آشنایی با فضیلت های عزاداری محرم امام حسین (ع) بهترین راه تقرب به خداوند است.چیزی را گزارش کنید شهرآرانیوزدر تقویم شیعه ماهها و روزهایی وجود دارد که با روزهای دیگر متفاوت است و به نوعی دارای فضیلت است. در این میان ماه محرم جایگاه ویژه ای دارد. حجت الاسلام حسن شیرقاضی، کارشناس دینی در خصوص آغاز سال قمری با ماه محرم می گوید: سال قمری با ماه محرم شروع می شود، یعنی سال با نام امام حسین (علیه السلام) آغاز می شود. ).
بنیاد خونریزی جهانی هشدار می دهد
اوایل سال محرم را ایجاد کردند
این همراهی برای ما درس ها و نکاتی دارد که با مطالعه روایات بهتر می توان آن ها را مطالعه کرد و به نکات عمیقی رسید.

سه درخواست پیامبر (ص) از خداوند در آغاز ماه محرم

وی این مقدمه را در مورد فضیلت این ماه ذکر می کند و می گوید: مرحوم محدث قمی در اعمال روز اول محرم روایتی از امام رضا (علیه السلام) آورده است، طبق این روایت پیامبر اکرم در روز اول دو رکعت به جا آوردند. ماه محرم . دعا کردند و پس از خواندن دعا، دستان خود را به سوی بهشت ​​بلند کردند و این دعا را سه مرتبه خواندند: «خدایا تو خدایی کهن هستی و امسال سال نو است، پس از تو در امان از شیطان و قوت و قدرت می خواهم. بر روح شهریار بدخواه.» من آن را دارم و به آنچه مرا (در عمل) به تو نزدیک می کند، مشغولم…» در این قسمت از دعا، پیامبر اکرم (ص) دو هشدار را برای شما ذکر کرد. مردم و آمادگی برای نزدیک شدن به خدا.

اول از همه درباره شیطان بیرونی به مردم هشدار می دهند که خدایا مرا از شر شیطان در این ماه که آغاز سال جدید است حفظ کن و این دعایی است که باید همیشه به درگاه خداوند متعال بخوانیم. امام سجاد علیه السلام در دعای مکارم اخلاق می فرماید: خداوند نگذار جانم چراگاه شیطان شود و شیطان زراعت مرا بدزدد. این کارشناس دین در ادامه درخواست دوم پیامبر در دعا را توضیح می دهد و می گوید: دومین درخواستی که رسول خدا در این آیه بیان می کند، درخواست کمک به نفس است که وقتی انسان ضعیف است، دشمن بیرون از آن ضربه می زند. او را همراه با این دشمن درونی و دور از لشکر امام حسین (ع) فرود آورد.

چه عملی ما را به خدا نزدیک می کند؟

حجت الاسلام شیر قاضی در ادامه با توجه به درخواست سوم پیامبر در این قسمت که درخواست قرب الهی است، می افزاید: حال سؤال این است; چه عملی ما را به خدا نزدیک می کند؟ اگر انسان بخواهد توجه واقعی را به خود جلب کند می تواند فهرستی تهیه کند که او را به خدا نزدیک کند، مانند: نماز اول وقت، روزه، حج و صلوات رحم… اما اگر بخواهیم در این مورد دقیق تر عمل کنیم. متوجه خواهد شد . این اتفاق می افتد که گاهی انسان در موقعیت و مکانی قرار می گیرد که به سرعت به خدا نزدیک می شود. ب

مثلاً چند روز از سال به اعمالی دستور می‌داد که اگر انسان در آن ساعت و روز آن عمل را انجام دهد، ان‌شاءالله دلیل تقرب به خدا برای او محقق می‌شود… مثلاً در روزه داری روزه می‌گیرد. ماه رجب و استغفار فضیلت خاصی است. همچنین در ماه شعبان درود بر پیامبر (ص) و استغفار از فضیلت بزرگ و یا در ماه رمضان که به آن ربیع القرآن می گویند، تلاوت قرآن در علاوه بر روزه به شدت توصیه می شود.

این کارشناس دینی در پایان در خصوص ماه محرم و ماه امام حسین (علیه السلام) و یارانش می گوید: اما در ماه محرم که دوره شدید امامت است، چه چیزی است. نقشه ای که می تواند انسان را به خدا نزدیک کند؟ بر اساس روایات معصومین در ماه محرم، کاری که ما را به خدا نزدیک می کند، گریستن بر مظلومیت امام حسین (ع) و همه یاران و یارانش است. امام صادق (علیه السلام) در این باره می فرماید: هر که بر حسین بن علی گریه کند خداوند متعال بهشت ​​را به او عطا می کند.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.