آلکسی تایمیا یا جهان بی روح چیست؟


آلکسی تایمیا چیست

عواطف و هیجانات قسمت جدانشدنی از ذهن و روان ما هستند. وجود انسان بدون احساس بی‌معنا و حتی غیرممکن است. تجربه تجربه دیگران و ویژگی‌های خاص به افراد یا چیزهایی که در اطراف ما نیز برای برقراری ارتباط انسانی هستند. در این مطلب از مجله روانشناسی سیب به یک مشکل روانی که این احساسات و عواطف را درگیر می‌کند می‌پردزیمزا.

آلکسی تایمیا چیست؟

آلکسی تارسایی یا نارسایی احساسی یا مشکل روانی ای احساسی یک مشکل در روانپککی است که مشخّهۀ آن ناتوانی فرد در حوضه احساسی و عواطف است. الکسی تایمیا به خودی خود یک بیماری یک بیماری نیست بلکه در واقع ناتوانی در شناسایی و توصیف احساسات است.

ده درصد مردم جهان دچار این بیماری هستند. این بیماری در نوجوانان می تواند با کاهش شدید در ایجاد رابطه با همکلاسی ها یا همکلاسی ها یا دوستان خود همراه باشد. پس تشخیص و درمان آن در سنین نوجوانی و کودکی بسیار زیاد است.

انواع آلکسی تایمیا

آلکسی تایمیا به دو نوع تقسیم می شود. نوع اولیۀ این بیماری را برخی از روان‌شناسان یک نوع تیپ شخصیتی مستقل د،‌دا.‌ این نوع از اختلال روانی بی احساسی در دوران کودکی به دنبال آزار جنسی یا مشکلات روحی در زندگی کودک شکل گرفته و بهمرور با گذشت زمان به جزئی از فرد تبدیل می شود. نقش ژنتیکی در این بیماری بسیار مهم است.

نوع ثانویه آلکسی تایمیا به عقیدۀ روانشناسان، یک واکنش دفاعی به فشارهای روحی، افسردگی و اضطراب است که ممکن است در عارضه پس از حادثه یا PTSD دیده شود.

اختلال روانی بی احساسی

علائم الکسی تایمیا

همان طور که اشاره شد، فردی که آلکسی تایمیا دارد در بیان و توصیف احساسات انسانی دچار مککل است. ویژگی اصلی این افراد، ناتوانی در درک احساسات دیگران مانند عشق، غم و ناراحتی، شادی و هیجان است.

همچنین فرد مبتلا قادر به بیان کلامی احساسات خود یا قادر به تجربۀ عینی احساسات مختلف است. سایر علائم الکسی تایمیا، معمولا در این بیماران دیده می شود، خشم تشخیصی، پاسخ پذیری، ودرنجی و عدم کنترل تکانه های حرکتی است.

بیمار همچنین ممکن است احساس کند خود را به صورت نابهجا یا غیرمتعارف در جامعه ای که در آن زندگی می کند نشان دهد. همۀ اینها درنهایت ممکن است باعث انزوای شخص از جامعه شود و به دنبال داشته باشد.

علت آلکسی تایمیا چیست؟

حال شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که، علت آلکسی تایمیا چیست و این مانع چرا ایجاد می شود. این نارسایی احساسی با مشکلات روانشناختی ارتباط دارد.

برای مثال، ارتباط نزدیکی با این بیماری و اختلالات اضطراب و میان افسردگی دیده شده است. برخی از دانشمندان بر این باوراند که، منشأ استرسی با آلکسی تایمیا مشترک است و این دو است در مواردی که در فرد بروز می کند.

خاص نیست که آیا آلکسی تایمیا باعث می شود که باعث ایجاد الکسی تایمیا شود یا اینکه این دو مستقل و باهم بروز کنند.

معمولا فرد مبتلا به این نارسایی احساسی در آینده ای که به شدت خواهد داشت. همچنین افکار خودکشی می‌تواند فرد را آزار دهد.

تحقیقات نشان می دهد، بیماران مبتلا به بیماری های روانشناختی متفاوت هستند، مصرف مواد مخدر یا اسکیزوفرنی، درصورتیکه، آلکسی تایمیا می توانند برای خودکشی داشته باشند.

همچنین در مواردی ممکن است، آلکسی تایمیا خود را با اعمال خشونت بار درمقابل دیگران و نادیده گرفتن حقوق دیگران نشان دهد که می تواند تبعات قانونی برای فرد داشته باشد.

