آیا موضوع ارائه خدمات بانکی به خارجی ها حل شده است؟ + جزئیات (۱۳ ژوئیه ۱۴۰۱)چیزی را گزارش کنید شهرآرانیوز سال‌هاست که جمعیت مهاجران این کشور به میلیون‌ها نفر می‌رسد و ایران از دیرباز پناهگاه مهاجران کشورهای مختلف به‌ویژه افغان‌ها بوده است. افزایش مهاجرت به ایران و افزایش تعداد اتباع خارجی که اطلاعات هویتی خود را ثبت نمی کنند، زمینه را برای بروز خطرات مختلف برای مردم، کشور و حتی خود آن اتباع فراهم کرده است.

به دلیل حضور میلیونی اتباع خارجی به ویژه مهاجران افغانستانی و بی اطلاعی دولت از اطلاعات هویتی آنها، مشکلات و گاهاً سوء استفاده از این اتباع به ویژه در قاچاق کالا و پول به وجود آمد. اما تاکنون هیچ اقدام جدی برای بررسی و ساماندهی امور مربوط به اتباع خارجی صورت نگرفته است. اکنون دولت سیزدهم در نظر دارد با شناسایی اتباع خارجی سیاست هایی را در حوزه های مختلف مرتبط با مهاجران پیش ببرد. بر این اساس، کلیه اتباع خارجی مقیم کشور تشویق شده اند تا برای دریافت کد ملی منحصر به فرد خارجی که کارکردی مشابه کد ملی برای ایرانیان دارد، اقدام کنند.

لزوم جلوگیری از ورود گسترده اتباع به کشور

وزیر کشور در جلسه دیروز (یکشنبه) کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی و مهاجرین که در وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به لزوم شناسایی اتباع مقیم کشور، محل سکونت و فعالیت اقتصادی گفت: خارجی باید شناخته شود تا بتوان در حوزه های مختلف سیاست های دقیقی اتخاذ کرد

احمد وحیدی همچنین اظهار داشت: تکمیل مراحل ثبت نام اتباع خارجی در طرح سرشماری ضروری است. با هماهنگی قوه قضائیه با شهروندانی که در سرشماری شرکت نکرده اند برخورد قانونی می شود.

وزیر کشور در خصوص موج بزرگ ورود اتباع افغانستانی به کشور گفت: باید با هماهنگی مسئولان افغانستان جلوی تردد دسته جمعی اتباع افغانستان به سمت مرزهای کشور گرفته شود. از دیدگاه دولت ایران حضور افرادی که در طرح سرشماری ثبت نام نکرده اند غیرقانونی است. کسانی که در این طرح شرکت کرده اند از خدماتی مانند بانکداری بهره مند می شوند.

ارائه خدمات بانکی به اتباع دارای کد منحصر به فرد مانند ایرانیان

رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر ارائه خدمات بانکی به اتباع خارجی گفت: برای خارجی ها مانند ایرانی ها سقف کارت به کارت روزانه ۱۰ میلیون تومان است و برای اتباع و هموطنان فرقی نمی کند.

علی صالح آبادی همچنین گفت: سقف خرید روزانه برای ملی پوشان مانند ایرانی ها برای هر نفر ۱۰۰ میلیون تومان و هر کارت ۵۰ میلیون تومان است.

وی تصریح کرد: در مجموع خدمات بانکی ارائه شده به اتباع به ساز و کار لازم در قانون تجهیز شده است و اخیراً مراجع ذیربط دستورالعملی در این زمینه صادر کرده اند که اتباع باید کد منحصر به فرد را از مرجع قضایی دریافت کنند و این کد مبنایی است. از تمامی اتباع خارجی خدمات دریافتی از طریق شبکه محسوب می شود، لذا در این خصوص بر شبکه بانکی نیز تاکید داریم.

در ادامه این تحولات، از امروز اینترنت بانک و موبایل بانک به روی اتباع باز شده و می توانند روزانه تا سقف ۱۰ میلیون تومان از این خدمات استفاده کنند.

همچنین استفاده از کارت به کارت تا سقف ۱۰ میلیون تومان، تراکنش های درون شعبه بانک (پایا) تا سقف ۱۰ میلیون تومان و خرید با دستگاه های کارتخوان مانند ایرانی ها تا سقف ۵۰ میلیون تومان برای اتباع خارجی ارائه می شود. البته استفاده از این امکانات فقط در داخل ایران امکان پذیر است.

ضمناً هر شهروندی که کد منحصر به فرد دریافت کند طبق روال گذشته خدمات بانکی دریافت خواهد کرد.

منبع: ایرنا

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.