آیا تکمیل زمان گذشته مضر است؟


اگر به تازگی متوجه شده اید که یک مکمل قدیمی مصرف کرده اید، نیازی به وحشت یا نگرانی نیست. تاریخ انقضای ذکر شده برای مکمل های غذایی بر اساس قدرت و اثربخشی آنها است و ربطی به ایمنی آنها ندارد. تا زمانی که هیچ کپکی روی مکمل ها رشد نکرده باشد، جای نگرانی نیست. محصولات تاریخ مصرف گذشته ممکن است آنطور که باید کار نکنند، اما اغلب خطری برای سلامتی ندارند.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تاریخ انقضای مکمل های غذایی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی را الزامی نمی کند. با این حال، تولید کنندگان می توانند تاریخ انقضا یا بهترین تاریخ قبل را روی محصولات قرار دهند.
هنگامی که یک سازنده مکمل غذایی تاریخ ارائه می دهد، FDA از آنها می خواهد که داده های معتبری داشته باشند که نشان دهد تاریخ نادرست یا گمراه کننده نیست. به عبارت دیگر، تولیدکنندگان با تحقیقات داخلی تایید می کنند که اثربخشی و قدرت مکمل ها تا تاریخ انقضا حفظ می شود.

امنیت تکمیلی مربوط به گذشته است

استفاده از مکمل های تاریخ مصرف گذشته بی خطر است. اگر محصول در شرایط مناسب نگهداری شود، محصول باید حاوی ۱۰۰% مقداری باشد که روی برچسب قبل از تاریخ انقضا ذکر شده است. اما پس از اتمام تاریخ انقضا، این مقادیر به تدریج کاهش می یابد. بنابراین، اگرچه دلیلی برای نگرانی در مورد مضرات یا عوارض جانبی احتمالی مکمل های تاریخ مصرف گذشته وجود ندارد، اما به دلیل احتمال کاهش اثربخشی یا اثربخشی استفاده از محصول پس از اتمام تاریخ انقضا، بهتر است آنها را دور بیندازید و با مکمل جدید جایگزین کنید. بسته بندی
اگر در مکمل تاریخ مصرف گذشته رشد کپک یا بوی بسیار عجیبی مشاهده کردید، این نشان می دهد که محصول فاسد شده و دیگر قابل استفاده نیست. مصرف مکمل ها در این شرایط به دلیل آلودگی میکروبی می تواند خطرناک باشد.

مکمل های غذایی در دوران بارداری

بارداری زمانی است که دور انداختن و جایگزینی مکمل های قبلی اهمیت ویژه ای دارد. مکمل های قبل از تولد اغلب حاوی اسید فولیک هستند. مصرف مقادیر کافی از این ویتامین برای کاهش خطر نقص لوله عصبی در جنین در حال رشد ضروری است.مصرف مکمل های بارداری تاریخ مصرف گذشته با احتمال عدم دریافت مقادیر کافی از مواد ضروری به ویژه اسید فولیک همراه است.

آیا باید مکمل گذشته بخوریم؟

چرا تاریخ گذشته را تکمیل می کند؟

تاریخ انقضای یک مکمل غذایی به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آنها به نحوه ساخت آن و برخی به عادات فردی مربوط می شود.

فرم ویتامین: قرص ها و شربت های ویتامینی زودتر از قرص ها، کپسول ها و کپسول های ژلاتین نرم منقضی می شوند.
نوع ظرف: برخی از ویتامین ها و مواد معدنی به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید، قدرت خود را در ظروف مات بیشتر از ظروف شفاف حفظ می کنند.
نوع درب ظرف: نوع بسته شدن می تواند بر ماندگاری محصولات تأثیر بگذارد. اگر درب به درستی بسته نشود، محتویات در معرض رطوبت بیشتری قرار می گیرند که باعث می شود سریعتر تجزیه شوند.
نگهداری: اگر ویتامین ها را در محیطی با رطوبت بالا مانند کابینت حمام ذخیره کنید، می توانند سریعتر تجزیه شوند. همچنین از قرار دادن آنها در معرض نور زیاد خودداری کنید. یک کمد سرد و تاریک اغلب بهترین گزینه برای نگهداری بیشتر محصولات است.
آلودگی محیطی: اگر هر روز صبح بعد از تهیه یا مصرف غذا بسته مکمل را لمس کنید، ممکن است بطری به ضایعات غذا یا ذرات باکتری آلوده شود و ماندگاری آن کوتاه شود.

ماندگاری ویتامین ها

ماندگاری ویتامین ها نیز می تواند به نوع ویتامین بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، برخی تحقیقات نشان داده است که برخی از ویتامین ها می توانند سریعتر تجزیه شوند. به طور کلی، ماندگاری مکمل ها با ترکیبات آنها تعیین می شود که با سرعت بیشتری قدرت خود را از دست می دهند.

ویتامین سی: این ویتامین به خصوص به رطوبت حساس است و با جذب رطوبت اثر خود را از دست می دهد. بنابراین اگر محصول به درستی بسته بندی نشود و یا به طور مرتب در محیط مرطوب باز و بسته شود، ویتامین موجود در آن سریعتر تجزیه می شود.
تیامین: این یکی از ناپایدارترین ویتامین های گروه B است. تیامین به رطوبت نیز حساس است. بنابراین دور نگه داشتن آن از محیط های مرطوب دوام آن را افزایش می دهد.
ویتامین K: ویتامین K وقتی با مواد معدنی ترکیب شود می تواند سریعتر تجزیه شود.

مکمل های غذایی را بشناسید: ژل نرم وومیناویت اورجینال Vivation

دستورالعمل شرکت داروسازی در مورد تاریخ انقضا

از آنجایی که FDA به تاریخ انقضا نیاز ندارد، هر شرکتی آن را انتخاب می کند. برخی از شرکت ها تاریخ انقضا را بر اساس ماندگاری ناپایدارترین جزء محصول تعیین می کنند. بنابراین، تمام مواد موجود در آن باید به مقدار مشخص شده روی برچسب تا آخرین روز ماه بهترین قبل از تاریخ موجود باشد. برخی از شرکت ها نیز تاریخ انقضا را مشخص نمی کنند و عمر مفید آن را دو سال از تاریخ خرید فرض می کنند.

زمان گذشته را حذف کنید

هنگامی که تاریخ انقضای مکمل های شما به پایان رسیده است، بهتر است آنها را به روش های زیر دور بریزید:
۱- قرص ها را از ظرف اصلی خارج کنید.
۲- آنها را همراه با مواد ناخوشایند دیگر در ظرف یا کیسه یکبار مصرف قرار دهید. در این حالت کودکان یا حیوانات خانگی کمتر کنجکاو می شوند که آنها را در سطل زباله بیندازند.
۳- ظرف/کیسه را ببندید و کل کیسه را در سطل زباله بیندازید.
توجه داشته باشید که شستشوی مکمل های تاریخ مصرف گذشته در توالت توصیه نمی شود، زیرا این مواد می توانند از سیستم فاضلاب عبور کرده و به دریاچه ها، رودخانه ها یا سایر منابع آب آشامیدنی ختم شوند.

گردآورنده: نگار رفیعی (آقای متخصص تغذیه)
منبع: verywellfit

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.