ارتباط با اوتیسم

آلکسی تا ارتباطی قوی با اختلال در اوتیسم دارد. در یک مطالعه نشان داده شد که، نیمی از مبتلایان به اوتیسم به الکسی تایمیا مبتلا هستند. این نظریه وجود دارد که، در مبتلایان به اوتیسم هیجانات و احساسات وجود دارند; اما، نگفتن این هیجانات است که باعث می شود افراد مبتلا به الکسی تایمیا به نظر برسند مبتلا شوند.

درمان

اآآنجاییکه در آلکسی تایمیا فرد قادر به کشف کردن از حالات درونی خود نیست و این افراد به مککلات درونی خود آگاه هستند. بنابراین، این درمان را شروع نمی‌کنند.

درمان مشکل آلکسی تایمیا بسیار سخت است و باید با حمایت های خانوادگی و اجتماعی زیر نظر متخصصان و روانشناسان انجام شود.

درمان فرد محور

تفکیک‌کردن، ارتباط با احساس در فرد است. در واقع فرد باید افراد مختلف را شناسایی کند و پاسخ مناسبی به این احساس بدهد.

بنابراین، از خود بیمار می خواهد که بیشتر به وقایع و اطراف خود توجه کند، عواطف را روزانه یاد می کند و آنها را به خاطر بسپارد، کتابها و فیلم های احساسی تماشا می کند و به خلاقیت و پرورش مهارت های فرد خود بپردازد.

روش گروه درمانی نیز یک روش مفید است که به پرورش فرد کمک می کند. این روش را باید روانشناس باتجربه انجام دهد.

علائم الکسی تایمیا

درمان دارویی الکسی تایمیا

درمان دارویی پذیرفته شده برای آلکسی تایمیا وجود ندارد و درمان غیرمعمول در بیشتر موارد به صورتدارویی است بااین نتایج تحقیقات نشان می دهد که هورمون اکسی توسین (oxytocin) نقش مفیدی در بهبود این اختلال دارد.

البته ممکن است برای استفاده از مصرف داروی مصرفی مناسب باشد.

اکسی توسین در درمان الکسی تایمیا

اکسی توسین هورمونی است که، در سلولهای عصبی در مغغب ساخته و ذخیره شده است، و در مواقع لزوم می شود. اکسی توسین همچنین به‌عنوان احساس عشق و احساس در انسان شناخته شده است. دیده شده است که، تجویز اسپری بینی اکسی توسین برای افراد با اختلال آلکسی تایمیا به ادراکی آنها، بهبود علائم، اطمینان و ارتباط اجتماعی این افراد کمک می کند.

همچنین اکسی توسین باعث بهبود علائم اصلی آلکسی تایمیا شد. یعنی ناتوانی در بیان احساس، ناتوانی در تشخیص احساس و ناتوانی در سهیمشدن با احساسات دیگران می شود.

سخن پایانی

سخن آخر اینکه، تشخیص دقیق و بهموقع این بیماری بسیار حائی بوده و در درمان بس درمانی آن تثیرزایی دارد. اگر کودک یا نوجوانی علائم این بیماری را دارد، حتما به روانپکک یا روانشناس مراجعه کنید.

پرسش‌وپاسخ

  1. آلکسی تایمیا چیست؟ الکسی تایمیا یک اختلال به شکل ناتوانی در حیطۀ احساسات و هیجانات است. فرد مبتلا معمولا قادر به فهمیدن، مدیریتکردن، بیانکردن و دادن پاسخ صحیح به احساسات و احساسات مختلف خود نیست. گاهی به این اختلال نارسایی احساسی نیز گفته می‌شود.
  2. علت آلکسی تایمیا چیست؟ علت اصلی این شناخته شده نیست. اما، بهشدت با اختلالات روانی دیگر مانند افسردگی، اضطراب، اوتیسم و ​​ptsd ارتباط دارد.
  3. درمان الکسی تایمیا چیست؟ درمان دارویی مخصوص این بیماری وجود ندارد؛ اما، دیده شده که اکسی توسین می‌تواند ثابت باشد. ممکن است برای اختلالات همراه مصرف دارو نیاز باشد. درمان اصلی بر روی روشهای درمانی غیردارویی است.

منابع

۱. همینگ، لورا، و همکاران. آلکسی تایمیا و ارتباط آن با افسردگی، خودکشی و پرخاشگری: مروری بر ادبیات. مرزها در روانپزشکی، ۲۰۱۹، ۱۰:۲۰۳

۲. سامور، دالیا، و همکاران. چهار دهه تحقیق در مورد ناگویی هیجانی: حرکت به سمت کاربردهای بالینی مرزها در روانشناسی، ۲۰۱۳، ۴:۸۶۱.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.