آیا باید به دور جدید مذاکرات وین خوش بین بود؟


علی باقری و انریکه مورا

رویداد۲۴ علیرضا مکیدیروز و همزمان با برگزاری دومین روز مذاکرات هسته ای با ایران، اخبار ضد و نقیضی از پیشرفت هایی در جهت دستیابی به توافق منتشر شد. تحولاتی که عمدتاً با مسائل بین معاهداتی سروکار دارند.

در عین حال، هنوز هیچ نشانه ای از راه حلی برای مسائل کلیدی برجام مانند تضمین های مورد نیاز جمهوری اسلامی ایران و موضوع مطالعات ادعایی وجود ندارد. به عنوان مثال، العربی الجدید در گزارشی نوشت: «ایران از موضوع حذف نام سپاه پاسداران از فهرست تروریسم خارج شده و آن را به تاریخ دیگری موکول کرده است. منابع رسمی تا کنون

اخبار ضد و نقیض از مذاکرات وین

به گزارش العربی الجدید، نور نیوز، یکی از رسانه های وابسته به علی شمخانی و شورای عالی امنیت ملی، از کناره گیری از موضوعات مهم برای ایران خودداری کرده است.

این پیام های متناقض در مورد وضعیت مذاکرات مشابه شرایط مذاکرات دور دوحه و پیام های متناقضی است که در مورد وضعیت مذاکرات به بیرون درز کرده است. مذاکرات دور دوحه که بدون نتیجه مشخص به پایان رسید، پس از ماه ها سردرگمی و بن بست به دلیل مواضع متفاوت ایران و آمریکا برگزار شد. ایران و آمریکا به طرف اروپایی برای آغاز مذاکرات چراغ سبز نشان داده اند تا مسئولیت اصلی مذاکرات میانجیگری ایران و آمریکا از روسیه به اروپا منتقل شود.

با این حال، تا این لحظه تحلیل‌های متفاوتی درباره احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای وجود داشته و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا، از وجود پیش‌نویس نهایی خبر داده است. دستیابی به توافق بین ایران و آمریکا اما واقعیت این است که در حالی که سومین روز از دور جدید مذاکرات را سپری می کنیم، واقعاً چیزی در مورد اولین توافقات نمی دانیم. همچنین طرحی که بورل از آن صحبت می کند به گونه ای طراحی شده است که حتی خود اروپایی ها نیز معتقدند جایی برای پیشرفت بیشتر وجود ندارد.


بیشتر بخوانید: مذاکرات هسته ای کجاست؟


نمایندگان اصلی اروپا در وین حضور ندارند

دلیل اصلی که می توان به آن اشاره کرد و گفت فعلا خبری نیست این است که تروئیکای اروپایی شامل انگلیس، فرانسه و آلمان به جای اعزام نمایندگان خود به مذاکرات، تکیه بر حضور خارجی و امنیتی اروپاست. سیاست سیاستمداران را محدود کرده است و در بیانیه‌ای تاکید کردند که مذاکرات در حال انجام بیشتر فنی است تا سیاسی.

در بیانیه تروئیکای اروپا آمده است: «مذاکرات در حال انجام به معنای دور جدید مذاکرات نیست و جمهوری اسلامی ایران باید در این دور تصمیم گیری کند». زیرا متن قبل اساساً غیرقابل مذاکره است و مذاکرات جاری که به طور غیرمستقیم بین ایران و آمریکا در حال انجام است، بیشتر جنبه فنی دارد تا سیاسی.

به عبارت دیگر، تا رسیدن به توافق سیاسی هنوز راه زیادی در پیش است. این در حالی است که انریکه مورا، معاون سیاست خارجی جوزپ بورل، پیش از آغاز این دور از مذاکرات گفته بود که جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا ۷۲ ساعت فرصت دارند تا این کار را نهایی کنند. به نظر می رسد طرفین می توانند بر تمدید مهلت پافشاری کنند.

لازم به ذکر است که درخواست طرفین برای تمدید مهلت مذاکره را می توان نشانه امیدوارکننده ای از پیشرفت محسوس در مذاکرات دانست. در واقع، داشتن ضرب الاجل برای تعیین نتیجه مذاکرات، با افزایش فشار بر تیم های مذاکره کننده، راه را برای پیشرفت در موضوعات خاص هموار می کند.

مشکل ضمانت های آمریکا همچنان پابرجاست

همانطور که از ظاهر ماجرا پیداست، دو موضوع اساسی «ضمانت» و «ضمانت» و بررسی های آژانس در این دور از مذاکرات اهمیت بسیار بیشتری دارد. تا جایی که برخی از تحلیلگران موضوع مطالعات آژانس را در مرکز مذاکرات این دور از مذاکرات وین می بینند. زیرا با توجه به سوالاتی که به تازگی مطرح شده، آژانس سوالات بیشتری را مطرح کرده است که ظاهرا موضوع را پیچیده تر می کند.

در همین حال، بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، در این دور از مذاکرات، ایران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته است که پرونده سه سایت غیرهسته‌ای آلوده به اورانیوم را کنار بگذارد. با توجه به موضع مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین، پرونده مطالعات ادعایی باید در بهار گذشته به پایان می رسید که تاکنون اتفاق نیفتاده است.

جمهوری اسلامی ایران معتقد است گزارش امنیتی بیش از آنکه جنبه فنی داشته باشد جنبه سیاسی دارد که با فشارهای سیاسی به طرق مختلف ادامه یافته است. زیرا طبق متن توافقنامه ۲۰۱۵ برجام، مسائل امنیتی موضوعی جدا از برجام نبود و باید فسخ می شد.

به گفته برخی دیگر از تحلیلگران، این توافق ربطی به برجام ندارد. بلکه موضوع توافق ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴، روز تصویب برجام، بین علی اکبر صالحی، رئیس وقت آژانس انرژی اتمی و مدیرکل این سازمان بود که از دستور کار کمیته هسته ای خارج شد. تصویب تصمیم شورای حکام در نوامبر ۲۰۱۵.

در هر صورت بازگشایی پرونده مطالعات ادعایی و همچنین موضوع ضمانت های طرف مقابل را می توان به عنوان بخش کلیدی مذاکرات جاری بین هیات های طرفین دانست. این در حالی است که از وین خبر می رسد که تیم مذاکره کننده ایران از ادامه مذاکرات برای حضور در مراسم عزاداری ماه محرم خودداری کرده است. تاکتیکی که شاید برای به دست آوردن زمان بیشتر برای مشاوره در تهران استفاده شده باشد.

به نظر می رسد که بدون حمایت و هماهنگی آمریکا، اروپا و تروئیکای اروپایی نمی توانند بیش از این کار کنند. در عین حال، کاهش بازار انرژی به آمریکا انگیزه چندانی برای دادن امتیازات بیشتر به تهران نمی دهد. این در حالی است که قیمت نفت برای اولین بار به زیر ۹۰ دلار و به قیمت های قبل از جنگ در اوکراین بازگشته است.

ما نباید فراموش کنیم که این وضعیت برای روسیه به عنوان یک طرف دیگر که به شدت به درآمدهای نفتی در شرایط جنگ وابسته است، رضایت بخش نیست. علاوه بر این، بازگشت ایران به بازار نفت فشار بر قیمت نفت را برای کاهش قیمت ها افزایش می دهد. در چنین شرایطی علیرغم خوش بینی های اولیه، به نظر نمی رسد طرفین اراده جدی برای غلبه بر اختلافات بر سر مسائل اساسی باقی مانده از خود نشان دهند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.