آریتمی یا تپش قلب چیست؟ مجله اپل


ضربان قلب همسان

ادامه مقاله در مورد بیماری قلبی در یک مجله پزشکی سیب (مجله پزشکی ایران) در این مقاله به ضربان غیر طبیعی قلب یا آریتمی می پردازیم.

آریتمی چیست؟

اختلالات ریتم قلب یا به اختصار آریتمی، تغییرات غیر طبیعی در مدار الکتریکی قلب است که مسئول تولید ضربان قلب است.

تعدادی نورون تخصصی در قلب وجود دارد که به طور منظم و خودکار جریان الکتریکی تولید می کنند. این جریان الکتریکی باعث می شود که سلول های عضله قلب پس از رسیدن به آنها منقبض شوند. وقتی این جریان الکتریکی قطع می شود، عضله قلب نمی تواند منقبض شود و قلب از تپش باز می ایستد.

از سوی دیگر، هر گونه نقص در سیستم الکتریکی قلب باعث ضربان غیر طبیعی قلب یا آریتمی می شود که زمانی رخ می دهد که قلب تندتر، کندتر و نامنظم تر می زند. هنگامی که قلب با سرعت و نظم طبیعی خود کار نمی کند، نمی تواند به درستی خون را به مغز، ریه ها و سایر اندام ها ارسال کند که این امر می تواند برای فرد مشکل ایجاد کند و زندگی او را به خطر بیندازد.

علائم و نشانه های آریتمی قلبی

از آنجایی که آریتمی در خون رسانی منظم به اندام ها و اندام ها اختلال ایجاد می کند، بسته به اندامی که خون نمی تواند به درستی به آن برسد، علائم آریتمی مختلفی ممکن است رخ دهد.

به عنوان مثال، جریان خون ناکافی یا منظم به مغز باعث سرگیجه، سبکی سر، خستگی ذهنی زودرس و غش (یا احساس مشابه) می شود.

سایر علائم حمله قلبی شامل خون رسانی ناکافی یا منظم به ریه ها است که می تواند منجر به تنگی نفس و خستگی زودرس شود.

خون رسانی ناکافی به عضله قلب نیز می تواند باعث درد و فشار قفسه سینه، تنگی نفس ناشی از فعالیت و خستگی زودرس شود.

آریتمی، زمانی که ضربان قلب سریع است، به صورت ضربان قلب احساس می شود که بیمار گاهی اوقات آن را به عنوان قلب بیرون زده از قفسه سینه توصیف می کند. اگر ضربان قلب نامنظم یا نارسایی قلبی باشد، این حالت با احساس خالی بودن قلب و نارسایی قلبی بیان می شود.

البته باید توجه داشت که این علائم می تواند علل دیگری نیز داشته باشد و صرف وجود این علائم نشانه ای از ریتم غیر طبیعی قلب نیست. آریتمی های قلبی شدید و درمان نشده می تواند منجر به قطع تقریباً کامل پمپ قلب و سکته مغزی یا مرگ شود.

علل آریتمی قلبی

نارسایی قلبی و آریتمی می تواند ناشی از انواع بیماری ها و مشکلات داخل و خارج قلب باشد. افزایش سن، فشار خون بالا، چاقی، دیابت، نارسایی قلبی، بیماری عروق کرونر، پرکاری تیروئید، بیماری مزمن کلیوی، سوء مصرف الکل و اختلالات استرس و اضطراب می تواند باعث آریتمی و نارسایی قلبی شود.

برخی از آریتمی ها گذرا هستند و با درمان علت زمینه ای برطرف می شوند، مانند

درمان تپش قلب

تشخیص آریتمی

خوشبختانه یک راه استاندارد و آسان برای بررسی جریان الکتریکی قلب به نام الکتروکاردیوگرام (ECC) و همچنین EKG یا EKG و EKG وجود دارد. در این روش چند پد کوچک روی قسمت‌های مختلف قفسه سینه قرار می‌گیرد و سپس این پدها با سیم به دستگاه EKG متصل می‌شوند.

