آیا از آلزایمر امکان پذیر است؟


جلوگیری از بیماری آلزایمر

در این مطلب از آرشیو بیماری بیماری ‌ها در سایت سیب، بعد از بررسی اجمالی بیماری آلزایمر بررسی راههای پیگگیری از این بیماری میپردازیم و میپردازیم و میبینیم که چه عواملی در مبتلا شدن به این بیماری نقش دارند.

آلزایمر چیست؟

آلزایمر یکی از شایعترین دلایل زوال علت است که برای حافظه، بر تفکر و بیشتر ذهنی اثر میگذارد. علت این بیماری کاملاً مشخص نشده است. اما، نقش ژنتیک (سابقه خانوادگی)، تفاوت و سبک زندگی در بروز این بیماری ثابت شده است.

در بیماری آلزایمر رسوبات آمیلوئید (یک پرورش دهنده) در اطراف سلولهای مغز تشکیل می شود و در ادامه سیستم عصبی (موادی که باعث انتقال پیام عصبی بین دو سلول می شود) باعث می شود. درنهایت، با کوچکچکدن نواحی مختلف مغغ و از بین رفتن سلولهای عواملی که به وجود می آیند.

مراقب باشید که، هر فراموشی و ناقص حافظه‌های آلزایمر نیست. بیماریهای بسیار زیاد می توانند باعث بروز مککلات حافظه و ایجاد فراموشی شوند.

علائم بیماری آلزایمر

همان طور که گفتیم، در این مطلب قصد داریم بیشتر از بیماری آلزایمر آلزایمر بپردازیم; اما، پیش از اینکه به بررسی پیگگیری از آلزایمر در جوانی و پیری بپردازیم بهتر است نگاهی گذرا نیز به علائم این بیماری داشته باشیم.

در مراحل مختلف این علائم بیماری ایجاد می شود و بر شدت این بیماری افزوده می شود. زمانی که زندگی کاملاً کاملاً مختل می‌شود و نیازمند پرستاری مداوم است.

در اولین مراحل، علامت عمدۀ اصلی حافظه است. افرادی که در این مرحله قرار دارند نامها را فراموش می کنند، سؤالات تکراری میپرسند و نشانه هایی از تغییرات خلقی مثل اضطراب دارند.

در مرحلۀ میانی، مککلات حافظه شدیدتر می‌شوند و حتی ممکن است در شناخت خانواده خود دچار مککل شوند. افرادی که در این مرحله از بیماری قرار دارند دارند خوار مککلات خواب، مککلات گفتار، ضعف در انجام وظایف، توهم و هذیان می شوند.

در مرحله پایانی بیماری، فرد مبتلا قادر به انجام هیچ کاری نیست و حتی نمی‌تواند غذای خود را بخورد. گفتار به زودی از بین میرود، دچار بیاختیاری در دفع عفونت و مدفوع می شود و نیاز به مراقبت تمام وقت دارد.

جلوگیری از بیماری آلزایمر

علت ایجاد رسوبهای آمیلوئید در مغغ ناشناخته است و دقیقا نمی توانم آلزایمر را به چیزی نسبت داد; اما، باتوجه‌به‌ مطالعات انجام‌شده، میزان آلزایمر در بروز حوادث کمتر است

مطالعات انجام شده ارتباطی قوی بین آلزایمر و فشارخون بالا، کلسترول بالا، نوع ۲ و بیماری های قلبی نشان می دهد. سعی کنید به این موارد حساس باشید و در مورد سابقۀ خانوادگی این بیماری ها باید حتماً به شکل منظم و دورهای با انجام معاینه و آزمایش این موارد را کنترل کنید.

تغذیه برای آب از الزایمر

نقش تغذیه برای آب از آلزایمر

در یک مطالعه دیده شد که، چاقی می‌تواند مغغ را به گونه‌ای تغییر دهد که احتمال دارد به آلزایمر افزایش یابد. ترفی چاقی باعث می شود از نوع ۲، افزایش فشارخون، افزایش سطح کلسترول و بیماری های قلبی عروقی می شود که پیشتر دیدیم این موارد نیز باعث افزایش خطر به آلزایمر می شوند.

بنابراین، نقش تغذیه برای پیگگیری از آلزایمر بسیار پررنگ است چرا که وزن ما را آنچه میخوریم تعیین می کند. سعی کنید اگر وزن یا چاقی اضافه کنید، حتماً خود را کاهش دهید، مخصوصاً اگر سابق خانواده را به آلزایمر داشته باشید.

