آثار مادرانه اکرم محمدی


به بهانه حضور اکرم محمدی در نمایش پروین به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی

تاکتیکی ۲۴»او هر شب می میرد. با مرگ پروین هر شب می میرد چون مادر است و فقط یک مادر می تواند به این راحتی مرگ فرزندش را بپذیرد! به همین دلیل «اکرم محمدی» می گوید این نمایش دو مرگ دارد.

کمی به عقب برگردیم و بازی درخشان خانم محمدی در فیلم مادر ساخته زنده یاد علی حاتمی را به یاد بیاوریم. او که در انتخاب نقش ها بسیار سخت گیر است، می گوید همیشه سعی کرده نقشی را بپذیرد و کاری را انجام دهد که معنا داشته باشد و «پروین» پر از حرف است.

نمایش پروین که این روزها در سالن اصلی تهران در حال اجراست به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی و تهیه کنندگی داود نامور ساخته شده است. این اثر به گوشه ای از زندگی شاعر بزرگ ایرانی پروین اعتصامی می پردازد و به گفته حسین کیانی سعی دارد مخاطب را با خود روبرو کند.

اکرم محمدی بازیگر سرشناس کشورمان که در این نمایش نقش مادر پروین اعتصامی را بازی می کند و بسیاری از بینندگان و منتقدان سریال معتقدند که در روح او مادری وجود دارد، مهمترین نقش را او می داند. انتخاب در نمایش پروین زنانه بودن نمایش است و اینکه پروین اعتصامی یکی از شاعرانی بود که جا ماند. به نظر او زنانی مانند پروین فارغ از اینکه در چه دوره ای زندگی می کردند از ظلم و ستم زمان در امان نمانده اند و سایر زنان نمایش نیز از تیپ پروین هستند. مادر و صنمی، خدمتکار خانه نیز زندانی جریان محدود کننده زنان هستند.

او توضیح می دهد که مادر نمایش پروین به نظر زنی قوی است که سعی می کند اوضاع را در خانه ثابت نگه دارد، اما در واقع او یکی از سرکوب ترین زنانی است که دیده ایم زیرا هرگز برای خودش زندگی نکرده است.

خانم محمدی می گوید: پرداختن به این داستان ها می تواند بسیار افشاگر و خوب باشد زیرا جامعه ما در شرایط فعلی با چنین مسائلی دست و پنجه نرم می کند. او می پرسد چرا شرایط اجتماعی ما به گونه ای است که زنان تحت ظلم هستند؟ چرا نیمی از جامعه دیده نمی شود و زنان همیشه به نوعی مورد تبعیض قرار می گیرند؟

از نگاه خانم محمدی، پرداختن به موضوعاتی که حقوق زنان را برجسته می کند، از نگاه یک نویسنده-کارگردان مرد (حسین کیانی)، اتفاق بزرگی است.

این سایت یک خبرخوان اتوماتیک است که مطالب مختلفی را بازنشر می کند. در صورتی که محتوای شما بدون ذکر منبع منتشر شده است لطفاً اطلاع دهید تا لینک اضافه شود.