جریان الکتریکی تولید شده در قلب از پوست قفسه سینه عبور می کند و توسط دستگاه ثبت می شود. سپس این جریان بر روی کاغذ ترسیم می شود و توسط پزشکان تفسیر می شود.

هنگامی که یک دستگاه نوار قلب به بدن فرد متصل می شود و نوار قلب ثبت می شود، تقریباً همه انواع آریتمی ها در هنگام بروز تشخیص داده می شوند. با این حال، مشکل این است که بسیاری از آریتمی‌ها هنگام استراحت، دراز کشیدن در رختخواب یا مراجعه به پزشک رخ نمی‌دهند.

برای حل این مشکل از روشی به نام Holter Monitoring استفاده می شود. در این روش یک ضبط کننده EKG کوچک به بدن بیمار متصل می شود که می تواند تمام اتفاقاتی که در جریان الکتریکی فرد رخ داده است را به مدت ۲۴ ساعت و در طول چند روز ثبت کند.

پس از ثبت این وقایع، دستگاه از بدن بیمار خارج شده و به کامپیوتر متصل می شود و وقایع ثبت شده برای تفسیر در اختیار متخصص قلب قرار می گیرد. با دستگاه های جدیدتر، نتایج ثبت شده بلافاصله از طریق WLAN و اینترنت به کامپیوتر بیمار و پزشک معالج ارسال می شود.

یکی دیگر از تست های رایج تست ورزش است که در آن فرد شروع به راه رفتن روی تردمیل می کند و EKG به بدنش متصل است و نوار قلب او در حین فعالیت ثبت می شود. با افزایش سرعت و زاویه تردمیل و ضربان قلب، احتمال آریتمی های نهفته (در صورت وجود) افزایش می یابد و تشخیص آنها را برای پزشک آسان تر می کند.

آریتمی های قلبی

پیشگیری و درمان آریتمی

بسیاری از آریتمی های قلبی بی ضرر هستند و هیچ خطری برای بیمار ندارند، همانطور که قبلا ذکر شد، برخی از آنها را می توان با درمان علت زمینه ای اصلاح کرد. برای آریتمی هایی که باعث ناراحتی بیمار و ایجاد علائم آزاردهنده می شود، معمولاً درمان های دارویی به عنوان داروهای ضد آریتمی تجویز می شود.

در برخی موارد، علت آریتمی این است که برخی از سلول های قلب جریان الکتریکی نامنظم یا سریعی تولید می کنند که کنترل نشده و سریع است و نیاز به کنترل دارد. در این موارد می توان سلول ها را به روشی مشابه جراحی از بین برد و برای درمان ضربان قلب از ضربان ساز استفاده کرد.

یک ضربان ساز قلب که به عنوان باتری قلب نیز شناخته می شود، می تواند برای قلب برق تولید کند و مشکل اصلی آریتمی را حل کند. اما نمی توان انتظار داشت که این دستگاه تمام فعالیت های قبلی فرد را بازیابی کند و در واقع قطعاً درمان نارسایی قلبی است. این دستگاه در قفسه سینه بیمار کاشته می شود.

پرسش و پاسخ

  1. آریتمی قلبی چیست؟ ضربان قلب نامنظم آریتمی نامیده می شود که می تواند خود را به صورت تپش قلب، نارسایی قلبی، تپش قلب و نارسایی قلبی نشان دهد.
  2. چگونه آریتمی قلبی تشخیص داده می شود؟ آریتمی های قلبی را می توان با استفاده از EKG، تست استرس و مانیتورینگ هالتر تشخیص داد.
  3. درمان آریتمی قلبی چیست؟ بسته به شرایط بیمار از داروها، جراحی، لیزرها و ضربان سازها برای درمان ریتم غیرطبیعی قلب و تپش قلب استفاده می شود.

منابع

https://www.herz.org

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.