ورزش کنید

ورزش باعث خون جریان خون می شود و باعث می شود که خون بیشتر به سمت مغغول جریان یابد و به سلامت مغغ شما کمک کند. همچنین باعث کاهش وزن و خطر ابتلا به بیماری‌هایی مثل ـیا ‌ع ‌ ‌ ۲.۲. یکی از مواردی که باعث ایجاد آلزایمر در جوانی می‌شود ورزش منستم است.

تمرینات از آلزایمر

افرادی که به ادامه می دهند و ذهن خود را به چالش می کشند کمتر به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند. هنوز این مورد کاملاً اثبات نشده است اما، حرکت های ذهنی و تمرینات ذهنی باعث بهبود ارتباط سلول مغغی با هم می شود.

یکی از ساده ترین تمرینات پیگگیری از آلزایمر و بهبود ذهن شما، انجام بازی ها و حل معماهایی است که ذهن شما را به چالش میککند. مطالعه داشته باشید، یک زبان جدید یاد بگیرید، نواختن یک ساز را بیاموزید، در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید و ….

تمرینات از آلزایمر

سبک زندگی سالم داشته باشید

ریه های بسیاری از بیماری ها به فعالیت های ساده و ریز و درشتی است که در طول روز انجام میدهیم. سبک زندگی سالم علاوه بر این که مانع از ابتلا به بیماری آلیمری شود، باعث خطر ابتلا به بیماری های دیگر نیز می شود. به این منظور موارد زیر را حتماً رعایت کنید:

  • خواب کافی و با کیفیت داشته باشید
  • غذای سالم بخورید و از غذاهای با ارزش غذایی کم پرهیز کنید.
  • ورزش کنید
  • برای درمان بیماری های زمینه های مثل فشارخون اقدام کنید.
  • در روز سه وعده غذایی بخورید؛
  • نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید
  • از مصرف الکل، دخانیات و مواد مخدر دوری کنید.

درمان آلزایمر

درمان قطعی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد؛ اما، درمان‌هایی وجود دارد که باعث ایجاد بیماری می‌شود و بهبود می‌یابد خط اول درمان دارویی آلزایمر داروهایی هستند که فعالیت آنزیم استیل کولین را می‌کنند. استیل کولین یک میانجی عصبی است که بعد از اثرگذاری در بدن توسط آنزیم استیل کولین استراز می شود. همان طور که گفتیم در افراد مبتلا به آلزایمر میانجی‌های عصبی کاهش می‌یابد ذاهش می‌بندد با این کار این میانجی عصبی بیشتر می‌شود.

سایر موارد دیگر نیز برای مدیریت و بهبود علائم آلزایمر وجود دارند که هرکدام از طریق مکانیسمی باعث عوارض و مککلات ناشی از این بیماری می شوند. همچنین برای این بیماری خطرناک است که نیاز به درمان های دیگری نیز وجود دارد.

افزون بر درمانهای دارویی، درمانهای غیردارویی نیز مانند درمانهای حرکتیشناختی و توانبخشیشناختی وجود دارد که در صورت نیاز به روانپزشک یا رواندرمانگر توصیه می کنند.

سخن پایانی

زندگی با فرد مبتلا به آلزایمر یک چالش بزرگ است. زیرا شخصی که تا دیروز عضوی از خانواده و حامی و پشتیبان بوده است امروز برای انجام ساده ترین کارها نیاز به کمک دارد و حتی برای دریافت کمک همکاری نمیکند.

تشخیص به‌موقع و پیگیری درمان تا حد زیادی به کیفیت زندگی فرد مبتله کمگ اما درنهایت، با پیشرفت بیماری روزبهروز زندگی برای او و اعضای خانواده سخت می شود. در این زمان حمایت و نگهداری از شخص بیمار، دوچندانی پیدا می‌کند.

پرسش و پاسخ

  1. آلزایمر چیست؟ آلزایمر یک بیماری مغغ است که باعث می شود در عملکردهای مختلف مانند حافظه، تفکر، انجام وظایف و … می شود. علت این بیماری ناشناخته است.
  2. آیا تغذیه برای آب از آلزایمر نقش دارد؟ ارتباط قوی بین آلزایمری آلزایمر، فشارخون، نوع ۲، چاقی و بیماری های قلبی دیده می شود که در کنترل این موارد نقش تغذیه بسیار مهم است.
  3. آیا آلزایمر درمان دارد؟ آلزایمر هیچ درمان قطعی ندارد؛ اما، با مصرف دارو و انجام روش های درمانی غیردارویی حد زیادی از فعالیت های بیماری را می توان کاهش داد و عوارض ناشی از بیماری را تا حد کرد.

منابع

https://www.webmd.com

https://www.nhs.uk

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.