شود، عمل متقابل کمتری وجود دارد.

علاوه بر قد و سطح فعالیت، عوامل روزانه دیگری نیز می تواند در تعیین میزان آب مصرفی فرد نقش داشته باشد.

به عنوان مثال، مصرف بیشتر سدیم و پروتئین به این معنی است که فرد ممکن است نیاز به نوشیدن آب بیشتری داشته باشد. برعکس، خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات به این معنی است که ممکن است نیازی به نوشیدن زیاد نداشته باشید.

در بیشتر مواقع، بدن سیگنال‌هایی را به فرد می‌دهد که به او می‌گوید بیشتر یا کمتر مایعات بنوشد. بدن حتی دارای یک هورمون تنظیم کننده آب – آرژنین و وازوپرسین – است که تشنگی، دفع مایعات و تعادل آب را تنظیم می کند.

بیش از حد آب بنوشید

آیا نوشیدن آب زیاد عوارضی دارد؟

برخی از مردم در مورد اینکه آیا مصرف بیش از حد آب می تواند خطرناک باشد، نگرانی هایی را مطرح کرده اند. اگر فردی بیش از حد آب بنوشد، می تواند منجر به هیپوناترمی یا مسمومیت با آب شود و در نتیجه سطح سدیم در پلاسمای خون پایین بیاید.

علائم مسمومیت با آب عبارتند از:

احتقان ریوی
تورم مغز
سردرد
خستگی و بی حالی
گیجی
استفراغ
گرفتگی عضلات
کما
مرگ

هیپوناترمی نادر است. اما معمولاً ورزشکاران استقامتی، افراد مبتلا به دیابت و کسانی که از داروهای خاصی استفاده می کنند، تأثیر می گذارد.

مقدار آب مورد نیاز یک فرد بر اساس سن، اندازه، سطح فعالیت و درجه حرارت متفاوت است. در حالی که بسیاری از مردم از قانون هشت لیوان آب پیروی می کنند، ممکن است قدیمی و انجام آن بسیار آسان باشد. بدن در حفظ تعادل آب خود بسیار خوب عمل می کند و به فرد دستور می دهد زمانی که مغز تشنه است آب بنوشد.

افرادی که در فضای باز کار می کنند یا در هوای گرم ورزش های سنگین انجام می دهند ممکن است نیاز به نوشیدن آب بیشتری داشته باشند. این افراد همچنین می توانند مایعات را از غذاهایی که آب زیادی دارند مانند میوه ها و سبزیجات دریافت کنند.

مرکز پرستاری سلامت یکم با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و با سابقه چندین ساله مراقبت در منزل و پرستاری با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در دسترس هموطنان عزیز می باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند و پرستار اطفال همواره با رعایت آخرین استانداردهای مراقبتی و پرستاری خدمات رسانی نموده و آسایش و امنیت شما عزیزان را سرلوحه کار خود قرار داده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان این مرکز تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.